Odborníci začínajú čoraz vážnejšie upozorňovať na hrozbu vĺn horúčav, ktoré kvôli klimatickým zmenám silnejú a na ktoré moderné mestá nie stú pripravené tak dobre, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Ako totiž upozorňuje portál Futurism, jedným z najväčších rizík môžu byť napríklad veľké mestá v USA v prípade, že dôjde k zlyhaniu energetickej siete v nesprávnu chvíľu. Rovnaké riziká môžu postihnúť aj určité oblasti viacerých európskych miest.

Katastrofálne následky

Vlny horúčav môžu napáchať poriadne škody a ohroziť zdravie ľudí prakticky kdekoľvek, avšak najväčším problémom sa stávajú predovšetkým v husto osídlených mestách, kde dominuje betón a asfalt. Teplota v takýchto miestach stúpa ešte vyššie, než je bežné v rovnakom počasí v prirodzenejších podmienkach a ľudské telo je tak vystavované silnému stresu.

V moderných mestách v USA sú ľudia často pred horúčavami chránení klimatizovanými priestormi či už v autách alebo svojich domovoch. To platí aj pre ostatné zvyšky sveta, bez výnimky Bratislavy, kde sa tiež začínajú ľudia skrývať pred slnkom. Čo sa ale stane v prípade, že počas intenzívnej vlny horúčav zlyhá energetická sieť a budovy prídu o schopnosť chladenia pomocou klimatizácie?

Midjourney/Pixabay

 

Podľa odborníkov, ktorý sa na tému vyjadrili pre The New York Times, pôjde o skutočnú katastrofu. Napríklad v mestách USA, ako je Phoenix, bolo nameraných takmer celý jeden mesiac 43 °C a viac, pričom až 99 % budov v tomto americkom meste s viac ako 1,5 miliónom obyvateľov má klimatizáciu. Výpadok by podľa štúdie zaoberajúcej sa touto problematikou znamenal, že by až 800 000 ľudí potrebovalo zdravotnú starostlivosť a viac ako 13 000 by prišlo o život.

S podobnými problémami sa USA stretáva už dlhšie, Európe takýto scenár zatiaľ nehrozí. S pribúdajúcim otepľovaním a počtom obyvateľov sa však pokojná situácia môže zvrtnúť a je vysoko pravdepodobné, že za menej ako desaťročie príde tento problém aj na náš kontinent. Kľúčový bude preto zásah autorít a zavedenie nevyhnutných opatrení.

Hrozia aj silnejšie pandémie

Štúdie ukázali, že má znečistenie atmosféry prekvapivý vplyv na vírusy a rôzne ochorenia, ktoré sa na Zemi neustále šíria a ktoré majú schopnosť vyvolávať pandémie podobne, ako to spravilo vírusové ochorenie COVID-19. a týmto rizikom totiž stojí oxid uhličitý, ktorého pomer ku kyslíku v atmosfére sa mení a zdá sa, že jeho úroveň tak skoro stúpať neprestane.

Častejšie výpadky

V posledných rokoch bol tiež v USA zaznamenaný intenzívny nárast počtu výpadkov energetickej siete, avšak nie všetky boli spôsobené klimatickými zmenami. Na príčine výpadku však v takomto prípade samozrejme nezáleží, dôležité sú následky, ktoré je len veľmi ťažké eliminovať. Vlny horúčav budú v blízkej budúcnosti ešte silnejšie a jediným reálnym riešením je vylepšovanie energetickej siete.

Čoraz častejšie sú aj obdobia abnormálne vysokých teplôt vody v oceáne, takzvané morské horúčavy. Negatívne môžu ovplyvniť najmä druhy, ktoré neznesiteľne teplú vodu nedokážu opustiť. Týka sa to napríklad Veľkej koralovej bariéry juhovýchodne od Austrálie či chaluhových lesov v severovýchodnej časti Tichého oceána.

Čítajte viac z kategórie: Ekológia

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú