Americké úrady zadržali občana Spojených štátov, experta na kryptomeny a člena projektu Ethereum. Virgil Griffith, bývajúci v Singapure, bol zatknutý za porušenie medzinárodných sankcií proti KĽDR. Na jar tohto roka tam totiž napriek zákazu odcestoval a na konferencii prednášal o používaní a ťažbe kryptomien. Nedemokratický režim Kim Čong-Una má teraz vďaka nemu veľa informácií, ktoré môže použiť na zmiernenie ekonomických problémov spôsobených sankciami, píše portál ZDNet.
36-ročný Virgil Griffith bol zatknutý na Medzinárodnom letisku v Los Angeles vo štvrtok. V piatok ho postavili pred súd a následne bol obžalovaný. V tlačovej správe Ministerstva spravodlivosti USA sa uvádza, že Griffith do Severnej Kórei cestoval v apríli, kde prednášal na konferencii v Pchjongjangu. Podľa žaloby ministerstva spravodlivosti [PDF] Griffith nedostal povolenie na účasť na konferencii v KĽDR.

Úrady tvrdia, že Griffith porušil sankcie, ktoré vláda uvalila na Severnú Kóreu. „Napriek opakovaným varovaniam doručeným pred vycestovaním, Griffith údajne cestoval k jednému z hlavných protivníkov Spojených štátov, kde publiku vysvetľoval ako použiť technológiu ťaženia kryptomien za účelom vyhnúť sa sankciám. Na základe tohto konania sme začali proces jeho stíhania.“ povedal generálny prokurátor John Demers.

Žaloba taktiež tvrdí, že Griffith pracoval na „plánoch na uľahčenie výmeny kryptomeny medzi KĽDR a Kórejskou republikou.“ v rozpore s americkými sankciami. Sankcie zakazujú občanom, organizáciám a súkromným podnikom sídliacim v USA poskytovať akúkoľvek pomoc vláde Kim Čong-Una. Informácie od Griffitha ako experta na kryptomeny môžu pomôcť vláde KĽDR pri praní špinavých peňazí a vyhýbaní sa sankciám. Ak bude Griffith uznaný vinným, hrozí mu až 20 rokov väzenia.
So Virgil Griffith actually went to this conference (after warnings from the government), gave a talk (technically on sanction evasion using cryptocurrency) and has now been arrested. Why would you even go there for real?? 🤦🏻♂️
Source: https://t.co/RmOaYDkUWI https://t.co/IstRfZRkvf
— Yonathan Klijnsma (@ydklijnsma) November 29, 2019
Severná Kórea zatiaľ usporiadala najmenej dve konferencie o kryptomenách, jednu na konci roka 2018 a druhú na jar. Zúčastnil sa na nej aj Griffith, ktorý v minulosti okrem iného prevádzkoval službu Tor2Web s názvom Onion.city. V polovici septembra tohto roks uložilo ministerstvo financií USA sankcie viacerým subjektom, ktoré boli spojené s tromi severokórejskými hackerskými skupinami. Ministerstvo uvádza, že tieto skupiny pomohli Pchjongjangu získať finančné prostriedky na vývoj technológií, zbraní a na raketové programy prostredníctvom hackovania bánk.
Teraz čítajú

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Facebook čelí novému megaproblému. Hackeri si vedia denne spojiť milióny e-mailových adries s používateľmi siete

AKTUALIZOVANÉ Hackerský útok na slovenské firmy pozná ďalšie detaily. Aký typ útoku to bol a z ktorých emailových adries?

Masové sledovanie ľudí a sociálny kredit dostane v EÚ „červenú“. Únia chce regulovať kritické dopady využitia umelej inteligencie

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Kritický problém WhatsApp. Ľudia môžu natrvalo stratiť prístup k účtu, stačí na to jednoduchý „trik“

AKTUALIZOVANÉ Clubhouse sa ohradil voči kauze s únikom dát. Problémy s bezpečnosťou súkromia ľudí ale pretrvávajú
Články, ktoré hýbu svetom

Do univerza Marvelu vstupuje ďalšia hviezda Game of Thrones, zahrá si v novom seriáli od Disney+

Je Elon Musk agentom americkej tajnej služby? Vymýšľa si ďalšie bizarnosti v úradných dokumentoch

Očkovanie má na Slovensku bohatú históriu. Vakcíny už zastavili tetanus aj tuberkulózu, vyvážali sme ich tiež do zahraničia

Trenčín sa zmení na nepoznanie. Primátor predstavil futuristický projekt, ktorý sa pripravoval 10 rokov
