Americké úrady zadržali občana Spojených štátov, experta na kryptomeny a člena projektu Ethereum. Virgil Griffith, bývajúci v Singapure, bol zatknutý za porušenie medzinárodných sankcií proti KĽDR. Na jar tohto roka tam totiž napriek zákazu odcestoval a na konferencii prednášal o používaní a ťažbe kryptomien. Nedemokratický režim Kim Čong-Una má teraz vďaka nemu veľa informácií, ktoré môže použiť na zmiernenie ekonomických problémov spôsobených sankciami, píše portál ZDNet.

36-ročný Virgil Griffith bol zatknutý na Medzinárodnom letisku v Los Angeles vo štvrtok. V piatok ho postavili pred súd a následne bol obžalovaný. V tlačovej správe Ministerstva spravodlivosti USA sa uvádza, že Griffith do Severnej Kórei cestoval v apríli, kde prednášal na konferencii v Pchjongjangu. Podľa žaloby ministerstva spravodlivosti [PDF] Griffith nedostal povolenie na účasť na konferencii v KĽDR.

Latest News 360/YouTube

Úrady tvrdia, že Griffith porušil sankcie, ktoré vláda uvalila na Severnú Kóreu. „Napriek opakovaným varovaniam doručeným pred vycestovaním, Griffith údajne cestoval k jednému z hlavných protivníkov Spojených štátov, kde publiku vysvetľoval ako použiť technológiu ťaženia kryptomien za účelom vyhnúť sa sankciám. Na základe tohto konania sme začali proces jeho stíhania.“ povedal generálny prokurátor John Demers.

V Severnej Kórei sa dajú naladiť iba tri kanály, ktoré šíria len propagandu. Screenshot/Youtube

Žaloba taktiež tvrdí, že Griffith pracoval na „plánoch na uľahčenie výmeny kryptomeny medzi KĽDR a Kórejskou republikou.“ v rozpore s americkými sankciami. Sankcie zakazujú občanom, organizáciám a súkromným podnikom sídliacim v USA poskytovať akúkoľvek pomoc vláde Kim Čong-Una. Informácie od Griffitha ako experta na kryptomeny môžu pomôcť vláde KĽDR pri praní špinavých peňazí a vyhýbaní sa sankciám. Ak bude Griffith uznaný vinným, hrozí mu až 20 rokov väzenia.

Severná Kórea zatiaľ usporiadala najmenej dve konferencie o kryptomenách, jednu na konci roka 2018 a druhú na jar. Zúčastnil sa na nej aj Griffith, ktorý v minulosti okrem iného prevádzkoval službu Tor2Web s názvom Onion.city. V polovici septembra tohto roks uložilo ministerstvo financií USA sankcie viacerým subjektom, ktoré boli spojené s tromi severokórejskými hackerskými skupinami. Ministerstvo uvádza, že tieto skupiny pomohli Pchjongjangu získať finančné prostriedky na vývoj technológií, zbraní a na raketové programy prostredníctvom hackovania bánk.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom