Jednou z najzvláštnejších exoplanét, ktoré vedci doteraz objavili, je LHS-1140b vzdialená od našej slnečnej sústavy len 50 svetelných rokov, čo je na galaktické pomery celkom blízko. Aj keď môže vo viacerých ohľadoch v porovnaní so Zemou pôsobiť extrémne, experti si myslia, že môže byť jedným z najlepších kandidátov na hľadanie mimozemského života, vysvetľuje ScienceAlert.

Pripomína gigantické oko

Celý povrch tejto zvláštnej planéty je pokrytý ľadovým oceánom, avšak planéta je slapovo uzamknutá, čo znamená, že je neustále privrátená jednou stranou ku svojej materskej hviezde, okolo ktorej obehne raz za 25 dní. Ku hviezde je tak síce poriadne blízko, avšak keďže je táto hviezda pomerne chladným červeným trpaslíkom, nachádza sa LHS-1140b stále v obývateľnej zóne.

Vďaka žiareniu hviezdy sa na privrátenej strane planéty nachádza región s priemerom okolo 4 000 km, vďaka ktorému celá planéta vyzerá trochu ako ľudské oko. V porovnaní so Zemou je 1,73-násobne väčšia a dosahuje až 5,6-násobok hmotnosti našej planéty, pričom v spomínanom regióne môže existovať oceán v kvapalnom skupenstve a potenciálne aj mimozemský život.

Benoit Gougeon/University of Montreal

Astronómovia už na tejto planéte identifikovali dusík a podľa všetkého tak má táto exoplanéta aj sekundárnu atmosféru – teda takú, ktorá vznikla až po formácii samotnej planéty tak, ako sa to stalo aj na Zemi. Vedci chcú túto planétu pozorovať ďalej a použiť na to aj Vesmírny teleskop Jamesa Webba, pričom kvôli náročnosti pozorovania očakávajú, že ho poženú až na hranice možností.

Hľadáme príliš ďaleko?

Ľudstvo sa neustále díva na vzdialené exoplanéty, ktorých skúmanie je nesmierne náročné kvôli veľkej diaľke a pomerne malým rozmerom týchto objektov. Bohužiaľ v našej sústave to zatiaľ na mimozemský život nevyzerá, čo ale môže zmeniť napríklad sonda mieriaca na mesiac Europa, pod ktorej povrchom sa nachádza tekutý oceán.

Potrebujú viac dát

Odborníci dodávajú, že náznak prítomnosti dusíkovej atmosféry potrebuje ďalšie dáta na to, aby bol skutočne potvrdený. Pre takéto potvrdenia je potrebný ešte asi rok pozorovania a ak chceme na tejto exoplanéte nájsť aj oxid uhličitý (ak sa tam nachádza), bude nutné planétu pozorovať ešte ďalšie dva alebo tri roky.

Hľadanie mimozemského života je jedným z hlavných cieľov vesmírneho výskumu, pričom v tomto smere robia vedci neustále vážne pokroky – i keď zatiaľ takýto život nájdený nebol. Nedávno prišli na to, že sa môže nachádzať aj v oblastiach, o ktorých to donedávna nik nepredpokladal. Nachádzať sa totiž môže na slapovo uzamknutých planétach, presnejšie na hranici medzi privrátenou a odvrátenou stranou.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú