EuroTel, minútová tarifikácia a telefóny za korunu. Aj takto sme telefonovali pred 20 rokmi
Uskutočniť hovor, napísať SMS-ku či surfovať po internete prostredníctvom mobilov dnes berieme ako samozrejmosť. Nie vždy však tomu tak bolo a môžme povedať, že mobilná sieť je na Slovensku ešte stále mladá.
V tomto článku sa spoločne pozrieme na to, ako to bolo na začiatku mobilnej éry na Slovensku, ktoré spoločnosti sa podieľali na formovaní trhu a čo všetko priniesli. Zaspomíname si aj na nostalgické reklamy, ktoré boli v tej dobe skutočne reklamami a človek sa na ne tešil.
Ako to celé začalo
Presne 15. januára 1997 spustila spoločnosť Globtel GSM svoju prvú digitálnu mobilnú sieť, ktorá fungovala v štandarde GSM a pokrývala až 91 % obyvateľov Slovenska. Išlo tiež o vôbec prvú mobilnú sieť na Slovensku. Vďaka tomuto kroku sa podarilo naplniť slogan: ‚‚Aby ľudia spolu hovorili,’’ s ktorým Globtel, terajší Orange Slovensko, prišiel.
Týmto momentom sa tak začala písať moderná technologická doba, keď mobilné telefóny neboli už len výsadou tých majetnejších, ale dovoliť si ich mohli aj bežní ľudia. Napomohla k tomu aj tzv. Jarná mobilizácia, ktorá ponúkala telefón už za jednu korunu a zo symbolu luxusu sa razom stal nástroj každodennej potreby.
Nebol to však len Globtel, ktorý pôsobil na našom trhu. Určite si spomínaš aj na operátora EuroTel, ktorý svojím vystupovaním bol viac orientovaný na mladých ľudí, no na počiatku trochu zaspal dobu a Globtel ho razom predbehol v počte aktívnych zákazníkov. To však bolo veľmi dobré pre koncového používateľa, nakoľko konkurenčný boj silnel a kto chcel vyhrať, musel prísť s čo najlepšou ponukou.
Sekundová tarifikácia
Ak dnes vôbec používaš telefón na telefonovanie, je úplne normálne, že zaplatíš len za to, čo aj reálne prevoláš. To však dlho nebolo a do roku 2000 mali zákazníci operátorov minútovú tarifikáciu, pri ktorej sa platilo za počet prevolaných minút a každá začatá minúta sa počítala ako celá. Možno si povieš, čo je na tom, no ak si vezmeš, aké boli v tej dobe platy a minúta hovoru stála aj 30 korún, veľmi rýchlo zistíš, aké nevýhodné podmienky mali zákazníci. Zmena prišla až o čosi neskôr, keď EuroTel ako prvý zaviedol 30 sekundovú tarifikáciu, ktorá o čosi zmiernila dopad na peňaženky. Následne v roku 2000 prišla akcia Globtelu, ktorý ponúkal sekundovú tarifikáciu a to bolo niečo, z čoho ľudia doslova šaleli.
Ďalšia nostalgická spomienka sa spája s rôznou sadzbou za hovory, ktorá sa odvíjala od dňa a hodiny, kedy bol hovor vykonaný. Určite si spomínaš, ako si netrpezlivo čakal na večer, kedy bola slabá prevádzka a ty si mal hovor výrazne lacnejší. Rovnaké boli aj víkendy, kedy mali zákazníci možnosť telefonovať lacnejšie, než počas bežného týždňa. Netreba tiež zabúdať na to, že niekedy sa platilo aj za príjem hovoru, a to hlavne počas doby pevných telefónnych liniek. Rozdielna cena bola aj type hovoru a to či bol realizovaný v rovnakej sieti, alebo hovor prebiehal v konkurenčnej.
Platilo sa aj za služby CLIR a CLIP, ktoré dokázali ukryť, respektíve zobraziť číslo prichádzajúceho hovoru a to rádovo v stovkách korún. Dnes sú všetky tieto veci samozrejmosťou, no v tejto dobe to nemal každý a frajer bol ten, ktorý to CLIP mal aktivované. Postupne aj v tomto smere operátori povolili a dnes tieto služby nie sú spoplatnené, no trvalo to ešte niekoľko ďalších rokov, kým sa tak stalo.
Koniec Globtelu a EuroTelu, príchod O2
Netrvalo dlho a operátori Globtel a EuroTel ako takí už viac neexistovali. Z prvého menovaného sa stalo Orange Slovensko a z druhého T-Mobile, ktorý je dnes známy ako Telekom. To už hovoríme o rokoch 2002 a 2005. V týchto rokoch sa začalo budovanie prvej širokopásmovej siete EDGE (Orange), pričom už v roku 2006 bola predstavená 3G sieť, za ktorou stála konkurencia v podobe T-Mobile. Obrovskou novinkou bola možnosť videohovorov, ktorá sa však využívala málo, nakoľko bola extra spoplatnená. Postupne sa tiež prechádzalo zo zastaralého WAP pripojenia k internetu, ktoré ešte fungovalo na princípe sekundovej tarifikácie a poplatok sa odvíjal od času stráveného na internete.
Táto doba sa niesla aj v znamení príchodu tretieho operátora O2, ktorý zmenil doterajšie fungovanie. Zrušila sa viazanosť, boli predstavené programy O2 fér a netrvalo dlho a spoločnosť O2 sa stala operátorom roka na Slovensku. Stala sa tiež vôbec prvým operátorom, ktorý na Slovensku spustila testovaciu prevádzku LTE pripojenia.
Ponuka paušálov a telefónov
Ako bolo spomenuté, Globtel ako prvý operátor prišiel s akciovou ponukou, ktorá zahrňovala mobilný telefón už za jednu korunu. To dopomohlo k prílivu nových zákazníkov, no hlavne k rozšíreniu mobilov aj medzi bežných ľudí. Ponuka zariadení však bola oveľa menšia než je dnes a nebolo ničím výnimočné, ak mal zákazník na výber z 15 modelov, pričom len 5 z nich stálo korunu. Vtedy to však každému bolo jedno a väčšina ľudí nehľadela na žiadne špecifikácie a všetci pozerali hlavne na dizajn.
Zaujímavé boli aj paušály, ktoré stáli aj niekoľko stoviek korún, no nebolo v nich takmer nič. Poväčšine išlo len o niekoľko minút do všetkých sietí, v horšom prípade len vo vlastnej. EuroTel už dokonca vtedy ponúkal paušály pre študentov, kde za 400 korún mal zákazník 75 minút do všetkých sietí. To bolo všetko. Samozrejme tam boli zahrnuté aj rôzne zvýhodnené tarify, no všetko sa platilo nad rámec. V dnešnej dobe niečo nemysliteľné a pri odmyslení inflácie, je dnes ponuka za takéto peniaze úplne iná, a to pritom máme výrazne vyššie platy než v minulosti.
Prečítaj si tiež
Orange oznámil veľkú novinku. Ako prvý operátor na Slovensku začína s podporou eSIM
Samozrejme sa za 21 rokov odohralo na Slovensku viacero zmien, ktoré viac či menej ovplyvnili formovanie trhu. Bez pochyby však môžme prehlásiť, že dnes je ponuka pre zákazníkov oveľa prijateľnejšia než v minulosti, kde sa muselo platiť takpovediac za každú blbosť. Síce oproti ostatným krajinám sme stále ponukou pozadu, no aj v tomto smere dochádza postupne k nápravám. Na záver si pozri spoločne s nami niekoľko nostalgických reklám, s ktorými sa operátori pokúšali nalákať zákazníkov. Budeme radi, ak nám v komentároch dáš vedieť, aký bol tvoj prvý predplatený program či mobil.
Čítajte viac z kategórie: Novinky
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Tisíce slovenských domácností si priplatia stovky eur za kúrenie. Nový zákon EÚ ťa nepoteší (PREHĽAD)
Hyundai a Kia spustili masívne zľavy po celom svete. Autá zlacneli aj o desaťtisíce eur
Slovensko čaká najväčšia dopravná novela za roky. Nový zákon udrie na cestných pirátov aj e-kolobežky (PREHĽAD)
Tajný svet Slovákov, ktorí prenajímajú svoj internet: Každý mesiac si pasívne privyrobia, je to však legálne?
Povedz STOP horúčavám. Špičkovú klímu môžeš mať už za pár stoviek, tu sú TOP 3 modely na Slovensku
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Slováci si polepšia: Budú mať vyššie výplaty, aj keď im zamestnávateľ nepridá
Umelá inteligencia mi ušetrila 780 eur mesačne. Nie je to hype, zjednodušilo mi to život
Unikol interný dokument: Krajiny EÚ chcú utajiť plány na koniec ruského plynu
„Sme pripravení predať milión áut ročne.“ Tím startupistov ide zmeniť jeden z najkonzervatívnejších trhov v Európe
Firmy sa chystajú na nástup generácie Alfa: „Manažér už nebude autorita, ale game master“
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Televízory Slovákov úmyselne zhoršujú kvalitu obrazu. Je to špinavý marketing, takto ho opravíš
- Benzín a nafta definitívne skončili. Čerpacie stanice ich nahradia „novými“ palivami, vieme kedy
- Záhadný kameň v Egypte nechal vedcov v nemom úžase. Odhalil tajomstvo ukryté 5000 rokov
- Sci-fi „kladivo“ je realitou. Nová zbraň Západu desí nepriateľov, nemajú proti nej šancu
- Brusel chce zarezať telekomunikačných operátorov. Proti novému zákonu sú všetky štáty EÚ
-
- Televízory Slovákov úmyselne zhoršujú kvalitu obrazu. Je to špinavý marketing, takto ho opravíš
- Benzín a nafta definitívne skončili. Čerpacie stanice ich nahradia „novými“ palivami, vieme kedy
- V spoľahlivosti nemajú konkurenciu. Týchto 5+1 automobiliek má najlepšie motory (PREHĽAD)
- Záhadný kameň v Egypte nechal vedcov v nemom úžase. Odhalil tajomstvo ukryté 5000 rokov
- Brusel chce zarezať telekomunikačných operátorov. Proti novému zákonu sú všetky štáty EÚ
-
- Rusi ani netušili, čo im zlikvidovalo najdrahší systém. Ukrajina použila zbraň, akú svet ešte nevidel
- V spoľahlivosti nemajú konkurenciu. Týchto 5+1 automobiliek má najlepšie motory (PREHĽAD)
- V Európe sa vylodili tisícky čínskych elektromobilov. Doviezla ich obrovská loď so šokujúcim pohonom a výkonom
- Televízory Slovákov úmyselne zhoršujú kvalitu obrazu. Je to špinavý marketing, takto ho opravíš
- Slovensko čaká najväčšia dopravná novela za roky. Nový zákon udrie na cestných pirátov aj e-kolobežky (PREHĽAD)
Trump mení stratégiu: Zbrane pre Ukrajinu pôjdu cez NATO, voči Rusku chystá zásadné vyhlásenie
Takto sa zneužíva home office. Odborári odhalili praktiky, ktoré sa ťa môžu týkať
Očkovanie neodmietali nevzdelaní. Nová štúdia odhalila iný faktor
Tržby TSMC prekonali očakávania. Čipy pre AI lámu rekordy
Slovensko má najdrahšie palivá v regióne. Analytici majú vysvetlenie
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP