Riešenie problému dlhodobo rádioaktívneho jadrového odpadu sa možno čoskoro presunie zo skládok do elektrární. Startup Thorizon so sídlom v Holandsku a Francúzsku navrhuje malý modulárny reaktor, ktorý nielen minimalizuje objem nebezpečného odpadu, ale zároveň z neho dokáže vyťažiť zvyšnú energiu, ktorá v palive ostáva, teda až 90 % pôvodného energetického potenciálu, informuje Interesting Engineering.

Bezpečnejšie a efektívnejšie

Reaktor s názvom Thorizon One bude využívať pokročilú technológiu roztavených solí (MSR), v ktorej sa palivo nachádza v kvapalnej forme, čím sa dosahuje vyššia bezpečnosť aj efektivita. Na rozdiel od konvenčných tlakovodných reaktorov pracuje MSR pri vysokej teplote a nízkom tlaku, čo eliminuje riziko explózie a zároveň umožňuje pasívne bezpečnostné mechanizmy. Napríklad v prípade nehody roztavená soľ stuhne a zadrží rádioaktívne látky bez nutnosti zásahu obsluhy.

Kľúčovým technickým riešením je tzv. kazetový palivový systém – veľké oceľové valce, ktoré obsahujú zmes vyhoreného jadrového paliva a tória. Tento rádioaktívny prvok je v prírode bežnejší než urán, a zároveň je menej vhodný na zneužitie na vojenské účely. Po vyčerpaní kazety sa celý valec jednoducho nahradí, čím sa eliminujú problémy s degradáciou reaktorového materiálu a skracuje sa doba údržby.

Thorizon One bude schopný dodávať 100 MW elektrickej energie, čo postačuje na zásobovanie štvrť milióna domácností počas viac než 40 rokov. Alternatívne bude možné reaktor konfigurovať na 250 MW priemyselného tepla pre chemické prevádzky alebo produkciu vodíka.

Koncept jadrového reaktora európskej spoločnosti Thorizon.
Thorizon

Veľký skok pre jadrovú energiu

Unikátnou výhodou bude aj flexibilita výkonu. V kombinácii s energetickými zásobníkmi dokáže systém vyhladzovať výkyvy v spotrebe, akumulovať energiu a uvoľňovať ju počas špičiek, čo je ideálne na doplnenie obnoviteľných zdrojov.

Startup už získal 42,5 milióna eur od investorov, z toho 20 miliónov len nedávno, čo umožní tvorbu prototypov a vývoj kľúčových komponentov. Prvú stavbu plánujú v roku 2030. Odborníci tvrdia, že súčasné zásoby vyhoreného jadrového paliva v Európe by stačili na napájanie celého kontinentu na viac ako 40 rokov, ak by sa technológia firmy Thorizon plne rozvinula.

Thorizon One by mohol predstavovať dôležitý míľnik na ceste k udržateľnej a nízkouhlíkovej energetickej produkcii. Je to ukážka toho, ako možno riešiť problémy minulosti (jadrový odpad) modernými technológiami s dôrazom na bezpečnosť, efektivitu a energetickú nezávislosť.

Jadrová renesancia

Dôležitým krokom vpred sú v modernej ére jadrovej energetiky aj takzvané modulárne reaktory, ktoré je možné skonštruovať v továrni a následne ich dopraviť na potrebné miesto. Takýto prístup šetrí financie, zjednodušuje logistiku a navyše urýchľuje výstavbu, čo je jedným z najväčších problémov pri stavbe nových atómových elektrární.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP