Keď v júni 2017 začali v rámci Európskej únie platiť prísne pravidlá pre tzv. roaming, veľmi rýchlo sme si na ne zvykli. Od tohto dátumu už po prechode za hranice Slovenska netreba strážiť prevolané minúty, pretože sa zákazníkovi stŕhajú z predplateného balíka v rámci jeho paušálu, prípadne stoja presne rovnako, ako keby volal z domácej siete.

Obdobná situácia platí aj pre dáta a internet, hoci tu môže byť objem využiteľných megabajtov trochu menší, ako na Slovensku.

Operátori totiž môžu uplatňovať vzorec, kde minimálny objem GB určuje celková cena paušálu bez DPH vydelená regulovanou jednotkovou cenou dát. [Objem dát = 2 x cena paušálu dez DPH (eur) / jednotková cena dát 3 €)]. Toto obmedzenie je zavedené napríklad pre 40 € neobmedzený paušál, za ktorý platíš nášmu operátorovi, no v zahraničí v rámci EÚ z neho budeš môcť využívať len 26,6 GB, aby sa predchádzalo finančným stratám firiem na úkor podvodníkov.

NEPREHLIADNI:
Vieme, koľko roamingových dát dostaneš v roku 2021 od operátorov. Ceny výrazne klesli, pribudlo poriadne veľa gigabajtov

Teoreticky hrozil koniec

Málo kto však vie, že platnosť roamingových pravidiel má v polovici roka 2022 vypršať a aktuálne cenové stropy dokonca platia len do 31. decembra 2021. Európsky parlament a Európska rada sa tak musia dohodnúť na ich úprave alebo predĺžení, hoci sa vo všeobecnosti predpokladá, že ide skôr o formálnu záležitosť, keďže všetky zúčastnené strany vyjadrili vôľu tak učiniť a vypnutie „európskeho roamingu“ je dnes prakticky nepredstaviteľné.

Slovinské predsedníctvo Rady EÚ sa teraz podľa agentúry SITA s Európskym parlamentom skutočne, zatiaľ aspoň predbežne, dohodlo na pokračovaní celej roamingovej schémy. Tá by sa tak mala predĺžiť o ďalších desať rokov, do konca roku 2032.

Naďalej tak budeme môcť telefonovať a surfovať na internete za rovnaké podmienky, ako sme už pár rokov zvyknutí. Spomenutá regulovaná jednotková cena dát by navyše mala ďalej klesnúť na 2,5 €, čo znamená, že Slováci dostanú v zahraničí ešte viac dát a zníži sa tak rozdiel oproti využívaniu paušálu doma.

Táto suma má byť pre operátorov „udržateľná“, no v ďalších rokoch bude ďalej klesať (a objem našich dát stúpať).

Koniec obmedzovania „cudzincov“

Do regulácie ale pribúda aj zaujímavá veta o tom, že poskytovatelia roamingu budú povinní ponúkať „rovnakú kvalitu roamingu, ako má zákazník v rámci domovskej krajiny“, ak sú v sieti hosťovskej krajiny dostupné rovnaké podmienky.

Tá je priamou reakciou na špekulácie o tom, že niektorí zahraniční operátori spomaľovali internetové pripojenie pre zákazníkov so zahraničnými SIM kartami. Známe sú aj prípady, kedy sa telefón vôbec nedokázal prihlásiť do rýchlejšej 4G siete.

Takýmto praktikám však má byť koniec a na dovolenkách by si tak mal mať garantovanú plnú rýchlosť.

„Politika roamingu za domáce ceny uľahčila a zlacnila komunikáciu pre ľudí, ktorí cestujú po Európe, takže sa niet čo čudovať, že ide o jeden z najväčších úspechov digitálneho jednotného trhu. Som veľmi rád, že sa slovinskému predsedníctvu podarilo včas dosiahnuť politickú dohodu s Európskym parlamentom, aby spotrebitelia aj podniky mohli naďalej využívať tento hmatateľný prínos, ktorým sa zároveň podporuje aj jednu z našich najzákladnejších hodnôt, a to voľný pohyb osôb v rámci EÚ,“ povedal Boštjan Koritnik, slovinský minister pre verejnú správu.

Čo zostane po starom

V súvislosti s roamingom sa často hovorí aj o tzv. politike férového využívania služby (FUP). Operátori vďaka nej môžu monitorovať, či domácu SIM kartu nevyužívaš v zahraničí viac, ako doma. Opatrenie je v platnosti kvôli špekulantom, ktorí by napríklad na Slovensku chceli využívať služby rakúskych, poľských, či pokojne aj nemeckých alebo francúzskych operátorov z dôvodu výhodnejších služieb.

Toto opatrenie ale zostane v platnosti aj naďalej. Operátor tak naďalej môže monitorovať využívanie služieb počas posledných 4 mesiacov a v prípade, ak si počas nich SIM využíval v zahraničí dlhšie ako doma, a zároveň za hranicami prekročil domácu spotrebu, môže ťa kontaktovať s vyžiadaním podrobností a v limite 14 dní navrhnúť dohodu, ako služby faktúrovať ďalej. Splnené musia byť obe podmienky a je možné, že ti vymeria príplatky na základe európskych roamingových pravidiel.

Pixabay (Úprava redakcie)

Pre rok 2021 bolo možné účtovať až 0,032 eur za minútu hovoru, 0,01 eur za SMS a 3 eurá za 1 GB dát.

Pre tzv. pendlerov platili špeciálne podmienky. Ak pracuješ v jednej krajine EÚ a žiješ v druhej, dnes si možeš vybrať mobilného operátora v hociktorej z týchto dvoch krajín a využívať roaming so SIM kartou z krajiny, v ktorej žiješ, alebo z krajiny, v ktorej pracuješ. Ak sa aspoň raz za deň pripojíš na sieť vášho domáceho operátora, tento deň sa bude počítať ako deň prítomnosti v krajine, kde máš zmluvu.

Aby neformálna dohoda mohla vstúpiť do platnosti, musia ju ešte formálne schváliť Európsky parlament a Rada EÚ. Výbor pre priemysel, výskum a energetiku bude o znení dohody hlasovať na nadchádzajúcom zasadnutí, informuje SITA.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú