Čínske lacné e-shopy ako je Temu, Shein či Aliexpress, zažívajú obrovský rozmach v Európe, vďaka ultra lacným výrobkom, ktoré si ľudia zamilovali. Extrémne nízke ceny produktov však častokrát skrývajú problémy vo forme nebezpečných toxických látok, ktoré tieto produkty obsahujú. Európska únia preto hľadá spôsoby, ako sa nebezpečným produktom a falzifikátom z týchto e-shopov vyhnúť. Podľa informácií, ktoré priniesol Financial Times, by mohlo dôjsť k zásadným zmenám.

Poplatok za každý balík, ktorý je pod 150 eur

Denne prichádzajú do krajín EÚ milióny balíkov, čo komplikuje ich dôslednú kontrolu. Ako informuje portál TechCrunch, v Holandsku, ktoré je jedným z hlavných logistických uzlov, sa každú sekundu prijíma až 40 zásielok. Aktuálne platné pravidlá oslobodzujú od cla tovar s hodnotou do 150 eur, čo tieto platformy využívajú na masívny dovoz drobných zásielok. Preto sa na európsky trh môžu dostať nebezpečné výrobky, ako napríklad toxické hračky.

Európska komisia preto zvažuje zavedenie administratívneho poplatku za každý balík alebo špeciálnej dane z príjmov lacných e-commerce platforiem. Opatrenia by mohli nielen znížiť objem lacného dovozu, ale aj zvýšiť náklady predajcov, ktorí sa spoliehajú na nízke ceny a obrovské objemy predaja.

Freepik

Nebezpečné produkty

Produkty, ktoré kupujeme v rámci Európskej únie podliehajú prísnym pravidlám. EÚ chce tak vytvoriť spravodlivejšie podmienky pre európskych výrobcov a predajcov, ktorí musia dodržiavať prísne bezpečnostné a environmentálne normy.

Opatrenia majú podporu viacerých členských štátov, avšak sa očakávajú náročné rokovania na úrovni EÚ a Svetovej obchodnej organizácie (WTO). Ak sa tieto plány zrealizujú, mohli by zásadne zmeniť spôsob, akým fungujú ultra lacné online obchody a ovplyvniť nákupné návyky miliónov európskych spotrebiteľov. Či už pôjde o poplatok za balík alebo inú formu dane, Európa sa zrejme vydáva na cestu k prísnejším pravidlám v oblasti medzinárodného e-commerce.

Ako informuje The Irish Times, podľa Európskeho komisára Maroša Šefčoviča, tento rok bude do krajín EÚ dopravených približne 4 miliardy balíkov s nižšou hodnotou, čo je takmer trojnásobok oproti roku 2022. Obrovské množstvo zásielok, ktoré spadajú pod 150 eur sú oslobodené od colných poplatkov, a tak sú vo väčšine prípadov nekontrolované.

Čínske ultra lacné e-shopy čelia viacerým problémom. Ako sme ťa informovali v minulom článku, kontroverzné online trhovisko Temu podľa Európskej komisie používa nezákonné praktiky vo forme falošných zliav a recenzií.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP