Aj u nás si si mohol všimnúť vlastnosť v prípade poskytovateľov internetu, ktorí sa zaväzujú, že  dodajú internetové pripojenie s rýchlosťou zastrešenou do určitej hodnoty. Spodná hranica prenášanej rýchlosti však stanovená byť nemusí.

Podľa informácií poskytovaných portálom Connect.cz, Fínsko je prvý krajina, ktorá už v roku 2010 uzákonila, že internetové pripojenie poskytované občanom musí mať rýchlosť aspoň 1 Mbps.

V roku 2015 vošiel do platnosti zákon zdvojnásobujúci túto rýchlosť a od 1. januára 2021, Fíni majú zákonom definované internetové pripojenie minimálne na úrovni 5 Mbps. Vo veľkej miere sa na tom podpísala aj rýchlosť výstavby štátom dotovanej infraštruktúry.

Pixabay

Ani tá však nebola dostačujúca, keďže sa pôvodne predpokladalo, že už tento rok vstúpi do platnosti zákon obmedzujúci internetové pripojenie minimálne od 10 Mbps. Podľa portálu Connexionblogmodernizácia fínskej internetovej infraštruktúry dostala v roku 2018 pripojenie o rýchlosti 100 Mbps do 58 % domácnosti a rok na to  až do 64 %.

Očakáva sa, že v roku 2025 bude takéto pokrytie stopercentné, ktoré by malo byť dosiahnuteľné špeciálnym fondom, kedy Fínsko vyhradilo 5 miliónov eur na výstavbu 10 000 nových prípojok. Na základe dotácií by sa internetové pripojenie malo natiahnuť aj do oblastí, kde by sa poskytovateľom inak prípojky budovať neoplatilo.

Telekomunikačný úrad zároveň uvádza, že rýchlosť do 10 Mbps využíva vo Fínsku približne 4 % zákazníkov, pričom až 46 % má prístup k internetu s rýchlosťou 100 Mbps a vyššou. 2 % surfujú gigabitovou rýchlosťou a veľké pokrytie má aj optika, ktorá je zavedená na 37 % územia.

Zobraziť celú galériu (1)
Freepik (Úprava redakcie)

Ako sú na tom Slováci?

Ako naznačujeme v úvode, rýchlosti internetového pripojenia v našich končinách nie sú úplne determinované. V našom článku píšeme, že Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb len odporúča uvádzanie správnych rýchlostí.

Zavedené sú 3 kategórie, pričom bežná rýchlosť musí dosahovať aspoň 90 % uvádzanej maximálnej rýchlosti a minimálna aspoň 40 % tejto uvádzanej hodnoty.

Bežná rýchlosť tak musí byť dostupná aspoň 90 % času, pričom maximálnu rýchlosť musí konzument dosiahnuť aspoň raz za deň. Vzhľadom na situáciu s percentami, poskytovatelia nie sú nútení uvádzať akúkoľvek determinovanú najnižšiu hodnotu, ako je tomu v prípade Fínska.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom