Európsky obranný sektor oficiálne spustil ambiciózny projekt. Vyvíja totiž budúci hlavný bojový tanku pod názvom MARTE – Main Armoured Tank of Europe. Ten má potenciál výrazne prehĺbiť spoluprácu v oblasti obrany medzi viacerými európskymi krajinami a zároveň posilniť ich schopnosť čeliť novým hrozbám.

Projekt, ktorý koordinuje spoločný podnik MARTE ARGE (spojenectvo nemeckých gigantov KNDS Deutschland GmbH & Co. KG a Rheinmetall Landsysteme GmbH) združuje až 51 subjektov z 12 krajín. O projekte informoval Defence Blog.

Oficiálny štart a ciele projektu

MARTE získal oficiálny štart podpisom Grantovej dohody medzi MARTE ARGE a Európskou komisiou 1. decembra 2024 a následne sa v Štokholme konalo úvodné stretnutie, na ktorom sa zišli zástupcovia hlavných obranných spoločností, výskumných inštitúcií a malých či stredných podnikov, aby odštartovali spoločnú prácu na koncepcii tanku novej generácie.

Podľa Rheinmetallu je cieľom MARTE vypracovanie štúdií a návrhov konceptov pre moderný tankový systém, ktorý bude zodpovedať aktuálnym aj budúcim hrozbám a zároveň reflektovať potreby členských štátov zapojených do projektu. Európsky obranný fond (EDF) poskytol na tento projekt približne 20 miliónov eur, pričom podobná suma bola vyčlenená aj na paralelný program FMBTech, zameraný na technológie pre súčasné aj budúce tanky, vedený najmä francúzskymi firmami.

Zaujímavosťou je, že hoci EDF podporuje MARTE a FMBTech ako samostatné iniciatívy, Nemecko a Francúzsko zároveň pokračujú v spoločnom vývoji projektu MGCS (Main Ground Combat System), čo naznačuje viacvrstvový prístup k vývoju európskych tankových kapacít. MARTE má pritom trvať plánovaných 24 mesiacov a je podporovaný konzultačnou firmou Erdyn a jadrom piatich hlavných obranných kontraktorov: okrem spomínaného KNDS Deutschland a Rheinmetallu sú to aj talianska spoločnosť Leonardo S.p.A., španielska Indra Sistemas S.A. a švédska Saab AB. Každý z týchto hráčov má na starosti vedenie jednej z piatich technických oblastí projektu.

tank leopard
U.S. Army/Markus Rauchenberger

Konzorcium a spolupráca naprieč Európou

Projekt má ambíciu preklenúť tradičné bariéry medzi krajinami a sektormi – jeho konzorcium zahŕňa veľké firmy, stredné podniky, univerzity aj startupy. Celkovo ide o 51 právnických osôb z 11 členských štátov EÚ a Nórska, čo má posilniť cezhraničnú spoluprácu. Nie je to však bez rizika – podobné rozsiahle spolupráce v rámci EDF už v minulosti čelili problémom s koordináciou a efektívnym riadením.

Rheinmetall zároveň zdôraznil, že MARTE má silnú podporu od 11 európskych ministerstiev obrany, ktoré figurujú ako potenciálni zákazníci. Medzi nimi sú napríklad Belgicko, Španielsko, Estónsko, Fínsko, Grécko, Taliansko, Holandsko, Nórsko, Rumunsko a Švédsko, čo potvrdzuje skutočne široký záber tejto iniciatívy.

Zástancovia MARTE tvrdia, že projekt odráža rastúcu snahu o strategickú autonómiu Európy v oblasti obrany, najmä v čase globálnej nestability a pretrvávajúcej vojny na Ukrajine. Vyvíjaný tank by mal nie len posilniť vlastné kapacity kontinentu, ale aj znížiť závislosť od systémov mimo EÚ a pripraviť sa na nové formy obrneného konfliktu, ktoré môžu byť kedykoľvek realitou.

Európsky obranný fond bol zriadený práve s cieľom podporovať spoločný výskum a vývoj v oblasti obrany a jeho čoraz výraznejšie zameranie na projekty pozemných systémov ukazuje, že Európa berie modernizáciu svojich obranných síl viac než vážne.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP