V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Štyri popredné európske spoločnosti z oblasti infraštruktúry pre nabíjanie elektrických vozidiel sa rozhodli spojiť sily a vytvoriť najväčšiu verejnú sieť nabíjacích staníc na kontinente, ktorá výrazne urýchli prechod na elektromobilitu.

Talianska Atlante, nemecká Ionity, holandská Fastned a francúzska Electra v stredu oznámili vznik aliancie Spark, ktorej hlavným cieľom je zdieľanie svojich sietí, rozšírenie dostupnosti nabíjacích bodov a zjednodušenie prístupu k ultrarýchlemu nabíjaniu pre vodičov elektromobilov naprieč celou Európou.

Viac ako 11 000 nabíjacích bodov po celej Európe

Táto nová aliancia prinesie motoristom prístup k približne 11 000 nabíjacím bodom a 1700 nabíjacím staniciam v 25 krajinách Európy. Výhodou pre vodičov bude možnosť využívať ultrarýchle nabíjanie s výkonom až 400 kilowattov (kW), čo umožní rýchlejšie dobitie batérií a kratší čas strávený na cestách. Navyše, zákazníci budú môcť platiť prostredníctvom akejkoľvek aplikácie, ktorú ponúka ktorýkoľvek člen aliancie Spark, čím sa odstránia komplikácie spojené s rôznymi platobnými systémami.

Európska komisia odhaduje, že na dosiahnutie cieľov v oblasti elektromobility bude potrebné do roku 2030 nainštalovať až 3,5 milióna nabíjacích miest v rámci celej Európskej únie. To znamená, že v priemere bude musieť pribudnúť približne 410 000 verejných nabíjacích bodov ročne, čo predstavuje takmer 8 000 nových nabíjačiek týždenne. Ide o takmer trojnásobné tempo v porovnaní s rokom 2023, čo naznačuje, že rozvoj infraštruktúry musí výrazne zrýchliť.

nabíjanie elektromobilu
Unsplash/Stephan Schwebe

Budúcnosť elektromobility v Európe

Vznik aliancie Spark prichádza v čase, keď sa elektromobilita v Európe dynamicky rozvíja a vlády krajín EÚ investujú do udržateľnej dopravy. Napriek rastúcemu dopytu po elektrických vozidlách však stále existujú výzvy, ako napríklad nedostatočná infraštruktúra v niektorých regiónoch či potreba harmonizácie rôznych platobných systémov.

Spolupráca štyroch významných hráčov na trhu nabíjania elektrických vozidiel tak môže predstavovať dôležitý krok k efektívnejšiemu a dostupnejšiemu nabíjaciemu ekosystému v celej Európe. Ak sa podarí úspešne implementovať spoločnú sieť, vodiči budú môcť využívať pohodlnejšie a rýchlejšie nabíjanie bez ohľadu na to, v ktorej krajine sa práve nachádzajú.

Čítajte viac z kategórie: Elektromobilita

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP