Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Podľa najnovších správ Svetovej meteorologickej organizácie (WMO) sa Európa otepľuje rýchlejšie, ako akýkoľvek iný kontinent na našej planéte. Teploty sa tu za posledných 30 rokov zvýšili viac ako dvojnásobne oproti celosvetovému priemeru. Na tému upozornila Česká televízia na svojom webe.

Európa je na tom horšie, než iné kúty sveta

Ako píše portál The Guardian, dôsledky týchto rapídnych zmien sú viditeľné už teraz v podobe extrémnych zmien počasia, sucha, požiarov, či topenia ľadovcov. Správa tiež varuje, že vzhľadom na neustále pokračovanie zvyšovania teplôt, starý kontinent čakajú v budúcnosti ďalšie lesné požiare, horúčavy, záplavy a iné negatívne dôsledky klimatických zmien.

Podľa správy dochádzalo od roku 1991 do roku 2021 k neustálemu zvyšovaniu teplôt a to tempom približne 0,5 °C za desaťročie. V dôsledku týchto zmien dochádzalo k úbytku ľadu v alpských ľadovcoch, pričom tie od roku 1997 do roku 2021 stratili 30 metrov zo svojej hrúbky. Ako iste vieš, dochádza aj k topeniu Grónskeho ľadovca, ktorý výrazným spôsobom prispieva k nárastu hladiny svetového oceánu.

Najhoršie na tom je, že skoršie výskumy taktiež ukázali, že doterajšie tempo globálneho otepľovania spôsobí, len v dôsledku topenia ľadu z Grónska, zvýšenie hladiny morí najmenej o 27 centimetrov.

Barni1/Pixabay

Vzhľadom na to, že vypúšťanie skleníkových plynov a ďalších uhlíkových emisií nazastavíme v priebehu jedného dňa, je viac než isté, že v dôsledku topenia aj ďalšieho ľadovcov bude ďalej stúpať hladina morí.

Zmena klímy ale nepredstavuje problém len pre ľadovce. Extrémne zmeny počasia si totiž len v roku 2021 vyžiadali stovky obetí na životoch, pričom priamo zasiahli viac než 1,5 milióna ľudí a spôsobili hospodárske škody v hodnote viac než 50 miliárd dolárov. Až 84 % týchto činiteľov tvorili povodne a búrky.

„V tomto roku, podobne ako v roku 2021, bola veľká časť Európy zasiahnutá rozsiahlymi vlnami horúčav a sucha, ktoré podnecovali lesné požiare. V roku 2021 spôsobili neobvyklé záplavy smrť a skazu,“ uviedol generálny tajomník WMO Petteri Taalas.

Nanešťastie, tento trend by mal podľa správy WMO pokračovať aj naďalej, pričom teploty by mali rásť vo všetkých európskych oblastiach rýchlosťou presahujúcou priemerné teplotné zmeny v ostatných častiach sveta.

freepik

 

Existuje hneď niekoľko dôvodov, prečo sa Európa otepľuje rýchlejšie ako ostatné kontinenty. V prvom rade má vysoký podiel pevniny, ktorá sa zohrieva rýchlejšie ako more. V druhom rade, medzi najrýchlejšie otepľujúce sa oblasti patrí aj Arktída a vo všeobecnosti všetky oblasti nachádzajúce sa vo vyšších zemepisných šírkach. Značná časť Európy sa pritom nachádza práve v severných zemepisných šírkach.

Nie je všetko také čierne

Správa však priniesla aj niekoľko pozitívnych výsledkov. Poznamenáva totiž, že mnohým európskym krajinám sa darilo znižovať emisie skleníkových plynov, pričom celkovo klesol objem emisií týchto plynov v EÚ medzi rokmi 1990 až 2020 o 31 %

Cieľom je dosiahnuť 55 % zníženie do roku 2030. Európa je podľa WMO takisto jedným z najvyspelejších regiónov v oblasti medzinárodnej spolupráce v spojitosti s klimatickou zmenou.

Okrem toho patrí Európa k špičke v oblasti poskytovania účinných systémov včasného varovania pred najhoršími dopadmi klimatických zmien, ktoré chránia až 75 % obyvateľov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú