V reakcii na narastajúcu hrozbu bezpilotných lietadiel vyvinula spoločnosť Airbus nový protilietadlový dron s označením Low-Cost Air Defense (LOAD). Tento špecializovaný bojový prostriedok je navrhnutý tak, aby efektívne eliminoval nepriateľské UAV systémy a predstavoval flexibilnú doplnkovú ochranu k existujúcim obranným platformám, upozorňuje The War Zone.

Vysoká rýchlosť a silná výzbroj

Nový dron vychádza z platformy Do-DT25, ktorá je štandardne používaná ako cvičný cieľ pre protivzdušnú obranu. Avšak v rámci projektu LOAD bol tento dron modifikovaný na nosič malorozmerných navádzaných rakiet. Každý LOAD môže niesť až tri riadené strely, ktoré dokážu eliminovať nepriateľské UAV s vysokou presnosťou.

S dĺžkou 3,1 metra a rozpätím krídel 2,5 metra dosahuje LOAD maximálnu rýchlosť 300 uzlov (približne 555 km/h) a jeho prevádzkový dolet presahuje 100 km. Vo vzduchu môže operovať až jednu hodinu, čo poskytuje dostatočný čas na získanie cieľa a vykonanie útoku.

LOAD môže byť ovládaný zo zeme pomocou pozemného riadiaceho stanovišťa, kde dostáva informácie z radarov alebo iných prieskumných zdrojov. Airbus taktiež potvrdil, že LOAD bude schopný autonómne vyhľadávať a ničiť takzvané OWA (one-way attack) drony a takzvanú loitering muníciu, čo ho radí medzi vysoko adaptabilné systémy pre modernú vojenskú obranu, dodáva Interesting Engineering.

Lacnejšia alternatíva

Presná konfigurácia zbraňového systému zatiaľ nie je známa, avšak Airbus spolupracuje s európskymi zbrojovkami na integrácii dostupných réžií pre elimináciu UAV hrozieb. Medzi potenciálnych kandidátov patrí raketa MBDA Enforcer určená na presné zásahy proti malým cieľom a viacúčelová raketa Martlet LMM, ktorá bola už testovaná na iných UAV platformách.

Na rozdiel od veľkých obranných komplexov, ako sú systémy Patriot alebo IRIS-T, LOAD predstavuje lacnejšiu alternatívu na likvidáciu menších nepriateľských dronov a loitering munície. Dron je vybavený padákovým záchranným systémom, ktorý umožňuje jeho opätovné použitie, čo znižuje prevádzkové náklady a zvyšuje udržateľnosť tohto bojového riešenia.

V kombinácii s prieskumnými dronmi, ako je pripravovaný Eurodrone, bude LOAD schopný zasiahnuť v oblastiach, kde pozemné radary neposkytujú dostatočné pokrytie. Tento koncept poskytuje armádam väčšiu flexibilitu pri reakcii na meniace sa hrozby a umožňuje im dynamicky prispôsobiť svoju stratégiu obrany.

Ministry of Defence of Ukraine/Midjourney/Úprava redakcie

Novinku má aj Severná Kórea

O nových dronoch sme nedávno informovali aj v súvislosti so Severnou Kóreou, ktorá predstavila zariadenia údajne vybavené systémami umelej inteligencie. Kim Čong-un označil oblasť dronov a umelej inteligencie za najvyššiu prioritu pri modernizácii severokórejských ozbrojených síl. Podľa záberov zverejnených KCNA samovražedné drony úspešne zasiahli rôzne pozemné ciele, vrátane tankov.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP