V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Talianska energetická spoločnosť Eni oznámila významnú dohodu o exporte zemného plynu z cyperských ložísk cez Egypt do Európy. Tento krok je podľa spoločnosti míľnikom na ceste k vytvoreniu plynárenského uzla vo východnom Stredomorí, informuje agentúra Reuters.

Dohoda zahŕňa okrem Eni aj francúzsku spoločnosť TotalEnergies. Spoločne budú ťažiť plyn z ložiska Cronos Block 6, pričom surovina sa skvapalní v LNG závode Damietta v Egypte a následne poputuje do Európy. Obe firmy vlastnia v ložisku Cronos Block 6 rovnaký podiel (50 % Eni a 50 % TotalEnergies). Talianska spoločnosť zároveň kontroluje polovicu podielu v závode na skvapalňovanie plynu Damietta.

Významné zásoby plynu v Cronos Block 6

Ložisko Cronos Block 6, objavené v roku 2022, je podľa odhadov mimoriadne bohaté na zásoby zemného plynu. Obsahuje viac než 3 bilióny kubických stôp plynu, čo predstavuje približne 85 miliárd m³. Geologické prieskumy však naznačujú, že toto ložisko nemusí byť jediným významným náleziskom v regióne – existuje vysoká pravdepodobnosť, že východné Stredomorie ukrýva ďalšie rozsiahle zdroje zemného plynu, ktoré by mohli v budúcnosti posilniť európsku energetickú infraštruktúru.

Generálny riaditeľ spoločnosti Eni Claudio Descalzi zdôraznil, že podpísaná dohoda predstavuje zásadný krok k rýchlejšiemu a efektívnejšiemu dodávaniu plynu z Cypru na európske trhy. Podľa neho ide o strategický projekt, ktorý má potenciál významne prispieť k energetickej stabilite Európy.

Tá sa v posledných rokoch usilovne snaží diverzifikovať svoje dodávateľské reťazce, aby znížila svoju závislosť od ruského plynu. Nové dodávky z Cypru cez Egypt by mohli zohrávať kľúčovú úlohu v posilnení bezpečnosti a flexibility európskeho plynárenského sektora, čím prispejú k dlhodobej udržateľnosti dodávok energií.

Zásoby plynu v Európe klesajú.
Pixabay (Úprava redakcie)

Východné Stredomorie ako kľúčová energetická oblasť

Východné Stredomorie sa stáva strategickou energetickou oblasťou pre Európu. Krajiny ako Egypt, Cyprus, Izrael a Grécko už niekoľko rokov rozvíjajú spoluprácu v oblasti ťažby a exportu plynu. Eni sa svojou investíciou snaží upevniť pozíciu lídra v regióne a prispieť k energetickej nezávislosti Európy.

Dohoda medzi Eni a TotalEnergies nie je len obchodnou transakciou, ale aj geopolitickým krokom, ktorý môže zabezpečiť stabilné dodávky plynu do Európy v časoch globálnej energetickej neistoty. Zároveň prispieva k rozvoju infraštruktúry pre LNG (skvapalnený zemný plyn), ktorý hrá kľúčovú úlohu v prechode Európy na udržateľnejšie energetické zdroje.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP