Prebiehajúca strategická bitka o čipy medzi Európou a Čínou nabrala nový smer, keďže holandská vláda nedávno zrušila licenciu spoločnosti ASML na dodávanie strojov na výrobu polovodičov do Číny. Bloomberg najnovšie upozornil, že toto rozhodnutie holandskej vlády mali ovplyvniť aj Spojené štáty.

Spoločnosť ASML má prakticky monopol na výrobu litografických systémov EUV (extrémne ultrafialové žiarenie), ktoré umožňujú vysokorýchlostnú výrobu špičkových mikročipov.

Má v tom prsty aj USA

Nedávne rozhovory so zástupcami americkej administratívy údajne ovplyvnili rozhodnutie holandskej vlády, tvrdí Bloomberg. Spojené štáty vedú úsilie o obmedzenie vplyvu Číny v sektore mikroprocesorov a v posledných mesiacoch sprísnili pravidlá vývozu moderných čipov.

Na obrázku sa nachádza procesor Am386 od AMD.
Wikimedia Creative Commons

Čína sa proti tomuto rozhodnutiu ostro ohradila a označila ho za vážne porušenie medzinárodných obchodných pravidiel. Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí varoval, že „USA ponesú dôsledky svojho konania“.

Odborníci to interpretujú ako pripomienku, že zatiaľ čo Severná Amerika a Európa majú v rukách technologické tromfy, Čína kontroluje kľúčové ložiská gália a germánia, ktoré sú základnými prvkami pre výrobu polovodičov.

ASML to zásadne nezasiahne

ASML, dotknutá spoločnosť, bagatelizuje vplyv vývozných obmedzení na svoje obchody s Čínou a uvádza, že to nebude mať významný vplyv na jej celkovú činnosť. Napriek tomuto uisteniu zaznamenali akcie spoločnosti ASML v reakcii na túto správu mierny pokles.

Tento krok holandskej vlády odráža zintenzívnenie globálnej súťaže o technologickú dominanciu, ktorej ústredným bodom sa stáva polovodičový priemysel.

Šablóny podvodníkov, ktoré zverejnil ESET

Keďže hlavní hráči zaujímajú strategické pozície, dôsledky týchto geopolitických krokov sa odrážajú v globálnom dodávateľskom reťazci a ovplyvňujú priemyselné odvetvia aj ekonomiky.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú