Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Aj keď každý skutočný milovník kníh povie, že klasickú tlačenú knižku elektronická nikdy nenahradí, elektronická kniha môže byť skvelá alternatíva napríklad na cesty alebo dovolenky. No čo s takouto knihou, keď ju človek dočíta, môže ju predať ako klasickú tlačenú knihu, alebo sa po dočítaní stane úplne bezcenná?

Portál Torrentfreak informuje o probléme s obchodovaním s elektronickými knihami, ktorý museli riešiť súdy v Holandsku. Tamojší obchod Tom Kabinet, zameraný práve na predaj elektronických kníh z druhej ruky, sa dostal do problémov so zákonmi. Tie však boli na tento prípad prikrátke, a tak sa museli obrátiť až na Európsky súd, navyše, problematika sa týka viacerých krajín.

umelá inteligencia
Pexels

Pri klasickej tlačenej verzii knihy sa jej nákupom stávajú autorské práva „vyčerpané“. V praxi to teda znamená, že majiteľ knihy s ňou môže ďalej ľubovoľne obchodovať aj bez súhlasu autora alebo vydavateľstva, informuje Worldippreview. Vo vyššie spomínanom spore žiadal obchod Tom Kabinet uplatnenie rovnakého princípu aj pri elektronických knihách, no Európsky súd v tomto smere rozhodol presne naopak.

Predaj elektronických kníh z druhej ruky je tak podľa rozhodnutia súdu neoprávnený, tento rozsudok zaznel 19. decembra 2019. Európsky súdny dvor rozhodnutie objasnil faktom, že pri elektronických knihách neprichádza k žiadnemu poškodzovaniu, a preto môžu byť e-knihy stopercentnou náhradou za novú knihu priamo od vydavateľstva. To by mohlo vydavateľstvám spôsobovať obrovské straty.

Podobný princíp sa uplatňuje aj pri predaji akéhokoľvek softvéru. Ďalším dôvodom, prečo súd zakázal druhotný predaj elektronických kníh je, že sa dajú pomerne jednoducho kopírovať a niekedy nemusí byť jasné, či sa jedná o originál e-knihy alebo o jej falošnú verziu. Týmto by vznikali vydavateľstvám ešte väčšie škody.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú