EÚ prinútila automobilky. Už musia všetky nové autá ponúkať aj digitálne rádio
Udomácňovanie digitálneho rádia v autách je pomalým procesom, ktorý neprešiel výraznou zmenou za celé roky. Laxný prístup výrobcov zariadení, vrátane áut, a mnohokrát aj neznalosť používateľa odsúvajú toto moderné rádio na vedľajšiu koľaj. V prípade automobiliek sa veľa mení práve od dnešného dňa. Podľa nariadenia EÚ musia výrobcovia povinne pridať do výbavy nových áut aj digitálne rádio s príjmom signálu z DAB+.
Samotné nariadenie z EÚ bolo schválené ešte v roku 2018. Už pred 2 rokmi tak automobilky vedeli o príprave na túto zmenu, ktorá je platná oddnes 21. decembra 2020. Po novom tak každé nové vozidlo musí mať od dnešného dňa vo výbave technológiu pre príjem digitálne vysielaného rádiového signálu DAB+.
Prvá generácia DAB sa objavila ešte v roku 2000. O 11 rokov neskôr sa potom začal prechod na DAB+, ktoré umožňuje využitie viacerých staníc a lepšieho prenosu. Práve DAB+ je dnes zaužívaným štandardom, ktorý sa rozhodla intenzívnejšie presadzovať aj EÚ. Prijímače DAB však nemôžu prijímať DAB+, informuje ADAC.
Digitálne rádio sa stáva povinnou súčasťou výbavy áut
Týmto spôsobom sa tak únia snaží o rozšírenie kvalitnejšieho, čistejšieho a lepšieho digitálneho rádia, ktoré je vysielané popri najpopulárnejšom, no už zastaralom FM rádiu. Výhoda DAB+ štandardu spočíta práve v jeho vyššej kvalite prenosu, ktorý je digitálny, nie analógový. Používateľ má k dispozícii aj viac doplnkových služieb.
Hoci je DAB+ s nami už nejaký ten rok, doteraz sa rozšírilo len veľmi pomaly a stále nie je signálom pokryté celé územie SR. Aj v doterajších rádiách s podporou FM a digitálneho vysielania je preto príjem prepínaný podľa dostupného signálu v konkrétnej lokalite.
Nové pravidlá z dielne EÚ o povinnosti výrobcou automobilov poskytnúť vo výbave aj DAB+ sa však vzťahujú najmä pre 4-kolesové osobné vozidlá. Pravidlá pre dodávky či nákladné autá nie sú v tomto smere sprísňované. Automobilky budú musieť spĺňať tieto zmeny oddnes vo všetkých európskych krajinách. Rozšírenie DAB+ sa líši od pokrytia signálom v jednotlivých štátoch.
Zatiaľ čo na Slovensku je situácia, aká je, v takom Nórsku už bolo definitívne vypnuté FM rádio a krajina prešla výlučne na digitálne vysielanie. Stala sa tak prvou, ktorá sa pre tento krok rozhodla.
Aké sú výhody DAB+?
Najväčším benefitom digitálne vysielaného a prijímaného rádiového signálu je jeho čistota zvuku, ktorý nie je ovplyvňovaný šumom ako pri FM rádiu, a zároveň je zaistený stabilnejší prenos. Stanicu šírenú digitálne si navyše môže poslucháč naladiť aj v miestach, kde predtým nebol analógový signál dostupný.
K týmto výhodám sa ešte pridávajú už aj spomenuté lepšie textové a servisné služby EPG, Slide show, TPEG, jednoduchšie ladenie staníc a tiež väčšia ponuka staníc. Pásmo, prostredníctvom ktorého sa DAB+ šíri, umožňuje využiť na jednej frekvencii viac staníc. DAB+ pracuje v pásme 174 až 240 MHz, pričom klasické FM rádio si naladíme v pásme od 87,4 do 108 MHz.
EÚ „dokopala“ automobilky k digitálnemu rádiu. Vysielatelia sa neponáhľajú
Digitálny príjem rádia bol doteraz v automobiloch len voliteľnou príplatkovou výbavou, ktorú mnohí zákazníci pri výbere nového vozidla prehliadali, respektíve neboli rozhodnutí, či sa za ňu oplatí priplácať. Ceny sa pritom šplhali aj na stovky eur. Koniec koncov, ich pochybnosti podporuje aj stále nedostatočné pokrytie signálom. Vysielatelia sa do razantného prechodu na DAB+ príliš nehrnú.
Na Slovensku je DAB+ zatiaľ šírené len z vysielačov Bratislava Kamzík, Košice Heringeš, Banská Bystrica Laskomer, Žilina Krížava, TKB Dunajská Streda, Nitra Zobor a Banská Bystrica Panský diel. Posledné dva menované prevádzkuje spoločnosť Avis, zvyšné Towercom. Doteraz je v našej krajine vysielaných prostredníctvom DAB+ viacero rozhlasových staníc, medzi ktoré patria:
- Rádio Slovensko
- Rádio Regina Západ
- Rádio Regina Stred
- Rádio Regina Východ
- Rádio Devín
- Rádio_FM
- Rádio Pyramída
- Rádio Litera
- Rádio Junior
- Rádio Patria
- Rádio Slovakia International
Okrem týchto staníc sú cez DAB+ k dispozícii aj stanice komerčných vysielateľov ako Rádio Lumen, Rádio Liptov, ANTENA ROCK, Rádio Jemné, Rádio VLNA a Rádio Mária či New Model Radio.
Čo treba splniť pre príjem staníc z DAB/DAB+?
Nový príjem digitálneho rádia vyžaduje využitie podporovaného rádia, ktoré je vybavené potrebnou technológiou na príjem takéhoto signálu. V prípade nových automobilov, či vozidiel s DAB+ v príplatkovej výbave ako doteraz, nie je potrebné robiť žiadne zmeny, príjem DAB+ je v takýchto autách podporovaný od výroby.
Pokiaľ však niekto vlastní staršie vozidlo, prípade auto, ktoré nemá podporu pre digitálne rádio, je potrebné pre príjem signálu vymeniť doterajšie rádio za rádio s podporou DAB/DAB+. Podporu pritom nájdeme už aj v modernejších 1DIN alebo väčších 2DIN rádiách. Nakoľko ale digitálne rádio vysiela na iných frekvenciách ako FM rádio, je potrebná aj nová anténa.
Tá sa zvyčajne potom nalepí do rohu čelného skla automobilu a je priamo spojená s podporovaným autorádiom. Pokiaľ si teda doteraz nechceli vodiči v autách priplácať stovky eur za podporu DAB+ od výrobcu, môžu siahnuť po alternatívnom riešení. V takom prípade sa však odporúča odborná inštalácia antény pre príjem digitálneho signálu.
Na trhu existuje aj riešenie, ktoré prevádza signál z digitálneho rádia na vlny FM rádia, ktoré môže prijímať aj staršie rádio bez natívnej podpory DAB+. Ide o cenovo dostupné riešenie, ktorého inštaláciu zvládne aj laik. V takom prípade sa však môžu opäť prejaviť nevýhody analógového signálu.
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Západné zbrane na Ukrajine sú až príliš moderné. Rusi našli spôsob, ako ich zneškodniť
Je gigantický a má dojazd vyše 600 km. Obľúbená automobilka odhalila najväčšie auto, aké kedy vyrobili (+FOTO)
Mala napájať celý svet. Videli sme zabudnutý plán, ako chceli veľmoci „dojiť“ elektrinu z Afriky (+detaily)
Namiesto Intelu pochovali seba. Prelomový čip Nvidie narazil na vážne problémy, ľudia zúria
Nakúpiš v ňom 24/7 bez obsluhy. Obľúbený reťazec otvoril na Slovensku nový futuristický obchod
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Buď ju miluješ, alebo nenávidíš. Nová Kia prichádza s vychytávkou, ktorá rozdeľuje automobilový svet
- Neexistuje iba Bitcoin. Toto je TOP 7 ďalších kryptomien, ktoré musíš sledovať, ak chceš zarobiť
- PRVÝ TRAILER: Začnete si zamykať dvere, sľubuje tvorca. Votrelec dostane mrazivý prídavok
- Západné zbrane na Ukrajine sú až príliš moderné. Rusi našli spôsob, ako ich zneškodniť
- Google to má spočítané, tvrdí Elon Musk. Jeho novinka má navždy nahradiť milovaný vyhľadávač
-
- Buď ju miluješ, alebo nenávidíš. Nová Kia prichádza s vychytávkou, ktorá rozdeľuje automobilový svet
- Neexistuje iba Bitcoin. Toto je TOP 7 ďalších kryptomien, ktoré musíš sledovať, ak chceš zarobiť
- PRVÝ TRAILER: Začnete si zamykať dvere, sľubuje tvorca. Votrelec dostane mrazivý prídavok
- Západné zbrane na Ukrajine sú až príliš moderné. Rusi našli spôsob, ako ich zneškodniť
- Google to má spočítané, tvrdí Elon Musk. Jeho novinka má navždy nahradiť milovaný vyhľadávač
-
- Výnimočný motor spasí elektromobily. Mercedes ukázal unikátny pohon, ktorý rozdrví trh
- Je monštruózne v každom smere a Rusi nechápu. USA stavajú najväčšie lietadlo na svete
- Má skoro 2000-krát silnejšiu gravitáciu než Zem. Čína aktivovala zvláštne zariadenie (+na čo slúži)
- Neexistuje iba Bitcoin. Toto je TOP 7 ďalších kryptomien, ktoré musíš sledovať, ak chceš zarobiť
- Konečne je to tu. Slovenský film MIKI si už môžeš pozrieš online na obľúbenej službe
Amazon investuje ďalšie miliardy do AI. Chce zostrojiť niečo, čo tu ešte nebolo
Vysoké clá ohrozujú Atlantik. Môže za to napätie medzi USA a Európou
Zamestnanci v neistote. Technologický gigant plánuje rušenie pracovných miest
Objav, ktorý mení dejiny. Egypťania miešali magické nápoje s drogami
Drahé kovy na vzostupe. Konflikt na Ukrajine dvíha ceny zlata a striebra
Copyright© 2024 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené