Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Mnohé hackerské útoky či škandál so spoločnosťou Cambridge Analytics, boli dostatočným dôkazom, že Facebook nie je dôveryhodný. Firma Marka Zuckenberga, ktorá okrem iného vlastní Instagram a WhatsApp, je preto pre politikov a štátnych úradníkov absolútne neprijateľná. Aj preto zamestnancom Európska komisia povedala, aby prešli na špeciálnu šifrovaciu aplikáciu Signal Messenger. Cieľom tejto akcie je zvýšenie bezpečnosti komunikácie a snaha zamedziť unikaniu citlivých informácií, píše portál The Verge.

Signal Messenger je aplikácia, ktorej fungovanie zabezpečuje a financuje spoločnosť s rovnakým menom. Tá vznikla pred dvomi rokmi 21. februára 2018, ako nezisková organizácia.

Zaujímavé je, že za touto spoločnosťou stojí nielen americký inžinier bezpečnostných systémov Moxie Marlinspike, ale aj spoluzakladateľ a niekdajší člen predsedníctva WhatsAppu, Brian Acton. Druhý menovaný sa na Twitteri zároveň rozhodol pridať k iniciatíve #deletefacebook, ktorá odporúčala vymazať si Facebook.

„Signal bol vyhodnotený ako odporúčaná aplikácia na odosielanie rýchlych správ, hlavne v styku s verejnosťou.“ informovala európska exekutíva. Údajne sa cezeň nemajú posielať všetky správy. Šifrované správy sa budú využívať na posielanie citlivých informácií, no odosielanie tajných informácií a dokumentov sa bude vykonávať obvyklým, prísnejším spôsobom. Cez Signal majú úradníci komunikovať s verejnosťou.

Pixabay

Komunikačné systémy boli podľa denníka The New York Times vyhodnotené ako „veľmi slabo zabezpečené“. Skúsení hackeri totiž dokážu čoraz väčšie množstvo sofistikovaných útokov, a práve preto prichádza táto iniciatíva Európskej komisie pravý čas. Nie je však prvou vládnou inštitúciou, ktorá urobila podobný krok. Zhodou okolností, pred tromi mesiacmi v Spojenom kráľovstve (ktoré v súčasnosti EÚ opúšťa) vyzvala svojich poslancov vládna Konzervatívna strana, aby z WhatsAppu prešli na Signal, informoval The Guardian.

Objavili sa viaceré špekulácie, že vládnuci Toryovci chcú Signal kvôli funkcii, ktorá umožňuje miznutie správ, čo vo Whatsappe nie je možné. Ten totiž zálohuje komunikáciu na cloud a ukladá ju do metadát. Britská vláda chcela údajne zabrániť unikaniu súkromných správ a správ zo skupín. Práve o probléme, ktorý WhatsApp v súčasnej dobe rieši so skupinovými konverzáciami, sme písali v tomto článku.

Pixabay

Hovorca Konzervatívnej strany povedal, že prechod z WhatsAppu sa deje z dôvodu, že v januárových voľbách sa do parlamentu dostalo až 365 kandidátov za Konzervatívnu stranu. Tento počet však presahuje maximálny limit členov skupinovej konverzácie vo WhatsAppe.

Signal sa vo všeobecnosti považuje za jednu z najbezpečnejších aplikácií na četovanie. Signal je open-source aplikácia, ktorá využíva end-to-end šifrovanie a ako sme spomenuli vyššie, odstránené správy sa nikde nezálohujú. Okrem toho, že za ním stojí zakladateľ konkurenčného Whatsappu, jeho služby využíva Edward Snowden aj Pavol Lupták, odborník na IT bezpečnosť. Rozhovor s ním si môžeš prečítať tu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú