Etickí hackeri sú špecialisti na počítačovú bezpečnosť, ktorí svoje schopnosti nevyužívajú na preniknutie a ukradnutie cenných dát spoločností, ale na vyhľadávanie chýb a zraniteľností. Firmy im za nájdené nedostatky platia alebo rovno zamestnávajú.

V tejto oblasti podniká aj Pavol Lupták, ktorý je držiteľom prestížnych bezpečnostných certifikátov CISSP a CEH a spoluzaložil spoločnosti Nethemba a Hacktrophy.

On sám hovorí, že s rastúcou digitalizáciou našich životov, je otázka digitálneho súkromia a bezpečnosti pálčivejšia ako kedykoľvek predtým. Venuje sa preto aj kryptomenám a využíva na svojich zariadeniach aplikácie založené na súkromí používateľa.

V rozhovore sa okrem iného dozvieš:
  • Či si etických hackerov môžu dovoliť aj malé firmy a jednotlivci
  • Či je možné v dnešnom svete dosiahnuť úplnú anonymitu
  • Aký smartfón a notebook využíva a prečo sa z ohľadom na súkromie a bezpečnosť rozhodol práve pre tieto modely
  • Zoznam aplikácií, ktoré používa a nepoužíva na základné činnosti online
Pavol, ty si podnikateľ v IT bezpečnosti a máš niekoľko firiem, v rámci ktorých sa venuješ white hackingu. Majú o takéto služby slovenské firmy dostatočný záujem ak to porovnáš so zahraničím? Zaostávame alebo sme popredu povedzme od západných krajín?

Áno. S rastúcou digitalizáciou našich životov, je otázka digitálneho súkromia a bezpečnosti pálčivejšia ako kedykoľvek predtým. Naši klienti sú všetky spoločnosti, pre ktorých je ochrana súkromia či dát svojich klientov, tak kľúčová, že pokladajú za dôležité za to platiť a minimalizovať tým riziko potenciálneho zneužitia. Takže celý finančný sektor, mobilní operátori, e-shopy a vlastne všetky organizácie v oblasti Internetových služieb.

Záujem na Slovensku o takéto služby je približne rovnaký ako v Českej republike. V zahraničí je dopyt po službách IT bezpečnosti vyšší hlavne vo vyspelejších krajinách, kde je rozvinutý sektor služieb a existuje väčšia potreba ochrany údajov (to platí o celej Západnej Európe). Napríklad teraz sa snažíme presadiť v Latinskej Amerike, konkrétne v Paname a Kolumbii, čo je podľa nás ešte relatívne nerozvinutý trh, ale vnímame to ako veľkú výzvu.

Zaostalejšie krajiny majú výhodu, že je tam menšia konkurencia a väčšie šance na presadenie sa. To je častokrát dosť náročné, lebo trh s IT bezpečnosťou tam je príliš malý a treba ho pracne rozvinúť. Tohto sme svedkami napríklad s naším startupom Hacktrophy, ktorý je v Strednej Európe unikátny a na budovanie trhu s bug-bounty programami sme v tejto oblasti sami.

Na akej úrovni sa pohybujú platy, respektíve odmeny White Hat hackerov na Slovensku? Rozhodnutie či sa stane hacker tým dobrým alebo zlým, totiž záleží asi nielen od charakteru, ale jedným z veľkých faktorov budú určite aj peniaze.
Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.

Staň sa členom Fontech PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.

Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.

Prebieha krátka údržba systému. Prosím, skús znovu o pár minút.

Zobraziť všetky mesačné predplatné
Arrow down

Čítajte viac z kategórie:

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.
Platba
Tlačidlo späť
Visa logo
Mastercard logo
Trust pay
Registrovať a zaplatiť
Ikona zabezpečenia
Zabezpečené šifrovaním
Trust pay
Platobné operácie sa odohrávajú na zabezpečených certifikovaných platformách spĺňajúcich tie najvyššie PCI DSS štandardy bezpečnosti.
Zrušiť predplatné môžeš kedykoľvek. Súhlasím s poskytnutím predpaltného a bol som poučený, že odsúhlasením jeho poskytnutia strácam právo na odstúpenie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP