Dnešný trend bezrámikových obrazoviek sa snažia nasledovať mnohí výrobcovia, ktorí sa však musia popasovať s umiestnením senzorov prednej strany. V septembri sme uzreli výročný iPhone X, ktorý mnohých zaujal svojim jedinečným výrezom vo vrchnej časti obrazovky. Milovníci Androidu, ktorí nechcú platiť 4-cifernú sumu za iPhone X, majú možnosť siahnuť po Essential Phone od Andyho Rubina.

iPhone X zaujal počas premiéry celý technologický svet a o jeho popularite svedčia aj rýchlo miznúce skladové zásoby. Špecifickým prvkom tejto výročnej novinky od Apple je výrez na vrchu displeja, ktorý v sebe skrýva špičkové technológie, vrátane TrueDepth kamery, selfie fotoaparátu a ďalších senzorov. Dokonca aj mnohí zarytí milovníci Android modelov priznávajú, že iPhone X vyzerá naozaj skvele a neprekáža im ani spomínaný výrez obrazovky.

Tí sa však pri výbere nového smartfónu môžu obzrieť aj po kúsku s názvom Essential Phone. Jeho dizajnová stránka je podobne ladená ako pri iPhone X a dokonca taktiež obsahuje výrez pre predný selfie fotoaparát. Cenovkou však tohto konkurenta ďaleko podlieza, pretože nestojí ani polovicu toho, čo pýcha z Cupertina. Navyše obsahuje nepoškvrnený Android, ktorý nie je zahltený rôznymi úpravami. Je Essential Phone primeraným rivalom pre iPhone X?

Essential Phone má jeden z najtenších rámikov vôkol displeja. Teda až na spodnú „bradu“.

Výtvor Andyho Rubina sa hrúbkou svojich rámikov okolo obrazovky približuje k iPhonu X najviac spomedzi všetkých Android smartfónov, a to aj napriek tomu, že sa jeho displej netiahne od okraja po okraj. Jeho 5,7″ IPS panel nemá tie najdokonalejšie vlastnosti a farby ako OLED obrazovka v iPhone X či AMOLED displej v iných Androidoch.

Napriek tomu dokáže zobrazovať obsah v krásnych farbách. Vrch displeja dokonca obsadil výrez pre predných fotoaparát, ktorý je však v porovnaní s iPhonom X omnoho menší. Aj toto je jedným z dôvodov, prečo sa Essential Phone približuje iPhonu X.

Krásny dizajn skrýva špičkový výkon

Vďaka svojim líniám je Essential Phone podľa mnohých jedným z najkrajších smartfónov, aké môže aktuálne zákazník kúpiť. Jeho doménou je navyše poriadna dávka výkonu, ktorú mu prináša ten najlepší hardvér. Základom je aktuálne najvýkonnejší procesor Snapdragon 835. S ním spolupracuje operačná pamäť RAM o kapacite 4 GB, ktorá sa už u mnohých Androidoch stala štandardom.

S 3040 mAh batériou dokáže Essential Phone fungovať celý deň, a to aj napriek tomu, že je jej kapacita o čosi menšia ako sme zvyknutí u konkurentov. Navyše obsahuje až 128 GB interného úložiska, kde si svoje miesto nájdu mnohé aplikácie, fotografie či pesničky.

Nový level luxus vznikol kombináciou titánu a keramiky

Mnohí výrobcovia vlajkových lodí s Androidom siahajú pri ich výrobe po prémiových materiáloch ako sklo či hliník. Zriedkavejšie využívanou je keramika, ktorú sa rozhodol na zadnej strane použiť aj Andy Rubin.

Nenechaj si ujsť
Apple sa snažil vyrobiť iPhone zo špeciálneho materiálu, no nepodarilo sa mu to. Essential Phone to dokázal

Okrem nej však telo jeho smartfónu tvorí aj titánový rámik, ktorým sa dosiahla vysoká odolnosť voči poškodeniam či škrabancom. Spojením titánu a keramiky tak Essential Phone prináša nový level luxusu, ktorým sa rozhodne vyrovná iPhonu X s rámikom z chirurgickej ocele a zadnej stene zo skla.

Čistý Android = skvelý Android

Drvivá väčšina výrobcov Android smartfónov upravuje operačný systém svojimi nadstavbami a doplnkami, ktoré sú neraz skôr na škodu ako na úžitok. Andy Rubin však vedel, že sila Androidu je v jeho nepoškvrnenej verzii a bez zbytočných úprav.

Práve takýto systém vložil aj do svojho modelu Essetnial Phone, ktorý neobsahuje takmer žiadne zmeny v operačnom systéme. Tie nezasahujú ani operačný systém iOS, a tak sa iPhone X spolu s týmto kúskom opäť v niečom podobajú.

Kvalitná dvojica fotoaparátov

Aj Essential Phone sa po predstavení zaradil medzi kúsky s duálnym fotoaparátom, avšak svojimi schopnosťami netromfne Google Pixel 2 či výročný iPhone X.

Nenechaj si ujsť
Takto by vyzeralo Xiaomi Mi MIX 2s, keby malo výrez v displeji

Napriek tomu dokáže dvojica 13 MPx snímačov vytvoriť skutočne skvelé zábery, ktoré rozhodne potešia aj náročných používateľov. Tí si k pinom na zadnej stene navyše môžu pripojiť aj doplnky, ako napríklad 360° kameru, s ktorou vytvoria jedinečné zábery.

Cena kompromisov

Veľa používateľov ocení pýchu Andyho Rubina práve vďaka prémiovým vlastnostiam a čistému Androidu. Pri porovnaní však za iPhonom X v istých veciach zaostáva. Jedným z najviditeľnejších nedostatkov je chýbajúca funkcia rozpoznávania tváre, ktorú Apple dokázalo spracovať na výbornú. Essential Phone sa pri biometrickom zabezpečení spolieha len na snímač odtlačkov prstov, ktorý ale pre prístup do systému poslúži naozaj spoľahlivo.

iPhone X však týmito nedostatkami netrpí a jeho duálna zostava objektívov patrí k tomu najlepšiemu, čo vo svete smartfónov aktuálne nájdeme. Essential Phone je skôr o kompromisoch, ktoré je zákazník ochotný urobiť na úrok cenovky. Tú výrobca znížil na veľmi príjemných 500 dolárov, čo je menej ako polovica sumy, za ktorú sa u nás predáva výročný iPhone X. Rovnako je lacnejší aj v porovnaní so Samsungom Galaxy Note 8 či druhou generáciou Pixelov. Vzhľadom na nadupanú výbavu, luxusný vzhľad či prémiové materiály je však mnoho zákazníkov ochotných urobiť kompromis, ušetriť pár stoviek a kúpiť si smartfón od otca Androidu. Ako sa Essential Phone pozdáva tebe?

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom