Vedcom z inštitútu Maxa Plancka pre Inteligentné systémy v Tübingene sa pomocou umelej inteligencie podarilo vyvinúť nový softvér. Ten dokáže z obrázkov s nižším rozlíšením vytvoriť verzie v HD.

Určite sa ti už stala podobná situácia. Známy ti poslal nejakú fotografiu a keď si ju otvoril na počítači, rozlíšenie bolo veľmi nízke a kvôli veľkým pixelom sa ledva dalo rozoznať, o čo vlastne ide. S novým softvérom EnhanceNET-PAT však tieto problémy budú minulosťou.

Umelá inteligencia so strojovým učením

Podobná technológia je už dostupná a nazýva sa SISR. V tomto prípade sa však chýbajúce pixely doplňujú podľa okolitých pixelov. Táto metóda nie je dokonalá a výsledný efekt pôsobí rozmazane. Technológia EnhanceNET-PAT sa pomocou strojového učenia učí podobne ako človek.

‚‚Algoritmus má za úlohu premietnuť milióny obrázkov s nízkym rozlíšením do verzie s vysokým rozlíšením. Na konci sa zobrazí originálna fotografia, na ktorej to je tak, ako by to malo vyzerať,’’  vysvetľuje Mehdi S.M. Sajjadi. ‚‚Zistí rozdiel medzi tým čo vytvoril a tým ako to má byť. Tým sa do budúcna poučí a neskôr už nebude potrebovať žiadne originálne fotografie.’’

EnhanceNet-PAT
Zobraziť celú galériu (2)
MPI-IS: Naľavo fotka v nízkom rozlíšení, v strede po úprave umelej inteligencie a vpravo je originál

Podľa výskumníkov by po uvedení do praxe mohla byť táto technológia oveľa účinnejšia ako SISRRozdiel medzi nimi spočíva hlavne v tom, že EnhanceNet-PAT sa nesnaží o dotvorenie pixelov, ale celej textúry. Napríklad pri obrázku vyššie si program domyslí, ako by malo vyzerať perie vtáka a podľa toho ho následne vytvorí. Dalo by sa povedať, že táto umelá inteligencia si vytvorí vlastnú realitu, podľa ktorej by fotografie upravovala.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom