Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Vedcom z inštitútu Maxa Plancka pre Inteligentné systémy v Tübingene sa pomocou umelej inteligencie podarilo vyvinúť nový softvér. Ten dokáže z obrázkov s nižším rozlíšením vytvoriť verzie v HD.

Určite sa ti už stala podobná situácia. Známy ti poslal nejakú fotografiu a keď si ju otvoril na počítači, rozlíšenie bolo veľmi nízke a kvôli veľkým pixelom sa ledva dalo rozoznať, o čo vlastne ide. S novým softvérom EnhanceNET-PAT však tieto problémy budú minulosťou.

Umelá inteligencia so strojovým učením

Podobná technológia je už dostupná a nazýva sa SISR. V tomto prípade sa však chýbajúce pixely doplňujú podľa okolitých pixelov. Táto metóda nie je dokonalá a výsledný efekt pôsobí rozmazane. Technológia EnhanceNET-PAT sa pomocou strojového učenia učí podobne ako človek.

‚‚Algoritmus má za úlohu premietnuť milióny obrázkov s nízkym rozlíšením do verzie s vysokým rozlíšením. Na konci sa zobrazí originálna fotografia, na ktorej to je tak, ako by to malo vyzerať,’’  vysvetľuje Mehdi S.M. Sajjadi. ‚‚Zistí rozdiel medzi tým čo vytvoril a tým ako to má byť. Tým sa do budúcna poučí a neskôr už nebude potrebovať žiadne originálne fotografie.’’

EnhanceNet-PAT
Zobraziť celú galériu (2)
MPI-IS: Naľavo fotka v nízkom rozlíšení, v strede po úprave umelej inteligencie a vpravo je originál

Podľa výskumníkov by po uvedení do praxe mohla byť táto technológia oveľa účinnejšia ako SISRRozdiel medzi nimi spočíva hlavne v tom, že EnhanceNet-PAT sa nesnaží o dotvorenie pixelov, ale celej textúry. Napríklad pri obrázku vyššie si program domyslí, ako by malo vyzerať perie vtáka a podľa toho ho následne vytvorí. Dalo by sa povedať, že táto umelá inteligencia si vytvorí vlastnú realitu, podľa ktorej by fotografie upravovala.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú