Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Ľudstvo stále využíva veľmi málo energie z obnoviteľných zdrojov, čo je však z dlhodobého hľadiska neudržateľný trend. Okrem energie z vody, vetra či slnka je možné vyrábať energiu aj fúznym reaktorom, ktorý dokáže zabezpečiť množstvo čistej a lacnej elektriny.

Vytvoriť dostatok energie bez toho, aby zanechávala po sebe nejakú stopu, hlavne ekologickú, je dlhodobým cieľom mnohých vedcoch a inžinierov. Riešením by mohla byť technológia fúzneho reaktora, ktorá je momentálne stále v štádiu výskumu. Ide o druh jadrovej energie, ktorá je však úplne čistá. Kým v minulosti takéto reaktory na svoju prevádzku spotrebovali viac energie než získali, dnes je situácia o čosi lepšia, informuje Science Alert.

Reaktor do domácnosti

Aj keď predstava reaktora v blízkosti obydlia znie desivo, jedná sa o jednu z najbezpečnejších zdrojov energie. V súčasnosti je známych niekoľko systémov ako Tokamak či Stelátor, no tie sú na výrobu veľmi drahé a ich veľkosť sa taktiež nedá označiť ako kompaktná. Existuje však aj technológia s názvom Z-Pinch, ktorá je veľmi jednoduchá, lacná a takýto reaktor je relatívne malý. Jeho nevýhodou je však nestabilita, čo sa výskumníci z University of Washington snažia vyriešiť.

energia z fúznych reaktorov
University of Washington

Pomocou zmesi deutéria a vodíka sa im podarilo udržať 50 cm plazmový stĺpec v stabilnej forme, pričom dochádzalo k fúzií. Síce trvala len 5 mikrosekúnd, no je to skvelý štart pre ďalší výskum a obnovenie tejto technológie, ktorá je tu známa už od 50. – tich rokov minulého storočia.

Síce je to otázkou niekoľkých rokov, no ak by sa túto technológiu podarilo vycibriť do plne stabilného a funkčného stavu, mohli by takéto malé reaktory byť využívané takmer všade. Ich efektívnosť je oproti rokamaku oveľa vyššia, nakoľko nemusí využívať niekoľko MW energie na vytváranie magnetického poľa, ktoré by oddeľovalo extrémne horúcu plazmu od stien reaktora.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú