Najlepšie si medzi kritikmi viedlo veľké seriálové prekvapenie z jari tohto roka v podobe britskej minisérie Adolescense. Štvordielna dráma o trinásťročnom chlapcovi Jamiem obvinenom z vraždy sa stala druhým najsledovanejším seriálom v histórii Netflixu. Videlo ju takmer 143 miliónov divákov a mala široký spoločenský presah. Okrem iného napríklad viedla britský parlament k úprave legislatívy v oblasti online bezpečnosti detí a boja proti radikalizácii.

Adolescene si od Televíznej akadémie vyslúžil uznanie za herecké výkony, ako tie inovatívny prístup k nakrúcaniu. Každá epizóda bola totiž natočená na jediný záber. Kritici tiež právom vyzdvihli Owena Cooper ako Jamieho a Stephena Grahama ako jeho seriálového otca. 15-ročný Owen Cooper sa stal najmladším hercom v 77-ročnej histórii nominovaným na Emmy vo svojej kategórii.

TMDB

Netflix ďalej potvrdil aj kvality v rozprávaní príbehov podľa skutočnosti. Po obrovskom hite Dahmer streamovacia služba predstavila ďalšie true-crime príbeh, tentokrát bratov Menendezových, ktorí v roku 1989 skončili za mrežami za brutálnu vraždu svojich rodičov. Za zmienku stojí prvá televízna nominácia herca Javiera Bardema, ktorý svoje herecké kvality potvrdil aj na malej obrazovke.

Darilo sa aj antologickej sci-fi sérii Black Mirror, ktorá získala celkovo 11 nominácií. Seriál sa tento rok dočkal už svojej siedmej série, ďalšia však zatiaľ oficiálne potvrdená nebola. 11 nominácií možno Netflix povzbudí k potvrdeniu novej sezóny, aj keď finálne slovo bude mať najmä sledovanosť. Tá pri siedmej sérii nebola nijak pôsobivá.

Príjemným prekvapením pre Netflix sa ukázala byť aj romantická komédia Nobody Wants This, veľkým sklamaním je, naopak, úplná ignorácia historicky najsledovanejšieho seriálu Netflixu Squid Game. Juhokórejský fenomén nezískal jedinú nomináciu na prestížne ocenenia.

Za očakávaniami ďalej zaostal aj ďalší hit Bridgerton, ktorý síce získal štyri nominácie, no Netflix pravdepodobne očakával viac. To isté platí aj o ambicióznej špionážnej dráme Black Dove, kde si hlavnú rolu zahrala Keira Knightley, no seriál zo strany kritikov zostal nepovšimnutý. Vzhľadom na kvality pravdepodobne právom.

Dominuje trpaslík

HBO a Netflix síce môžu dominovať v celkovom počte nominácií, o najlepší seriál roka sa však podľa Televíznej akadémie postarala platforma Apple TV+. Je ním druhá séria dystopickej novinky Severance, ktorá získala až 27 nominácií, najviac v histórii Apple TV+. Apple tak naďalej dokazuje, že napriek menšej ponuke dokáže robiť prémiový obsah vysokej kvality.

TMDB

Veľmi dobre si s 23 nomináciami viedla aj komédialna novinka Studio, ktorá je satirou súčasného Hollywoodu. Seriál Setha Rogena s hviezdnymi menami i atraktívnymi hosťami patrí medzi najlepšie novinky tohto roka, nie je preto divu, že Apple už potvrdil aj druhú sériu.

Od Apple ďalej zaujala feel-good komédia Shrinking, za ktorú si Harrison Ford v 83 rokoch vyslúžil svoju prvú Emmy nomináciu. Celkovo Apple zaznamenal 81 nominácií, najviac v histórii platformy.

Z ďalších zaujímavých noviniek za zmienku stojí 14 nominácií sci-fi seriálu Andor, ktorý rovnako potvrdil, že veľké príbehy z univerza Star Wars môžu mať veľmi osobný charakter. Veľkým prekvapením však je absencia hlavných hereckých hviezd ako Diega Luna či Stellana Skarsgarda na zozname nominovaných.

Na úspešnej vlne sa naďalej vezie aj seriál Medveď, ktorý nájdeš na Disney+. Tretia séria získala 13 nominácií, no oproti vlaňajším 23 zárezom ide o sklamanie. To platí aj o veľkorozpočtovej fantasy Pán prsteňov: Prstene moci, ktorej druhá séria získala len jedinú nomináciu za vizuálne efekty. Na miliardový projekt je to málo a Amazon sa musí zamyslieť, akým smerom bude pri tvorbe obsahu pokračovať.

Že obchodný gigant so svojou službou Prime Video nie je na najlepšej ceste dokazuje aj slabých 12 tohtoročných nominácií na Emmy, pokles z 37 zárezov z minulého roka.

Čítajte viac z kategórie: Filmy & seriály

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP