Elon Musk prikladá do ohňa v boji proti Apple. Technologický gigant ešte len včera predstavil vlastnú umelú inteligenciu a kontroverzný miliardár sa na sociálnej sieti X poriadne rozohnil. Na zoznam jeho kontroverzných vyjadrení pribudli vyhlásenia o zákaze Apple zariadení, ale prišlo aj na väčšie klenoty.

Pokiaľ Apple integruje ChatGPT od OpenAI na úrovni operačného systému, Apple zariadenia dostanú zákaz vo všetkých jeho firmách. Ako sám uvádza, ide o neakceptovateľné porušenie bezpečnosti. V tejto súvislosti začal Musk perliť a navrhol, aby návštevníci Tesly, Space Exploration Technologies Corp a ďalších jeho spoločností, budú musieť svoje zariadenia Apple pred vstupom uložiť do Faradayovej klietky.

Reakcia Muska potvrdzuje silnú averziu voči spoločnosti OpenAI, ktorá stojí za obľúbeným chatbotom ChatGPT. Dôkazom tomu je aj vtipné meme, ktoré zazdieľal na svojom účte a reakcie na seba nenechali dlho čakať. Pod príspevkom sa strhla poriadna diskusia, ktorá Muska ešte viac navnadila k šíreniu nenávisti.

Vyjadrení zo strany Muska bolo samozrejme viacero. Najpodstatnejším je však priamočiary výsmech AI noviniek od Apple a ich dohody s OpenAI. Naráža na fakt, či sú v Apple tak hlúpi a nedokážu vytvoriť vlastnú umelú inteligenciu. Naznačuje tým, že vstup tretej strany do celého procesu je potenciálnym rizikom pre ochranu súkromia aj bezpečnosti používateľov.

Musk a OpenAI sú vo „vojne“

Elon Musk viedol so spoločnosťou OpenAI právny spor. Hlavným dôvodom bolo, že OpenAI sa podľa Muska odchýlila od svojej pôvodnej vízie rozvíjať umelú inteligenciu bezpečne a na prospech ľudstva. Musk tvrdil, že prechod OpenAI na ziskový model v roku 2019 a najmä ich úzke partnerstvo s Microsoftom, odporuje týmto zásadám.

Na základe tejto domnienky podal Musk na OpenAI žalobu, v ktorej uvádza niekoľko sťažností vrátane porušenia zmluvy a nespravodlivej súťaže. OpenAI to vyvracia zdôraznením svojho záväzku budovať bezpečnú a prospešnú umelú všeobecnú inteligenciu (AGI) a zabezpečiť, aby sa výhody z nej široko distribuovali aj medzi bežných ľudí. Objasňujú tiež, že hoci poslanie spoločnosti neznamená otvorený zdrojový kód AGI, svoju technológiu sprístupňujú širokej verejnosti.

Výsledok tohto právneho sporu môže mať významný dopad na budúcnosť vývoja AI. Kladie otázky o úlohe mocných technologických spoločností pri formovaní smerovania výskumu AGI (všeobecnej umelej inteligencie), rovnováhe medzi komerčnými záujmami a verejným dobrom a najlepšom prístupe k minimalizácii rizík a maximalizácii výhod AI.

Musk má navyše vlastné veľké plány ohľadne AI aj vytvorenia AGI. Založil vlastnú spoločnosť xAI, ktorá prevádzkuje vlastného chatbota Grok. Ten sa štylizuje do polohy priameho rivala práve pre ChatGPT.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP