Americký miliardár Elon Musk opäť rozvíril verejnú debatu, tentoraz ostrou kritikou nového vojenského projektu prezidenta Donalda Trumpa. Na sociálnej sieti X, predtým známej ako Twitter, označil pripravovaný americký stíhací lietadlový program F-47 za „zbytočný“ a priamo ho spojil s ohrozením národnej bezpečnosti.

„Minúť viac ako trilión dolárov na zbytočné nové pilotované stíhacie lietadlo namiesto programu dronov vážne podkopáva našu národnú bezpečnosť,“ napísal Musk. Okamžite tým vyvolal vlnu reakcií v politickom aj obrannom prostredí.

F-47 má byť pilier Trumpovej vojenskej vízie

F-47 predstavuje novú iniciatívu prezidenta Trumpa, ktorú opisuje ako kľúčový prvok pre udržanie vzdušnej nadvlády Spojených štátov. Podľa Trumpa má program zabezpečiť, aby americkí piloti udržali výhodu v prípadných konfliktoch vo vzdušnom priestore. Jeho vízia však naráža na odpor technologických lídrov a odborníkov na moderné bojové technológie.

Musk už dlhšie patrí medzi najhlasnejších zástancov bezpilotných systémov. Vo verejných vystúpeniach opakovane tvrdí, že budúcnosť vzdušného boja patrí autonómnym technológiám a klasické stíhačky považuje za drahé relikty minulosti. Tieto slová teraz nadobúdajú ešte ostrejší tón vzhľadom na astronomickú cenu pripravovaného programu.

Trump a Musk.
TASR (Úprava redakcie)

Bezpilotné drony verzus ľudský pilot

Debata medzi zástancami pilotovaných a bezpilotných systémov je čoraz intenzívnejšia. Podporovatelia dronov argumentujú nižšími nákladmi, menším rizikom pre životy a rýchlejším technologickým vývojom. Oponenti však tvrdia, že ľudský pilot prináša do boja schopnosť improvizácie a rozhodovania v zložitých situáciách, ktoré súčasné algoritmy nedokážu spoľahlivo zvládnuť.

V Kongrese panuje nezhoda. Niektorí zákonodarcovia upozorňujú na neúmerné výdavky na tradičné stíhačky, najmä v čase, keď rastú náklady na iné obranné priority. Iní varujú, že predčasné opustenie pilotovaných lietadiel môže oslabiť vojenskú pripravenosť a bezpečnosť krajiny.

Muskove slová pridávajú do diskusie nový rozmer. V čase, keď umelá inteligencia a autonómne technológie zásadne menia podobu vojenských konfliktov, obranní lídri musia čoraz častejšie odpovedať na nepríjemné otázky. Má ľudský pilot v kokpite ešte opodstatnenie? Alebo je čas prejsť na flotilu rýchlych, lacnejších a bezpilotných systémov?

Isté je len jedno. Verejný spor medzi Muskom a Trumpom o budúcnosť amerického letectva ukazuje, že diskusia o modernej vojne sa ešte len rozbieha.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP