O tom, že Elon Musk ma do budúcnosti smelé plány a vízie je už známe. Jednou z nich je aj misia s cieľom poslať prvých ľudí na Mars. V súvislosti s tým poskytol Elon Musk ďalšie informácie o dlho očakávanej misii.

Na konferencii ISS R&D Elon Musk poskytol ďalšie informácie o dlho očakávanej misii, ktorá ma za úlohu dostať ľudí na Mars. Podľa neho, všetko závisí od úspechu rakety Falcon Heavy. Hneď od prvého štartu v tomto roku bude najsilnejšou operačnou raketou na svete.

Falcon Heavy

Falcon Heavy bude schopná zdvihnúť viac ako 54 ton, čo je dvojnásobok zaťaženia rakety Delta IV Heavy za jednu tretinu nákladov. Vývoj tejto rakety však nie je jednoduchý. Elon priznal, že je oveľa zložitejší, než SpaceX pôvodne očakával. Vyžaduje si súčasné zapálenie až 27 rakiet, ktoré ju majú dostať na obežnú dráhu.

Práve preto priznal, že latka úspechu tohto štartu nie je nastavená príliš vysoko. Predpokladá, že prvé štarty ešte nevynesú Falcon Heavy na obežnú dráhu. Podľa neho bude úspechom, ak sa raketa dostane čo najďalej od štartovacej rampy a pritom ju nezničí. Problémy sú súčasťou samotného procesu štartu a vynesenia rakety na obežnú dráhu. V súvislosti s tým Musk poznamenal, že Falcon Heavy bude skvelým dopravným prostriedkom, avšak nie je toho už na rakete veľa čo testovať, pokiaľ je stále na Zemi. Práve kvôli týmto nebezpečným štartom si Elon robil žarty ohľadom charakteru posádky, ktorá bude musieť byť poriadne odvážna.

Crew Dragon

Ďalšia posádka výskumníkov bude prepravená na palube kozmickej lode Crew Dragon, známej tiež ako Dragon 2. Kozmická loď Dragon sa doposiaľ používa len na prepravu nákladu, ale SpaceX ju upraví tak, aby bola schopná prepraviť aj posádku. Prácou týchto výskumníkov budú orbitálne štarty lode Dragon a testovanie jej automatických dokovacích schopností. V súčasnej dobe, aby sa Dragone pripojil k vesmírnej stanici ISS, musí byť použité robotické rameno.

Podľa Muska však aktuálne záujmy SpaceX ležia mimo vesmírnej stanice ISS a Marsu. Spoločnosť v prvom rade potrebuje vybudovať základňu na Mesiaci. Niektorí z najväčších hráčov už v závode na vybudovanie základne na Mesiaci z Číny a Európy a ich príslušné kozmické agentúry oznámili, že sa zapájajú do medzinárodnej spolupráce na realizáciu vízie „Moon Village“. To, či sa ich Elonovi a SpaceX podarí predbehnúť, je však veľkou otázkou budúcnosti.

Aký je teda záver?

Prvé podrobné plány o misii budú pravdepodobne zverejnené až v septembri. Úsilie SpaceX je teraz životne dôležitejšie ako kedykoľvek predtým. Vzhľadom na to, že NASA nedávno priznala, že nebudú tí, ktorí nás dostanú na Mars. Náznaky však poukazujú, že môžeme čakať spoluprácu NASA a SpaceX.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú