Izraelský hybridný dron ROOSTER si našiel cestu k európskym špeciálnym jednotkám. Výrobca Robotican potvrdil dodanie desiatok taktických systémov špeciálnym silám, zásahovým jednotkám a pechotným tímom v Európe. Vďaka svojej spoľahlivosti získal ROOSTER aj oficiálnu registráciu NATO, čím spĺňa prísne štandardy aliancie a zvyšuje dôveru armád členských krajín. Systém už využíva izraelské ministerstvo obrany a civilná obrana, ale aj elitné jednotky v Európe a Spojených štátoch, informuje C-UAS Hub.

Generálny riaditeľ Roboticanu, Hagai Balshai, priblížil, že ROOSTER vznikol ako strategická reakcia na potrebu presného spravodajstva v náročných podmienkach s obmedzeným prístupom a vysokými nárokmi na situačné povedomie. „ROOSTER bol vyvinutý ako strategická odpoveď na rastúcu potrebu presného spravodajstva v náročnom prostredí, kde je prístup obmedzený a situačné povedomie kľúčové,“ povedal Balshai. „Umožňuje jednotkám zhromažďovať kritické údaje ešte pred začiatkom akcie, čím znižuje riziko a zlepšuje plánovanie misií.“

Európske špeciálne jednotky majú nový dron

ROOSTER je kompaktný hybridný dron s kombinovanou schopnosťou pohybu vo vzduchu aj po zemi. Dokáže plynulo prechádzať medzi lietaním a kotúľaním sa po teréne, čo mu umožňuje efektívnu prevádzku v interiéroch, podzemí a v prostrediach bez GPS signálu. Ochranná konštrukcia v tvare klietky zaručuje, že zvládne nerovnosti terénu a dostane sa aj tam, kam sa iné drony nedostanú.

Nový hybridný dron pre EÚ od spojenca
C-UAS Hub

ROOSTER je vybavený dennými a nočnými kamerami s infračervenou citlivosťou, viditeľnými aj IR osvetľovačmi. Výmenné nosné moduly môžu obsahovať termovíziu, senzory na detekciu nebezpečných látok či iné nástroje pre taktický prieskum, záchranu osôb, reakciu na chemické hrozby alebo priemyselnú bezpečnostnú kontrolu.

Spoľahlivá komunikácia a jednoduché nasadenie

Robotican zdôrazňuje silnú komunikačnú technológiu MESH, vďaka ktorej môžu až tri jednotky ROOSTER spolupracovať bez potreby vonkajšieho spojenia. Štandardná misia trvá 90 minút, v pohotovostnom režime systém vydrží až päť hodín, čo poskytuje vysokú flexibilitu.

Dron je ľahký, odolný a navrhnutý pre rýchle nasadenie. Zmestí sa do taktického batohu a dokáže ho ovládať jeden vojak. Týmto spôsobom jednotky získavajú okamžité situačné povedomie bez nutnosti vystavovať sa riziku.

Registrácia v systéme NATO ešte viac posilňuje pozíciu ROOSTER ako overeného riešenia pre moderné bojiská. Nasadenie v Európe potvrdzuje narastajúci dopyt po autonómnych systémoch schopných operovať v neprístupných či nebezpečných oblastiach, kde je ľudský zásah mimoriadne rizikový.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP