Friedrich Indra patrí medzi známych odporcov a ostrých kritikov elektromobilov. Ako jeden z najznámejších konštruktérov motorov, ktorý v minulosti pracoval pre Audi, Opel či Alpina má na to plné právo. Nakoľko sa medzi autami a motormi celý život pohybuje, vidí hlavné nedostatky dnešného trhu s automobilmi. Pre magazín Focus sa vyjadril, že ak to takto pôjde ďalej, nastane obrovská kríza. 

Slovensko je krajina automobiliek. Dlhé roky tu svoje továrne má VW, PSA, KIA a po novom už aj Jaguar/Land Rover. Výroba áut patrí medzi najväčších ťahúňov slovenskej ekonomiky a na celkovej priemyselnej produkcii sa podieľa až 46,8 %. Každým rokom sa u nás vyrobí viac a viac áut (v minulom roku viac ako 1 milión) a prognózy do budúcna hovoria o tom, že toto číslo bude narastať.

ACEA

No zatiaľ čo výroba áut stále narastá, počet predaných vozidiel je každým rokom nižší a postupne sa zvyšuje priemerný vek vozidla. Dôvodov je viacero. Veľa ľudí sa obáva prichádzajúcej ekonomickej krízy a nemenej dôležitým dôvodom je to, že výrobcovia vyrábajú aj autá, ktoré nikto nechce. Reč je hlavne o elektromobiloch a veľkých autách s malým motorom, kde sa výkon nahradzuje šialenými tlakmi turba.

Zelené klamstvo

Podľa profesora Indru má ekonomika veľký problém. V Nemecku viac-menej platí, že priemerný vek kúpy nového auta sa pohybuje na úrovni šiestich rokov. No stačí, že sa posunie o rok či dva a môže nestať kolaps ekonomiky. Podľa neho je jasný aj odpor zákazníkov k elektromobilom. Kým pred 12 rokmi bol plán Nemecka predať celkovo 1 milión vozidiel na elektrinu, dnes ich po cestách jazdí len niečo vyše 200 000 a z toho polovica je plug-in hybridov.

Friendrich Indra

Aj to si ich kupujú hlavne firmy či podnikatelia, ktorí ich využívajú na pracovné účely, alebo len pre imidž. Pre obyčajného človeka nie sú zaujímavé, nakoľko majú malý dojazd, sú závislé od nabíjacích staníc a sú oveľa drahšie. Aby sa predali milióny, je nutné osloviť bežných zákazníkov, ktorých je najviac. No väčšina ľudí si nekúpi horšie a drahšie auto, než aké má teraz. Koniec koncov, potvrdilo to aj samotné BMW, ktoré sa spaľovacích motorov neplánuje tak skoro zbaviť.

Zemný plyn a mild-hybridy

Indra ďalej dodáva, že elektromobily emisie neznížia a budú to práve diesely, ktoré zažijú „obrovskú renesanciu“. Reč je hlavne o tých s objemom od 1,6 do 1,8 litra. Budú oveľa úspornejšie a na jednu nádrž prejdú viac ako 1000 kilometrov. Čo sa o elektromobiloch a ich dojazde nedá povedať. Aj nedávne výsledky agentúry Green NCAP ukázali, že nový diesel môže byť k prírode šetrnejší, než nový elektromobil.

Ilustračná fotografia: FOTO TASR – Štefan Puškáš

Dobrou voľbou je podľa neho využívanie zemného plynu či moderné 48 V hybridné systémy, ktoré sú umiestnené na prevodovke. Práve tieto mild-hybridy dokážu produkciu emisií výrazne znížiť a nepotrebujú k tomu neustále dobíjanie a veľké batérie. Klasickým plug-in hybridom však nedáva žiadnu šancu.

Autá je potrebné zjednodšiť

Dnes už aj najlacnejšie vozidlo v automobilke má systémy, ktoré sme pred pár rokmi mohli vidieť len v biznis triede. Týmto sa ale zvyšuje aj ich cena. Komplikovanejšie sú aj motory, ktoré sú technologicky na vysokej úrovni, čo ale znovu zvyšuje cenu a tá je vo výsledku tak veľká, že má predajca problém auto predať.

Prečítaj si tiež
Zisťovali sme: Koľko elektromobilov a hybridov jazdí na našich cestách?

Cieľom by preto malo byť malé autá výrazne zjednodušiť, aby sa ich cena stiahla na minimum. Ako príklad uviedol koncern PSA s motormi Prince, kde odstránením systému Valvetronic sa ušetrila trojmiestna suma za každý motor. Spočiatku síce išlo o veľmi problémové motory, no dnes sa už situácia v mnohých ohľadoch zlepšila.

Čítajte viac z kategórie: Elektromobilita

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú