NASA už minulý rok vyzvala spoločnosti z rôznych priemyselných odvetví, aby vyvíjali návrhy na nový lunárny rover. Svoje ambície najnovšie odprezentovala najväčšia americká automobilka General Motors (GM), ktorá spolu so známym výrobcom leteckej techniky Lockheed Martin plánuje tento elektrický rover vyvinúť, upozornil Electrek.

Program Artemis vesmírnej agentúry NASA, ktorý chce vrátiť človeka na Mesiac, potrebuje okrem rakety, modulu či pristávacieho systému, ktoré spolu s agentúrou vyvíjajú veľké spoločnosti ako SpaceX, Boeing či Blue Origin, aj nový lunárny rover, teda vozidlo, ktoré budú astronauti využívať na dopravu po Mesiaci.

Artemis dostane lunárne rovery novej generácie na elektrinu

GM nie je v oblasti vývoja vesmírnych vozidiel žiadnym nováčikom. Automobilka mala na starosti vývoj navádzacích a navigačných systémov pre celý program Apollo, vrátane prvého pristátia človeka na Mesiaci v roku 1969 a zároveň pomáhala s vývojom legendárneho lunárneho rovera, ktorý využívali misie Apollo 15 až 17.

Zobraziť celú galériu (1)
Screenshot / YouTube / General Motors

Lockheed Martin je však už doslova „vesmírnym veteránom“, keďže ide o spoločnosť, ktorá sa podieľala na každej misii NASA na Marse, vrátane stavby 11 kozmických lodí. Rovnako je veľkým dodávateľom americkej armády, no zapojená je aj do nových programov NASA, ako napríklad do projektu jadrovej vesmírnej rakety.

Dvaja giganti plánujú spojiť svoje skúsenosti dokopy a vyvinúť novú generáciu roverov, ktoré posádke misie poskytnú pokročilé technológie. GM chce zároveň využiť svoje batériové technológie a taktiež technológie autonómneho riadenia, ktoré by roveru mohli poskytnúť lepšie schopnosti pri vedeckých experimentoch.

Na rozdiel od roverov z misií Apollo, ktoré od miesta pristátia dokázali prejsť len približne 7,6 kilometra, majú nové lunárne rovery disponovať omnoho väčším dojazdom, vďaka ktorému budú vedieť prispieť k preprave astronautov až na južný pól Mesiaca, kde je zima, tma a členitejší terén.

NEPREHLIADNI
Na Mesiac prinesieme GPS aj Skype, Európa predstavila veľké plány novej kolonizácie

Pripomeňme, že pristátie prvej posádky na Mesiaci je v programe Artemis zatiaľ stanovené na druhú polovicu roka 2024. „Nosnou“ raketou programu, na ktorého čele budú tento raz stáť súkromné spoločnosti, je obrovská raketa SLS, ktorá je zrejme poslednou, ktorú NASA postaví. Jej prvý let je zatiaľ stále plánovaný na jeseň tohto roka.

Čítajte viac z kategórie: Elektromobilita

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP