Spoločnosti majú ambíciu v roku 2030 vybudovať vesmírnu solárnu elektráreň, ktorá by mohla napájať 1 500 až 3 000 domácností na Islande. Technológia, o ktorej sa už desaťročia uvažuje, by čoskoro mohla byť realitou. O komerčnej solárnej elektrárni informoval portál IFLScience.

Nevýhodou solárnej energie je najmä využitie batérií pri prevádzke. Ďalšou nevýhodou tejto technológie je to, že aj v oblastiach s dostatkom slnka sa táto energia nedá spracovať 24 hodín denne. V minulom článku sme ťa informovali, že vedci už vyvinuli technológiu, ktorá dokáže premeniť sálavé teplo na elektrinu, avšak stále je to len vo fáze vývoja. Preto sa hľadajú ďalšie alternatívy na využitie slnečnej energie.

Slnečné svetlo priamo z vesmíru

Britská spoločnosť Space Solar v spolupráci s Reykjavik Energy a islandskou iniciatívou v oblasti udržateľnosti Transition Labs spolupracujú na vývoji vesmírnej solárnej elektrárne. Elektráreň by dokázala dodať približne 30 megawattov elektriny, čo predstavuje napájanie pre 1 500 až 3 000 domácností.

Systém by mal slnečné svetlo zhromažďovať prostredníctvom solárnych panelov a vo forme rádiových vĺn na určitej frekvencii ho vysielať do pozemnej stanice. Tam sa premení na elektrinu pre rozvodnú sieť.

Freepik

Väčší než Medzinárodná vesmírna stanica

Očakáva sa, že satelit bude pomerne veľký a škálovateľný. Bude najťažší samostatný objekt vo vesmíre, ktorý nie je vesmírnou stanicou. Aj keby sa nepostavila plná verzia energetickej sústavy CASSIOPeiA, po úplnom rozložení panelov bude oveľa väčší než je ISS.

„Spolupráca so spoločnosťou Reykjavik Energy predstavuje kľúčový míľnik na ceste spoločnosti Space Solar k nasadeniu v plnom rozsahu. Ich pokrokový prístup ku klimatickým technológiám v kombinácii s odbornými znalosťami v oblasti ukladania uhlíka prostredníctvom Carbfix a dlhodobým partnerstvom s Climeworks robí z Reykjavik Energy dokonalého partnera pre počiatočnú fázu Space Solar,“ uviedol generálny riaditeľ Transition Labs, Kjartan Örn Ólafsson.

„Vesmírna solárna energia ponúka bezkonkurenčné výhody s konkurenčnými nákladmi na energiu a dostupnosťou 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Uznanie potenciálu vesmírnej solárnej energie na podporu energetického prechodu zo strany Reykjavik Energy je vzrušujúce a sme nadšení, že môžeme spolupracovať v partnerstve smerom k udržateľnej budúcnosti,“ vyjadril sa generálny riaditeľ Space Solar Martin Soltau.

Cieľom spoločností je do roku 2036 vybudovať zväčšenú verziu systému, ktorá by dodávala gigawatty elektriny. Či sa však tieto ambiciózne plány naplnia, je otázne. Ako demonštrovali na Univerzite Caltech, prenos energie z obežnej dráhy je síce možný, avšak nedosahuje takú úroveň výkonu. Na Zem sa prenášal iba miliwattový výkon.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú