Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Mnoho ľudí si ešte stále myslí, že elektromobilita nemá v ťažkej nákladnej doprave žiadnu šancu presadiť sa. Švajčiarska dopravná firma sa aj napriek prakticky neexistujúcej európskej infraštruktúre nabíjačiek pre kamióny rozhodla, že vypraví elektrické Volvo FH Electric na cestu dlhú 3 000 km. Vodič Valentin „Balint“ Schnell zhodnotil, že elektrické kamióny rozhodne majú budúcnosť, zatiaľ je však takáto cesta skôr trápením, informoval Electrek.

Rovnako, ako napredujú osobné elektromobily, vo vývoji sa posúvajú aj elektrické ťahače. Dôkazom je napríklad Tesla Semi, ktorá dokáže plne naložená prejsť 800 km na jedno nabitie. Elektrický ťahač Volvo má pritom dojazd iba okolo 300 km, čo je takmer tretina dojazdu Tesly.

Tesla

Aj napriek tomu sa firma rozhodla prepraviť 20 ton pomarančov zo Španielska do Švajčiarska. Celý výlet aj so spiatočnou bol dlhý 3 000 km a s bežným naftovým ťahačom zaberie táto cesta Valentinovi štyri dni.

S lepším ťahačom a dostatkom nabíjačiek by to nebol žiaden problém

Schnell túto cestu úspešne dokončil, čo je pozitívna správa vzhľadom na to, že išlo vôbec o prvý takýto pokus s batériovým ťahačom. Cesta mu ale zabrala týždeň, čo je v porovnaní so štyrmi dňami na spaľovacom kamióne pomerne veľký rozdiel.

Volvo Trucks Schweiz/Facebook

Je ale nutné poznamenať, že Valentin nabíjal iba na nabíjačkách pre osobné elektromobily, nakoľko nabíjacia infraštruktúra pre kamióny zatiaľ v Európe chýba. Cestu tak sprevádzalo dôkladné plánovanie zastávok na nabíjanie. Tie musel vodič zosúladiť s povinnými prestávkami, čo plánovanie ešte viac komplikovalo. Častokrát sa teda dostal do situácie, kedy musel improvizovať a na konci sa mu elektrický ťahač takmer vybil, píše 20minutes.

Počas cesty teda absolvoval približne 20 zastávok na nabíjanie. Niekedy sa tiež stalo, že nabíjacia stanica, na ktorú dorazil, bola obsadená a musel čakať. Na iných staniciach naopak v dôsledku veľkého počtu nabíjaných elektromobilov nebol schopný dosiahnuť maximálny nabíjací výkon, čo opäť predlžovalo čas cesty.

Volvo Trucks Schweiz/Facebook

Najhoršiu situáciu zažil na konci cesty, kedy sa mu ťahač takmer vybil. V kabíne údajne „nič nefungovalo“, no napriek tomu sa úspešne „doplazil“ do cieľa.

S lepšími ťahačmi a plnohodnotnou nabíjacou infraštruktúrou pre elektrické kamióny by ale dokázal cestu absolvovať rovnako rýchlo ako s bežným naftovým kamiónom. Pre švajčiarsku prepravnú firmu je ale najdôležitejší fakt, že počas tejto cesty ušetrili až 3 tony CO2. Do konca roka chce firma nakúpiť ďalších 18 elektrických ťahačov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú