Zmýšľanie mnohých moderných spoločností smeruje k ekologickým spôsobom prepravy a batérie dnes už nie sú doménou iba elektromobilov. Na 52. parížskej leteckej šou predstavila spoločnosti Eviation Aircraft prvý prototyp svojho elektrického lietadla.

Spoločnosť Eviation Aircraft, člen programu vesmírnej agentúry NASA, odhalila na tejto významnej leteckej akcii svoje čisto elektrické lietadlo. Vidíme teda, že sa snaha o elimináciu škodlivých emisií netýka už len pozemných dopravných prostriedkov, a teda zasiahla aj vzdušný priestor. V ňom sa má novinka ocitnúť už čoskoro, nakoľko ju chce výrobca otestovať, nechať prejsť certifikáciou a dostať do komerčného využitia už počas budúceho roka. Prototyp síce ešte nevzlietol, no podľa kompetentných má jeho dolet na jedno nabitie batérií činiť približne 965 km. Na palube sa môže nachádzať maximálne 9 cestujúcich a 2 členovia posádky. Začiatkom tohto roka sme však mohli vidieť zopár podobných elektrických lietadiel, ktoré už absolvovali prvé lety. Medzi nimi bol aj model spoločnosti Lilium.

zdroj fotografie: Lilium

Nenechaj si ujsť
Nový druh “okamžite dobíjateľných” batérií by mohol dať definitívnu stopku fosílnym palivám

Jednalo sa najmä o malé lietadlá typu VTOL (vertical take-off and landing), no tie môže vďaka rýchlemu napredovaniu Eviation Aircraft predbehnúť. Zatiaľ sa však jedná len o prvé pokusy leteckých spoločností implementovať tieto technológie do lietadiel. Tie sú stále čiastočne obmedzené kapacitou batérií. Svoj plán na vytvorenie elektrického lietadla má pripravený aj CEO Tesly, Elon Musk. Jeho koncept malého lietadla typu VTOL už dokonca pozná aj svoj dizajn. Sám Musk ale tvrdí, že využitie týchto technológií v lietadlách bude možné, až keď sa zvýši hustota energie v akumulátoroch nad 400 Wh/kg. Podľa všetkého však už teraz jeho elektrické Tesly obsahujú batérie s hustotou energie 300 Wh/kg. Eviation Aircraft prezradil, že lietadlo je napájané novými vzduchovo-hliníkovými batériami od spoločnosti Phinergy.

zdroj fotografie: Eviation

Tie sú spojené s vysoko výkonnou batériou a riadené prepracovaným algoritmom pre analyzovanie výkonu. Vďaka tomu má byť ich technológia jedinečná. CEO, Omer Bar-Yohay, vyhlásil: „Teraz, keď sme spojení viac ako kedykoľvek predtým, musíme si prispôsobiť možnosti mobility. Tie by mali odrážať novú budúcnosť bez ohľadu na to, či ide o nulové emisie, alebo lacný let zo Sillicon Valley do San Diega, prípadne zo Soulu do Pekingu. Naše elektrické lietadlá sú šancou pre rýchlu a ekologickú prepravu, ktorá môže ovplyvniť aj globálnu ekonomiku“. Eviation Aircraft chce za tak krátky čas dosiahnuť naozaj veľké pokroky. Bude ale zaujímavé sledovať ako sa do elektrickej leteckej dopravy zapojí čoraz viac spoločností.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom