V Bratislave rozbehol start-up Mint prvú zdieľanú službu elektrických kolobežiek, ktorá funguje pomocou bezplatnej aplikácie. Cieľom Mintu je znížiť vyťaženosť ciest a vytvoriť nový spôsob prepravy, ktorý má byť dostupnejší a pohodlnejší, ako mestská hromadná doprava, či taxi služby. 

Mikro-mobilita sa stáva čoraz dôležitejšou súčasťou dopravy hlavne v preplnených mestách. Práve elektrické kolobežky by mohli hrať dôležitú úlohu v dnešnom rýchlo rozvíjajúcom svete.

Zatiaľ Bratislava, no neskôr sa dočkajú aj ďalšie mestá

Mint je momentálne dostupný len v Bratislave, no neskôr je v pláne spustenie aj v iných mestách na Slovensku. Zatiaľ sa však Mint sústredí na hlavné mestá, takže je dosť možné, že bude expandovať aj na ďalšie trhy. Na samotnom projekte sa pracovalo približne rok, pričom na prevádzku nebolo potrebné vybavovanie žiadnych špeciálnych povolení.

Zakladatelia sa pre FonTech.sk vyjadrili, že jediné, čo výhradne chceli absolvovať pred spustením služby, bolo stretnutie s predstaviteľmi hlavného mesta, aby si dohodli podmienky spolupráce. V súčasnosti je v prevádzke menší počet kolobežiek, ktorý sa bude postupne zvyšovať. Do konca testovacieho obdobia by malo byť v Bratislave približne 300 kusov kolobežiek.

Kolobežky sa v budúcnosti budú meniť za iné modely

Aktuálne je v prevádzke model Ninebot KickScooter by Segway. Kolobežky sú úplne nové, no už teraz je jasné, že sa v budúcnosti budú vymieňať za iný model. Zatiaľ nie je známa náhrada. Všetky kolobežky sú vybavené rôznymi systémami, ktoré kolobežku chránia pred odcudzením a monitorujú jej polohu pomocou GPS. Systémy vedia dokonca aj to, či je kolobežka zaparkovaná alebo leží na zemi.

Zobraziť celú galériu (0)
Vľavo je kolobežka Xiaomi M365, vpravo kolobežka Ninebot, ktoré prevádzkuje start up Mint, FonTech.sk

Samotné nabíjanie kolobežiek je zabezpečené pomocou externej firmy, ktorá sa o túto činnosť stará, no v pláne je aj využívanie nabíjačov z okolia mesta. Takouto formou fungujú aj niektoré ďalšie služby, napríklad tie v Prahe či vo Viedni. Takzvaný nabíjači chodia po meste a nabíjajú vybité kolobežky, pričom sú platení podľa toho, koľko kolobežiek nabijú.

Pokusy o krádež boli neúspešné

Mint prekvapil počet registrovaných používateľov za prvé 2 dni používania. Presné údaje sme sa nedozvedeli. Predstavitelia Mintu pre FonTech.sk uviedli, že dostali množstvo mailov, kde sa používatelia pýtali na možnosť vykonávať už vyššie spomenutého nabíjača. Prvé dni sa však nezaobišli ani bez negatívnych situácií. Konkrétne to boli pokusy o krádež, no vďaka pohotových a rýchlych zákrokoch polície nebol ani jeden úspešný.

Jazdu na kolobežke môžeš začať veľmi jednoducho. Najskôr je potrebné stiahnuť si z Google Play alebo App Store bezplatnú aplikáciu pomocou ktorej sa zaregistruješ a nahráš údaje o tvojej platobnej karte. Následne ti aplikácia ukáže dostupné kolobežky aj s ich polohou. Pri každej jazde ti aplikácia strhne 4 € depozit z ktorého sa ti bude odpočítavať jazdné.

Na každej kolobežke sa nachádza QR kód, ktorý naskenuješ cez aplikáciu a týmto spôsobom sa kolobežka odomkne. Zvukový a svetelný signál ťa upozorní na to, že kolobežka je pripravená na jazdu. S kolobežkou je možné jazdiť výhradne len v centre mesta na vyznačených trasách v aplikácii. Kolobežka disponuje nastavením, ktoré zníži rýchlosť z dôvodu bezpečnosti chodcov, v prípade keď vojdeš do takzvanej „obmedzenej zóny“.

Na bezpečnosť myslí aj samotná aplikácia, ktorá ťa ešte pred jazdou upozorní na používanie prilby, dodržiavanie predpisov, či vhodných trasách, ktoré sú vhodné na prepravu kolobežkou. Výhoda elektrických kolobežiek Mint spočíva v tom, že ju môžeš zaparkovať kdekoľvek v rámci vyznačeného územia v aplikácii. Necháš ju jednoducho tam, kde uznáš za vhodné, no nemôže nikoho ohrozovať svojou polohou.

Ceny sú rovnaké ako v okolitých krajinách, no mohli by byť nižšie

V redakcii sme si kolobežku vyskúšali a za približne 500 metrov sme zaplatili 1,75 €. O všetkom dôležitom sme ťa informovali aj v samostatnom článku. Pri porovnaní cien s ďalšími službami v okolitých krajinách sme zistili, že ceny sú nastavené takmer rovnako. Zdieľané kolobežky budú zaujímavé pre ľudí, ktorí sa potrebujú rýchlo premiestniť v rámci mesta, prípadne pre turistov.

Zobraziť celú galériu (0)
Ceny za jazdu na kolobežke sú celkom vysoké, Flickr (Úprava redakcie)

Jazda je pomerne drahá a nevieme si predstaviť jej využívanie na dlhšie trasy. Plusom je, že za spustením prvých zdieľaných elektrických kolobežiek na Slovensku stojí slovenská spoločnosť. Mínusom je aplikácia, ktorá potrebuje aktualizáciu, nakoľko pôsobí lacným dojmom a nie vždy pracuje tak, ako by mala. Časom sa možno dočkáme aj prijateľnejších cien, ktoré budú motivovať k jazde na kolobežkách ešte väčšie množstvo ľudí.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú