Webbov teleskop (JWST) má za sebou ďalší nesmierne dôležitý príspevok k vede, na ktorý upozorňuje NASA prostredníctvom svojej webovej stránky v tlačovej správe. Pomocou tohto obrovského vesmírneho observatória sa astronómom podarilo identifikovať rovnako orientované prúdy hmoty vystreľujúce z mladých hviezd, ktoré potvrdzujú zásadnú teóriu o tom, ako vznikajú nové hviezdy s jednou spoločnou vlastnosťou.

Rovnaká rotácia

Vedci pracujú už dlhšie s teóriou, že pri vzniku hviezdy, kedy sa molekulárne mračno zrúti do seba a vytvorí ťažký objekt, v ktorom sa nakoniec naštartuje fúzia, dochádza k nadobudnutiu rotácie rovnakým smerom. Ako ale objasňuje UniverseToday, doteraz sa to vedcom nepodarilo zmerať, čo zmenil až JWST, na ktorého snímke si experti všimli prúdy hmoty zrovnané rovnakým smerom.

NASA/ESA/CSA

Tieto prúdy vznikajú počas samotnej formácie, kedy začnú látky rotujúce okolo rodiacej sa hviezdy rotovať v disku a postupne padajú do jej útrob. Tieto dva prúdy vytvárajú v medzihviezdnych mračnách nárazové vlny, ktoré sú na zverejnenej snímke viditeľné ako červené regióny. Autori štúdie dodávajú, že ide len o začiatok výskumu a o hviezdotvorných procesoch chcú zistiť oveľa viac.

Pomocou týchto pozorovaní sa chcú astronómovia dozvedieť viac aj o tom, ako prežívajú prchavé látky ako je voda či oxid uhoľnatý zrod hviezd a planét. Dokážu totiž ľahko uniknúť, avšak napríklad na Zemi je práve vody pomerne veľké množstvo napriek tomu, že je v prevažne kvapalnom skupenstve a gravitácia našej planéty nie je príliš silná.

Rekordný prúd

Podobné prúdy je možné pozorovať aj pri čiernych dierach, avšak tie sú oveľa silnejšie a fungujú mierne odlišnými procesmi. Nedávno sa podarilo identifikovať rekordný výtrysk hmoty z čiernej diery v galaxii NGC2663, ktorá je od nás vzdialená 93 miliónov svetelných rokov.

Rodiace sa hviezdy

Pozorované hviezdy ležia v súhvezdí Hada, ktorého hmlovina od nás leží asi 1 300 svetelných rokov. Mladé hviezdy v tomto regióny majú do 100 000 rokov, čo je na vesmírne pomery nesmierne málo a samotná hmlovina má len jeden alebo dva milióny rokov. Pozorovanie rovnako usporiadaných lúčov hmoty, ktoré sú kolmé na rotáciu disku okolo rodiacej sa hviezdy, je vôbec prvé v histórii a potvrdzuje tak modely, s ktorými vedci pracujú.

Webbov teleskop pomáha astronómom od roku 2022, kedy sa dostal po niekoľkých mesiacoch nastavovania do prevádzky. Odvtedy stihol nazbierať viacero rôznych prvenstiev a pozrel sa bližšie na planéty, o ktorých si vedci mysleli, že sú zaujímavé či už z hľadiska hľadania mimozemského života alebo jednoducho snahy pochopenia toho, ako planéty vznikajú a ako sa vyvíjajú.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú