Už takmer šesť rokov dozadu celý svet so zatajeným dychom sledoval hrôzostrašné následky zemetrasenia v japonskom Tóhoku. Potom, ako tektonické dosky narazili do seba, vzniklo ničivé tsunami, ktoré miestami dosahovalo výšku 10 metrov. Najväčšie obavy však nespôsobili prírodné živly, ale únik radiácie z poničenej jadrovej elektrárne Fukušima I.

Tá spôsobuje problémy až dodnes, pričom sa ju viaceré svetové krajiny spoločnými silami pokúšajú zlikvidovať a znížiť tak jej dopad na okolité životné prostredie. Okrem ľudí sa v tomto tíme nachádzali viaceré roboty, ktoré mali pomôcť pri vypátraní príčin únikov vysokých hodnôt radiácie. Tokyo Electric Power Company (TEPCO) týchto robotov vyvinula práve pre použitie v podobných, pre človeka nebezpečných situáciach. Nanešťastie, len za posledný týždeň dvojica robotov pri plnení svojej misie zlyhala, a to len zopár metrov pred svojim cieľom.

Aby toho nebolo málo, príčina ich neúspechov nie je známa. S najväčšou pravdepodobnosťou však došlo k poruche kvôli vysokej radiácii, ktorá zabránila ich ďalšiemu postupu. Tá dosahovala v mieste poruchy až 650 Sievertov, pričom človek znesie bez trvalých následkov len 0,5 Sievertu. Podľa oficiálne zverejnených čísiel tak jadrová elektráreň Fukušima I zastavila už siedmeho robota pri plnení niektorej z misií. Zároveň sa tak značne vzďaľuje konečný úspech, ktorým je vyradenie všetkých jadrových reaktorov z prevádzky. Do dnešného dňa sú totižto stále aktívne až tri. Spoločnosť TEPCO však všetkých ubezpečuje, že namerané hodnoty radiácie mimo elektráreň nie sú pre človeka a životné prostredie nebezpečné.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú