Naša slnečná sústava sa asteroidmi len hemží a do zemskej atmosféry vstupujú drobné úlomky prakticky neustále. Väčšie kusy sú však oveľa väčšou vzácnosťou a vo väčšine prípadov sa im Zem vyhne, čo je našťastie prípad aj pri dvoch asteroidoch, ktoré podľa Európskej vesmírnej agentúry obehnú okolo našej planéty, pričom jeden z nich sa dostane oveľa bližšie než je Mesiac.

Zrážka by bola katastrofálna

Prvý z dvojice asteroidov je 2011 UL21, ktorý sa dostane najbližšie k Zemi 27. júna o 22:14 a ak by narazil do Zeme, išlo by o globálnu katastrofu. Jeho priemer totiž dosahuje až 2 310 metrov, čo je dostatok na spôsobenie obrovského poškodenia klímy. Veľkosťou by sa dal prirovnať k Mount Everestu.

Európska vesmírna agentúra vo vyhlásení uviedla: „Tento asteroid je väčší ako 99 % všetkých známych objektov v blízkosti Zeme. Nedostane sa však tak blízko k Zemi. V najbližšom bode 27. júna bude byť stále viac ako 17-krát tak ďaleko ako Mesiac.“

2011 UL21 nás minie vo vzdialenosti 17-násobne väčšej, než je vzdialenosť Mesiaca, teda vyše 6,6 miliónov kilometrov. Kým na astronomické pomery ide o celkom blízky prelet, z hľadiska bezpečnosti je to úplne v poriadku. Na pozorovanie tohto giganta budú ale kvôli vzdialenosti stále potrebné teleskopy s priemerom aspoň 20 cm.

ESA

Oveľa bližšie sa dostane asteroid 2024 MK, ktorý okolo nás preletí 29. júna o 15:46, pričom jeho vzdialenosť bude v najbližšom bode „len“ 290 000 km, čo je asi 75 % vzdialenosti Mesiaca. Jeho veľkosť je na úrovni od 120 do 160 metrov a aj v prípade zrážky by nehrozila globálna katastrofa, i keď lokálne by išlo o poriadny problém. Riziko je ale podľa expertov aj v tomto prípade nulové.

Planetárna obrana

Aj keby k Zemi mierili rizikové asteroidy, za predpokladu včasného varovania sme v bezpečí. NASA totiž dokázala zmeniť dráhu asteroidu nárazom sondou, avšak vedci pracujú aj na alternatívnych riešeniach, ako je použitie bômb či laserových zbraní. Asteroid je možné odkloniť aj vesmírnou solárnou plachetnicou.

Blíži sa aj Deň asteroidov

2024 MK má byť viditeľný aj pre malé teleskopy a ako ďalej píše portál Phys.org, medzi preletmi týchto asteroidov má ubehnúť len 42 hodín a na väčšom 2011 UL21 je zaujímavé, že je väčší ako 99 % blízko-zemských asteroidov. Voči Slnku je jeho orbita ostro naklonená, čo je pre tak veľké asteroidy nezvyčajné.

So Zemou je v rezonancii 11:34, teda okolo Slnka obehne 11-krát, kým Zem až 34-krát za rovnaké obdobie. Blíži sa aj takzvaný Deň asteroidov podporovaný OSN, ktorý pripomína najsilnejší zdokumentovaný asteroid Tunguska. Deň asteroidov sa má konať 30 júna a detaily je možné nájsť na webovej stránke asteroidday.org.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú