Česko a Slovensko sa suverénne radia na absolútny chvost EÚ v adopcii elektromobility. Naši českí „bratia“ boli k 1. januáru 2023 na predposlednom mieste, Slovensko na poslednom.

Česká republika si svoje nedostatky ale uvedomuje a podniká odvážne kroky na urýchlenie adopcie elektrických vozidiel na svojom trhu, kde sa ich predaj v porovnaní s inými európskymi krajinami paradoxne spomaľuje, informuje český portál e15.cz.

Výhodné pôžičky zaplatí EÚ

České ministerstvo priemyslu a obchodu sa chystá spustiť program „Záruka elektromobility – 1. výzva“, ktorého cieľom je podporiť predaj elektrických vozidiel poskytovaním dotácií súkromným spoločnostiam na nákup nových vozidiel na batérie alebo vodíkový pohon.

Táto iniciatíva, financovaná prostredníctvom Národného plánu obnovy s podporou Európskej únie, predstavuje významný krok smerom k udržateľnejšej budúcnosti dopravy a má za cieľ výrazne podporiť adopciu elektromobility v krajine.

Unsplash/Markus Spiske/Xpeng (Úprava redakcie)

Je dôležité si uvedomiť, že nárast adopcie elektromobility v biznis sektore sa časom pretaví na nárast elektromobility vo všeobecnosti. Spoločnosti totiž po pár rokoch budú svoje firemné vozové parky predávať za výrazne zlacnené ceny, čo umožní kúpu elektromobilu aj pre tých, ktorí by si ho inak nemohli dovoliť.

V rozhovore pre e15 Marián Piecha, riaditeľ sekcie fondov EÚ na českom ministerstve priemyslu a obchodu, vyzdvihol dve hlavné motivácie českých firiem pre zavedenie elektrických vozidiel: Stimuly a súčasné zvýhodnenie bezplatného parkovania v Prahe. To sa však má zrušiť, čo vládu podnietilo k tomu, aby využila európske finančné prostriedky a naštartovala nový program podpory elektromobility.

Začnú už budúci mesiac

Od 1. decembra môžu spoločnosti v ČR žiadať o podporu do konca septembra 2025. Na rozdiel od predchádzajúcich iniciatív súčasný program vyžaduje, aby si spoločnosti zabezpečili batériové alebo vodíkové vozidlo prostredníctvom úveru garantovaného Národnou rozvojovou bankou. Cieľom tohto prístupu je nasmerovať podporu na podniky s väčšou finančnou kapacitou.

Podpora pozostáva z dvoch zložiek. Po prvé, Národná rozvojová banka poskytne záruku na komerčný úver pokrývajúcu až 70 % výšky úveru na nákup vozidiel. Po druhé, ponúka sa finančný príspevok na nákup bezemisných vozidiel alebo nabíjacích staníc.

elektromobilita v Európe
Michal Varga/BMW/Samuel Zaťko

V prípade osobných elektormobilov môže podpora dosiahnuť až 200 000 Kč (okolo 8000 €), v prípade úžitkových alebo vodíkových vozidiel až 300 000 Kč (okolo 12 000 €). Okrem toho môže finančná pomoc na nabíjacie stanice na striedavý prúd dosiahnuť 50 000 Kč (okolo 2000 €) a na výkonnejšie nabíjacie stanice na jednosmerný prúd až 150 000 Kč (okolo 6000 €).

Firmy môžu o príspevok požiadať prostredníctvom lízingových spoločností alebo predajcov automobilov ponúkajúcich lízing, pričom Národná rozvojová banka posúdi ich oprávnenosť. Podpora funguje v režime de minimis, ktorý umožňuje spoločnostiam požiadať o kumulatívnu pomoc až do výšky 200 000 EUR počas troch rokov.

Idú nám príkladom

Program, ktorý pôvodne financovalo ministerstvo priemyslu a obchodu, má za cieľ podporiť predaj najmenej 4 555 vozidiel. Po dosiahnutí tohto cieľa plánuje vláda požiadať Európsku komisiu o preplatenie. Tento prístup, inšpirovaný úspešnými iniciatívami v Poľsku, sa vzhľadom na priaznivé podmienky využitia snaží využiť takmer 2 miliardy Kč dostupnej podpory.

Zatiaľ čo Česká republika v minulosti uľahčovala zavádzanie elektrických vozidiel prostredníctvom piatich dotačných programov v rokoch 2018 až 2021, súčasná iniciatíva má strategickejší a inkluzívnejší prístup. Cieľom programu je najmä zvýšiť informovanosť verejnosti o elektrických vozidlách, čím sa rieši jedna z kľúčových prekážok ich širokého prijatia.

Prieskum elektromobilov
FonTech (úprava redakcie)

Petr Knap, expert na automobilový sektor zo spoločnosti EY, podľa portálu e15.cz uznáva, že podpora 4 555 vozidiel nemusí mať dramatický vplyv na český trh, na ktorom sa ročne zaregistruje približne 200 000 nových vozidiel. Zdôrazňuje však význam tejto iniciatívy pri znižovaní emisií, hlučnosti a rozširovaní povedomia verejnosti o elektrických vozidlách.

Keďže Česká republika podniká kroky na oživenie svojho trhu s elektrickými vozidlami, úspech tohto programu by mohol slúžiť ako vzor pre ostatné európske krajiny, ktoré zápasia s podobnými problémami pri podpore udržateľnej dopravy – menovite napríklad pre Slovensko.

Slovensko je na tom žalostne

Na základe čísel Slovenského zväzu pre elektromobilitu (SEVA) a Zväzu automobilového priemyslu Slovenskej republiky (ZAP SR) na Slovensku dnes evidujeme zhruba 8300 elektromobilov, pričom toto číslo zrejme bude o niečo vyššie, keďže neberie do úvahy individuálny dovoz.

elektromobil nabíjanie test
FonTech/Freepik

Slovensko má čo dobiehať. V niektorých metrikách patríme k najhorším v Únii,“ konštatuje  riaditeľ Slovenskej asociácie pre elektromobily Patrik Križanský. „Predbehli nás už aj naši najbližší susedia, napríklad v Poľsku dosiahli elektromobily podiel na predajoch 3,5 %, kým u nás je to len 1,94 %.“ Za prvý polrok 2023 sa totiž u nás zaevidovalo iba necelých 2000 nových elektromobilov. V ČR hovoríme o zhruba 2,1 % podiele.

Čo je ešte horšie, podľa dát ACEA predaje dieselov na Slovensku prudko rastú (až o 22,6 %) aj napriek tomu, že európsky priemer výrazne klesá – v tomto smere sme na tom dokonca horšie než Rumunsko.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP