banner-galaxy-a3-a5Počítačový priemysel sa už niekoľko rokov potýka s problémami v podobe klesajúceho dopytu. Táto situácia trvá od roku 2011, no v tomto roku sa predaje dostali na päťročné minimum, čo potvrdili aj analytické spoločnosti Gartner a IDC. 

Obe analytické spoločnosti v konečnom dôsledku tvrdia, že tento rok bol pre počítačový priemysel rekordným, no v negatívnom zmysle. Aj keď predaj počítačov začiatkom roka v USA vzrástol, tak ani to nepomohlo celkovej situácií, ktorá sa podľa Gartner stále zhoršuje a počítačový priemysel vraj nie je dostatočne silný na opätovný vzrast. Názor analytikov z IDC sa úplne líši a tí tvrdia, že sa situácia ohľadne dopytu po počítačoch začala stabilizovať a mierne narastať. Podľa Loren Loverdeovej z IDC je práve v tomto období vhodný čas pre nárast dopytu po počítačoch v komerčnej sfére. Postupom času by sa kvôli nižším predajom smartfónov a tabletov mohol stabilizovať aj spotrebiteľský segment.

surface-studio-pc-ofikozdroj fotografie: TheVerge

TIP: Ktorá technologická spoločnosť bola najinovatívnejšia v roku 2016?

Bolo by odvážne predpokladať, že sa dopyt znova vráti do svojho pôvodného stavu a zvlášť už zrejme nedosiahne takého stavu ako v roku 2011, kedy bolo predaných až 365 miliónov počítačov. Pre porovnanie, v roku 2016 sa predalo iba niečo vyše 260 miliónov kusov. Aj napriek päťročnému minimu, sa začali predaje stabilizovať, ale analytici sú vo svojich predpokladoch stále opatrní. Mnohí veľkí výrobcovia, ako Lenovo alebo HP dúfajú, že situáciu nezhorší nejaká revolučná technológia, ktorá môže znova naštartovať následný rýchly úpadok počítačov a zatiaľ sa teda zdá, že počítačový priemysel len pomaly „umiera“, no nerúti sa do úplnej záhuby.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú