Výstavba nového domu úplne od základov môže byť poriadne náročná na čas, peniaze a v neposlednom rade aj na energiu. Určite vieš už buď z vlastných skúseností, alebo zo sťažností svojich známych, že sa klasické budovanie vysnívaného bývania nemusí vždy vyvíjať podľa predstáv a očakávaní.

Ako sa hovorí, život je nevyspytateľný a nikdy nevieme, čo nám prinesie. Toto pravidlo nanešťastie platí aj pri budovaní vlastného bývania, ktoré sa neraz môže kvôli nepredvídateľným udalostiam poriadne predĺžiť alebo predražiť. Čoskoro však môže byť vďaka neustálemu rozvoju technológií všetko úplne inak. 3D tlač totiž zaznamenáva obrovský rozmach a bolo len otázkou času, kedy sa dostane aj do vôd architektúry a stavebníctva. Jedným z priekopníkov v tejto oblasti je ukrajinský startup s názvom Passivdom, ktorý ponúka možnosť zakúpenia celého domu vyrobeného pomocou 3D tlače.

Aby sme však uviedli všetko na tú správnu mieru, robot slúži len na výrobu skeletu vrátane podlahy, stien a strechy, pričom všetky ostatné dielce, ako napríklad okná, dvere či elektrické rozvody sú následne spájané dokopy ľudskými pracovníkmi. Najlepšie na tom je, že výstavba celého síce malého, ale na druhú stranu útulného domčeka netrvá dlhšie ako 8 hodín. Rozloha základného variantu dosahuje po zložení 36 m2, pričom stojí 29 900 €. Zatiaľ si takéto netradičné bývanie môžu zakúpiť len obyvatelia Ukrajiny a Spojených štátov amerických, avšak nie je vôbec vylúčené, že sa tento zoznam čoskoro rozrastie.

Najmenší dom od Passivdom s rozlohou 36 m2 stojí 29 900 €. Dostupný je aj väčší s rozlohou 72 m2, za ktorý si spoločnosť pýta 74 900 €.

zdroj fotografie: Passivdom

Takto vyzerá interiér domu ihneď po otvorení vstupných dvier. Ponúka veľký otvorený priestor s malou kuchyňou, šikovne vyriešeným úložným priestorom a veľkými oknami.

zdroj fotografie: Passivdom

Tento variant nezahŕňa oddelenú spálňu, čo znamená, že pre plnohodnotné bývanie je potrebný rozťahovací gauč.

zdroj fotografie: Passivdom

Ukrajinský startup ponúka na predaj trojicu rôznych konfigurácií svojho najmenšieho domu, pričom je tiež možná výroba mierne upravenej verzie podľa predstáv zákazníka. Najdrahší variant obsahuje aj nábytok či solárne panely.

zdroj fotografie: Passivdom

Toto netradičné bývanie môže byť postavené takmer kdekoľvek. Bez problémov tak môže takýto dom vyrásť v lese alebo v horách či niekde ďaleko od civilizácie a ruchu mesta.

zdroj fotografie: Passivdom

7-osá robotická 3D tlačiareň vrstvu po vrstve vytvára podlahu, strechu a 20 cm hrubé steny, ktoré sú vyrobené z uhlíkových vlákien, polyuretánu, živice a čadičových či sklených vlákien.

zdroj fotografie: Passivdom

V závislosti od modelu môže celý proces od objednávky až po výstavbu trvať pokojne aj menej ako 24 hodín. Produkcia väčšej verzie s viacerými požiadavkami môže v horšom prípade trvať maximálne mesiac.

zdroj fotografie: Passivdom

Samotná spoločnosť považuje 3D tlač za lacnejšiu a omnoho efektívnejšiu formu výstavby príbytkov. Viac ako 100 miliónov ľudí nemá vlastnú strechu nad hlavou a podľa Passivdomu je budovanie takýchto inteligentných a cenovo dostupných obydlí nevyhnutné.

zdroj fotografie: Passivdom

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú