Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Digitalizácia sa rúti vpred obrovskou rýchlosťou a dotýka sa takmer všetkých oblastí. Fotografie a dokumenty sa presunuli z papierových archívov na disky počítačov a aj napriek tomu, že sa s takýmito dátami pracuje denne, často sa vytváraniu záloh neprikladá potrebná vážnosť, čo vedie k ich strate. Prinášame niekoľko užitočných tipov, ako si spraviť stabilné a hlavne praktické zálohovacie procesy na všetky súkromné dáta.

1. USB flash disk

Jednoduchý a naozaj lacný spôsob, ako zálohovať dáta mimo svoj počítač a v tomto prípade nepotrebuješ dokonca ani prístup k internetu. Práca s USB flash diskom je naozaj jednoduchá.

Na trhu existuje veľa výrobcov týchto gadgetov, avšak rozdiely medzi jednotlivými modelmi sú obrovské. Spravidla platí, že čím je USB drahšie, tým je vyššia kvalita spracovania, prenosová rýchlosť a hlavne kapacita (dnes už nie je problém nájsť USB s kapacitou 2 TB).

Pri kúpe nového USB odporúčame vyhnúť sa lacným veľkokapacitným zariadeniam bez označenia rýchlosti a výrobcu, môžu totiž nastať problémy s formátovaním. Rýchlosť zápisu a čítania je veľmi nízka a kvalita spracovania tiež nestojí za veľa. Často sa potom stáva, že uložené dáta sa po čase stanú nečitateľnými a prídeš o ne.

USB zariadenia prešli od svojho vzniku mnohými zmenami a pre lepšiu orientáciu sa riaď základným rozdelením: 

  • USB 1.1. je úplne prvou verziou USB kľučov. Pre jeho nízku prenosovú rýchlosť (187 Kb/s – 1,5 Mb/s) je dnes prakticky nepoužiteľný.
  • USB 2.0 zariadenia sa na trh dostali v roku 2000 a ich maximálna prenosová rýchlosť je 60 Mb/s. Tieto kľúče sa využívajú v hojnej miere aj dnes, hlavne za účelom prenosu dokumentov. Konektory sú kompatibilné s USB 1.1.
  • USB 3.0 je aktuálny štandard, ktorý je kompatibilný s USB 2.0, nie však s USB 1.1. Maximálna teoretická prenosová rýchlosť je až 625 Mb/s a je aj vizuálne ľahko rozpoznateľný podľa modrej farbe na konektore.
  • USB 3.1 je symbiózou novej generácie USB portov a protokolu Thunderbolt, ktorými disponujú napríklad aj zariadenia od spoločnosti Apple. Ide o generáciu zariadení, ktorých cieľom je zabezpečiť kvôli obojstranným (USB-C) konektorom jednoduchosť a hlavne rýchlosť pri ich používaní. Teoretická prenosová rýchlosť je až 10 Gb/s. Ak je v porte zahrnutá aj technológia Thunderbolt 3 od firmy Intel, prenosová rýchlosť dosahuje až 40 Gb/s.
  • USB 3.2 aktuálnou novinkou roku 2020. Podľa počtu prenosových liniek má až štyri podštandardy. Prenosová rýchlosť oproti USB 3.1 je v štandarde 3.2 Gen 2×2 až dvojnásobná, teda 20 Gb/s. Takúto rýchlosť však bude možno využiť len v zariadeniach disponujúcich konektorom USB-C.

Veľkosť USB kľúčov je dvojsečná zbraň. Na jednej strane sú ich malé rozmery výhodou a pre mnohých rozhodujúcim faktorom, na strane druhej je veľmi ľahké tieto zariadenia stratiť. Skutočný problém nastáva vtedy, keď sú na kľúči uložené citlivé dáta, ku ktorým by sa nemal dostať nikto okrem teba.

Práve kvôli bezpečnosti dát sú na trhu zariadenia so zabudovanou čítačkou odtlačkov prstov. Veľmi populárne sú v tomto obore zariadenia Lexar, ktorý garantuje veľmi rýchle prečítanie odtlačkov a vo vybraných zariadeniach aj možnosť nastaviť odtlačky až pre 10 ľudí. Pre bezpečné zdieľanie dát je to výborna voľba.

Niekoľko tipov k používaniu

  • Nový flash disk je potrebné vždy naformátovať, v opačnom prípade hrozí strata dát. Voľba súborového systému závisí od typu operačného systému, v ktorom zariadenie používaš. V prípade Windows 10 odporúčame formát NTFS, ktorý prakticky nemá limit maximálnej veľkosti súborov. V prípade, že prenášaš dáta medzi Windows, MacOS a Linuxom, určite použi FAT32, ktorý limituje súbory na maximálnu veľkosť 4 GB, ale je čitateľný pre obidva systémy. FAT32 je čitateľný aj pre zálohovanie dát z herných konzol Playstation 4 a Xbox One X.
  • Vyberaj si zariadenia od známych výrobcov s označením prenosovej rýchlosti a zárukou. Prenosová rýchlosť závisí od typu USB a určite odporúčame používať minimálne verziu USB 3.0. Medzi osvedčených výrobcov patria napríklad Kingston a SanDisk.
  • Citlivé dáta si chráň heslom, napríklad použitím aplikácie WinRAR, ktorú nastavíš tak, že klikneš na adresár, ktorú chceš zaheslovať pravým tlačidlom na myške a vyberieš voľbu Add to Archive. Ako lepšiu alternatívu je možné využiť šifrovanie disku priamo cez systémovú aplikáciu BitLocker (iba v edícií Windows 10 Pro). Upozorňujeme, že obe alternatívy môžu byť v problematické v prípade prenosu dát medzi rôznymi operačnými systémami.

Zobraziť celú galériu (35)
Ján Pillár / FonTech

Ako formát archivovania vyber RAR a zaškrtni voľbu Lock Archive, čím zamkneš celý archív.

Zobraziť celú galériu (35)
Ján Pillár / FonTech

Nakoniec vyber možnosť Set password, čím otvoríš kontextové okno, kde zadáš samotné heslo. Odporúčame zaškrtnúť možnosť Encrypt file names (šifrovanie názvov súborov), aby nebolo možné bez zadania hesla zistiť ani obsah zložky.

Zobraziť celú galériu (35)
Ján Pillár / FonTech

Stlačením tlačidla OK spustíš kompresiu a vytvoríš bezpečný archív chránený heslom.

2. Externý pevný disk

Externé pevné disky prešli od svojich začiatkov obrovskými zmenami. Odhliadnuc od toho, že v minulosti sa ich kapacita merala v MB a neskôr v GB, najväčším rozdielom je ich veľkosť a kompaktnosť. Prenosný pevný disk sa zmenšil na veľkosť smartfónu a tým sa jeho využiteľnosť astronomicky zvýšila.

Zobraziť celú galériu (35)
Ján Pillár / FonTech

Využiteľnosť HDD je veľmi podobná ako pri USB, no hlavným ťahákom a dôvodom, prečo používať práve externý pevný disk, je vysoká kapacita, ktorú USB flash disky zatiaľ nedosahujú. Do úvahy prichádza aj SSD, ktoré sú už prakticky súčasťou každého osobného počítača či laptopu a svoje uplatnenie, nielen kvôli vysokej prenosovej rýchlosti a odolnosti voči otrasom, čoraz častejšie nachádzajú aj ako prenosné externé disky. Ich nevýhodou je však stále pomerne vysoká cena.

Pre lepšiu orientáciu prinášame základné rozdelenie pevných diskov:

  1. Magnetický harddisk poskytuje najväčší úložný priestor za najnižšiu cenu. Ak teda patríš medzi nenáročných používateľov, potrebuješ zálohovať obrovské množstvo dát a nepotrebuješ vysokú prenosovú rýchlosť, toto je pre teba jasná voľba. Rýchlosť čítania a zapisovania dát sa pohybujú okolo 140 MB/s v závislosti od typu disku. Vybrať si môžeš medzi 5400 a 7200 otáčkovými diskami, čo sa samozrejme odzrkadlí na ich cene a rovnako aj na rýchlosti. Medzi ich nevýhody patrí hlučnosť a náchylnosť na poškodenie kvôli otrasom.
  2. SSD disky neobsahujú na rozdiel od magnetických diskov žiadne pohyblivé časti. To je dôvodom, prečo teoreticky dosahujú 10 až 100-krát vyššiu rýchlosť ako spomínané klasické disky. V praxi sú tieto rýchlosti nižšie, no aj tak ide o jeden z najrýchlejších spôsobov ukladania a čítania dát v súčasnosti, dosahuje totiž rýchlosť zápisu a čítania dát až okolo 3 GB/s. Nevýhodou však je ich cena, ktorá je podstatne vyššia ako pri klasických HDD.
  3. SSHD disky sú hybridom, ktorý je kombináciou veľkokapacitných magnetických pevných diskov a rýchlych SSD. Po prvom použití začne zabudovaný radič pamäte určovať, ktoré dáta sa používajú často a tie presunie na SSD časť. Naopak často sa meniace alebo málo používané dáta sa uložia na magnetickú časť disku. Je to optimálna kombinácia medzi cenou, rýchlosťou a dostupnou kapacitou. Bohužiaľ, mechanická časť si so sebou preniesla vysokú hlučnosť a náchylnosť k mechanickému poškodeniu, takisto, ako je komplikovanejšie tieto disky správne naformátovať a používať.
3. Druhý pevný disk v počítači

S istotou to môžeme označiť za najlacnejšie riešenie zálohovania dát. Teda za predpokladu, že sa v tvojom počítači už nejaký ten disk nachádza. Už existujúce HDD si vieš rozdeliť na viacero partícií, na ktorých sa môžu nezávisle od seba nachádzať tvoje fotky, videá alebo dokumenty. 

Ak máš v PC len jeden pevný disk, určite odporúčame rozdeliť ho na viacero častí. Hlavným dôvodom je oddelenie operačného systému od súkromných dát. V prípade, že by bolo nutné preinštalovanie operačného systému, mohol by si veľmi ľahko prísť o všetky dáta. Ak ale budeš mať disk rozdelený a tvoje dáta uložené na inej časti disku, sú v bezpečí – tieto časti disku sa nazývajú partície.

Zobraziť celú galériu (35)
Ján Pillár / FonTech

Na rôznych partíciách dokážu mať používatelia uložené dáta ako im to vyhovuje. Dokonca môžeš rôzne partície sprístupňovať jednotlivým používateľom v danom počítači podľa potreby.

Ako sme už spomínali, hlavnou výhodou sú jednoznačne nulové obstarávacie náklady. Jednotlivé partície si vieš ľubovoľne upravovať na veľkosť, akú aktuálne potrebuješ.

Rozdelenie disku na partície urobíme nasledovným spôsobom:

Stlačením klávesy Windows a nasledným zadaním Partitions sa dostaneme k možnosti správy pevného disku.

Zobraziť celú galériu (35)
Ján Pillár / FonTech

Vyber si disk, ktorý chceš rozdeliť, klikni na neho pravým tlačidlom myšky a vyber možnosť New simple volume.

Zobraziť celú galériu (35)
Ján Pillár / FonTech

Pomocou tlačidla Next sa dostaneš až k možnosti formátovania disku, výberu jeho súborového systému a pomenovaniu. Môžeš nechať predvolené hodnoty alebo si ich uprav podľa svojich potrieb. Kliknutím na Next a finish dokončíš formátovanie.

Zobraziť celú galériu (35)
Ján Pillár / FonTech

Tvoj disk je teraz pripravený na použitie.

Zobraziť celú galériu (35)
Ján Pillár / FonTech

Naším cieľom je ale rozdelenie disku, takže opäť klikni na novo vytvorenú partíciu pravým tlačidlom a vyber možnosť Shrink volume.

Zobraziť celú galériu (35)
Ján Pillár / FonTech

Zobrazí sa využiteľná kapacita partície, ktorú je potrebné rozdeliť podľa potreby. Tentokrát disk rozdelíme na dve časti, takže hodnotu vydeľ dvomi a zadaj do vyznačeného okna. Stlačením Shrink alokuješ disku potrebné miesto.

Teraz máme disk rozdelený na 2 časti. Primárna časť je pripravená a môžeme ju používať okamžite, no na využitie plnej kapacity disku musíme kliknúť na časť Unallocated pravým tlačidlom a vybrať možnosť New simple volume.

Zobraziť celú galériu (35)
Ján Pillár / FonTech

Niekoľkokrát klikneme na tlačidlo next a keďže chceme využiť plnú kapacitu disku, nemeníme žiadne hodnoty. Keď sa dostaneme k možnosti pomenovať novú partíciu, už sme skoro v cieli. Tlačidlom Finish dokončíme delenie disku a máme k dispozícii dve separátne partície.

Zobraziť celú galériu (35)
Ján Pillár / FonTech

4. Online úložiská

V prípade, že máš stabilné pripojenie na Internet, online úložiská sú jednoznačnou voľbou. Ponúkajú možnosť pristupovať k svojim dátam bez obmedzenia alebo viazanosti na určité zariadenia či lokalitu.

V súčasnosti existuje množstvo poskytovateľov cloudových úložísk, ktoré sú bez poplatkov. Predstavíme 5 najpoužívanejších, ktoré sú v základnej verzii zadarmo. Jedinou podmienkou je registrácia a vytvorenie účtu.

Google Disk

Pozná ho každý, kto si vytváral Google účet. Je jedným z najrozšírenejších cloudových riešení, kde máš k dispozícii základných 15 GB dát. Aplikácia je dostupná pre Android aj iOS.

Veľmi zaujímavo je riešená otázka bezpečnosti samotných dát, ktoré sú šifrované nielen počas samotného prenosu na cloud, ale aj počas celej doby ich uloženia pomocou 128-bitového šifrovania AES.

Media Fire

V základe poskytuje kapacitu o veľkosti 10 GB a za splnenia určitých podmienok je to dokonca až 50 GB. Podmienky v sebe zahŕňajú najmä odporúčanie kamarátom.

Čo ho ale odlišuje od ostatných, je unikátna možnosť uploadu viacerých súborov paralelne naraz. Táto možnosť je dostupná z prakticky všetkých internetových prehliadačov. Ako veľmi zaujímavá sa javí možnosť sťahovania celých priečinkov naraz. Táto voľba je však dostupná len v Professional verzii, ktorá je k dispozícii za mesačný poplatok 2,49 $.

Zobraziť celú galériu (35)
VMWare/ úprava redakcie

Sync.com

Ponúka počiatočných 5 GB, no tak trochu klame telom. Jeho funkcia obnovy zmazaných súborov ho totiž predurčuje ku skvelému archívu, kde sa tvoje dokumenty nestratia aj napriek tomu, že si ich z disku odstránil.

Aj dodatočné rozšírenie kapacity je riešené veľmi zaujímavou formou odporúčania priateľom a známym. Čím viac odporúčaní padne na úrodnú pôdu, tým väčšiu kapacitu máš k dispozícií. Prenos dát je chránený 256-bitovým šifrovaním AES typu end-to-end. Keďže sa na cloude nenachádza šifrovací kľúč, jediný, kto má možnosť pristúpu k dátam si ty.

Nevýhodou je, že ak zabudneš heslo, prevádzkovateľ ho nemôže resetovať, nakoľko nemá k dispozícii spomínaný šifrovací kľuč, takže môžeš prísť o svoje dáta. Medzi obrovské výhody patrí aj možnosť vytvorenie vlastného „ultra-bezpečného trezoru“, ktorý dáta nesynchronizuje, ale obsahuje len to, čo do neho vložíš.

Dropbox

Dropbox je historicky prvým bežne rozšíreným online úložiskom a do zoznamu najlepších cloudových úložísk sme ho pridali aj napriek tomu, že poskytuje len 2 GB kapacitu, čo je výrazne menej ako dáva k dispozícii konkurencia.

Pomerne malú kapacitu ale kompenzuje výborným zabezpečením dát so zariadeniami, s ktorými je prepojené. Dropbox totiž umožňuje v prípade krádeže zmazanie všetkých dát v zariadení.

Ak chceš využívať možnosti Dropboxu ako člen tímu, musíš počítať s mesačným poplatkom 15 €. Tieto dáta sú uložené v datacentrách v USA a, bohužiaľ, nie sú šifrované, takže sila zabezpečenia závisí od kvality zabezpečenia zariadení, ktoré tím používa.

Naopak ak používaš Dropbox ako bežný používateľ, dáta sú šifrované aj počas samotného prenosu a rovnako aj priamo na online úložisku pomocou 256-bit AES šifrovania.

iCloud

Pre používateľov zariadení od Apple je jednoznačnou voľbou. 5 GB v základe si môžeš za poplatok rozšíriť podľa potreby, pričom už za 0,50 € je k dispozícii 50 GB kapacita.

Je ukladanie online dát bezpečné?

Výhodou ukladania dát na cloud je ich okamžitá dostupnosť kdekoľvek. Určite však musíme spomenúť aj negatívnu stránku tohto zálohovania. Bez internetového pripojenia to samozrejme nepôjde a samozrejme, rýchlosť nahrávania a sťahovania dát je obmedzená rýchlosťou tvojho internetového pripojenia. Kapacita online úložísk ich skôr predurčuje k zálohovaniu menšieho množstva dát.

V neposlednom rade je tu riziko z pohľadu bezpečnosti. Zo všetkých možností zálohovania, ktoré sme predstavili, je toto najmenej bezpečná možnosť zálohovania. Vzhľadom na to, že ide o online úložisko, je tu riziko napadnutia a odcudzenia osobných dát vysoké.


Porovnali sme: Toto sú najznámejšie cloudové úložiská. Poznáme jasného víťaza?

5. NAS

NAS (Network Attached Storage) sú inteligentné dátové úložiská, ktoré umožňujú jednoduchý prístup k dátam, nahrávanie na disky a kopírovanie z diskov v rámci siete cez rovnomenný protokol. Pristupovať k dátam je možné z viacerých zariadení. Obrovskou výhodou je automatizovaná správa jednotlivých záloh a veľmi široké spektrum rôznych nastavení.

Ide o riešenie, ktoré svoje uplatnenie nachádza v rôznych firmách, kde je potrebné zdieľať, spravovať a zálohovať veľké množstvo dát. NAS podporuje radenie diskov do tzv. RAID, ktoré kombinujú a využívajú viacero diskov naraz. Podľa potreby sa využívajú rôzne druhy RAID riešení, napr. RAID 0, 1, 5 alebo kombinácia viacerých vrstiev RAID – RAID 10, 15.

RAID 0 rozdeľuje súbory na viac diskov súčasne, čím dosahujeme vyššiu rýchlosť zápisu aj následného čítania dát, ale v prípade zlyhania akéhokoľvek z diskov dôjde k úplnej stráte dát. RAID 1 naopak kopíruje rovnaké dáta na viacero diskov, čím je zabezpečená redundancia, teda sa znižuje riziko straty dát.

Medzi základné výhody NAS patrí automatické zálohovanie dát či prístup z viacerých zariadení naraz. Kapacita sa dá rýchlo rozšíriť pomocou USB zariadení a externých diskov.

Nevýhodou je len pomerne vysoká cena, ktorá je však kompenzovaná možnosťami NAS a hlavne jeho bezpečnosťou. Dá sa tu totiž nastaviť hardvérové šifrovanie, ktoré výrazne zvýši bezpečnosť dát.

Pár tipov na záver
  • Dôležité dokumenty si ukladaj v rôznych verziách na viac ako len jedno miesto. Ideálna je kombinácia externý HDD, prípadne USB kľúč + cloudové úložisko.
  • Nezabúdaj na bezpečnosť a citlivé údaje a fotografie si vždy chráň heslom, prípadne šifrovaním.
  • Voľba hesla je dôležitá. Na prvý pohľad by silné heslo nemalo dávať zmysel, musí obsahovať veľké a malé písmená, čísla a špeciálne znaky. Nemenej dôležitá je aj jeho pravidelná zmena.
  • Externé HDD maj vždy v ochrannom obale, znížiš tak možnosť jeho poškodenia na minimum. Pamätaj však, že vysoká záťaž môže disk v obale aj prehriať.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú