Doba, kedy boli smartfóny vybavené nekvalitnými ochrannými sklami, je dávno preč a dnešné obrazovky chránia omnoho odolnejšie sklá. Výrobcovia začali využívať vo svojich modeloch sklá vyrobené zo zafíru, ktorý je po diamantoch druhým najtvrdším materiálom na svete. Teraz však prichádza revolúcia v podobe diamantových skiel. Tie majú oproti tým zafírovým omnoho viac výhod, no negatívnou stránkou je vyššia cenovka a horšia dostupnosť.

Podľa riaditeľa spoločnosti Akhan Semiconductor, Adama Khana, ponúknu diamantové sklá používateľom smartfónov dostatočnú ochranu voči poškodeniu displeja či jeho prípadnému rozbitiu. Okrem toho bude obrazovka zariadenia s týmto diamantovým sklom omnoho čistejšia ako ktorákoľvek iná. Pravdaže, taký diamant má aj svoje nevýhody. K najväčším problémom patrí dostupnosť tohto nerastu, ktorý je veľmi vzácny. Akhan Semiconductor kvôli nedostatku dodávok diamantov ponúkne diamantové sklá Mirage Diamond Glass iba pre obmedzenú klientelu. Nové sklá tak bude môcť vo svojich zariadeniach využiť iba jeden výrobca smartfónov a jeden výrobca inteligentných hodiniek.

Caterpillar Cat S60 môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

zdroj fotografie: Flipboard
Vybrané spoločnosti však vo svojich produktoch budú môcť nové sklá spropagovať dostatočne na to, aby sa zvýšil záujem zákazníkov. Kvôli ťažko dostupným zdrojom diamantov chce spoločnosť vyrobiť sklá pre približne 30 miliónov smartfónov a milión inteligentných hodiniek. Na toto obmedzenie spočiatku doplatia najmä menší výrobcovia spomínaných zariadení. Jednou z negatívnych stránok diamantových skiel je aj ich cena. Tá určite nebude nízka a za prémiové diamantové sklo si zákazník bude musieť poriadne priplatiť.

zdroj fotografie: Twitter

Pre predstavu, HTC U Ultra so zafírovým sklom má v Taiwane cenovku približne 866 €, čo je o 150 € viac ako cena smartfónu s ochranným sklom Gorilla Glass 5. generácie. Na druhej strane, pre tých, ktorí „radi“ rozbíjajú displej svojho smartfónu môže byť diamantové sklo dobrou investíciou. Ak sa pridá diamantové sklo k dnešným odolným sklám Gorilla Glass, vo výsledku vznikne až 6-násobne silnejšie a 10-násobne tvrdšie sklo. Diamantová novinka však bude vedieť aj schladiť hardvér v zariadení. Konkrétne má byť vnútorná teplota až 800-krát nižšia v porovnaní s aktuálnymi pracovnými teplotami smartfónov.

Pošli nám TIP na článokNovinky