Nie je žiadnym tajomstvom, že prípravy digitálneho eura sú už v plnom prúde a špecializované orgány Európskej únie pracujú na oficiálnej digitálnej verzii meny, ktorou na Slovensku platíme už vyše 14 rokov.

Napriek tomu, že konečný dátum príchodu digitálneho eura môže byť ešte v nedohľadne, veľké kryptomenové firmy sa už zapájajú do súboja o to, kto dokáže ponúknuť jeho najlepšiu „súkromnú“ alternatívu.

Ako upozornil Forbes, nový stablecoin sa rozhodol vydať gigant menom Circle, ktorý je emitentom druhého najväčšieho stablecoinu USDC, ktorý je v súčasnosti štvrtou najväčšou kryptomenou podľa trhovej kapitalizácie.

Bezpečný, stabilný a rovný euru

Circle informuje, že nový Euro Coin (EUROC) bude emitovať podľa rovnakého modelu plného rezervného krytia ako svoj známy stablecoin USDC, ktorý má takmer 55 miliárd USD v obehu.

Podľa giganta teda bude EUROC krytý priamo eurami uloženými na bankových účtoch tak, aby bolo vždy možné tokeny zameniť za eurá v pomere 1:1. Euro Coin príde oficiálne na trh už zajtra, 30. júna, a jeho rezervy budú v správe popredných amerických finančných inštitúcií podliehajúcich reguláciám.

Americká spoločnosť v svojej tlačovej správe zdôrazňuje práve stabilitu a bezpečnosť, o ktorú majú u stablecoinov používatelia väčšie obavy po nedávnom páde algoritmického stablecoinu UST.

Unsplash

Nový stablecoin prichádza ako klasický ERC-20 token a stane sa tak súčasťou blockchainu Ethereum s kompatibilitou pre širokú ponuku kryptopeňaženiek a protokolov poskytujúcich služby pre ERC-20 tokeny. Circle zároveň očakáva, že token bude spustený aj na ďalších blockchainoch v priebehu tohto roka.

Medzi hlavných partnerov, ktorí už potvrdili podporu EUROC ihneď v deň jeho spustenia, patria najväčšie centralizované aj decentralizované burzy Binance, Bitstamp, FTX, Huobi, Uniswap či Curve, rovnako ako DeFi platforma Compound a peňaženky Ledger či Metamask.

Očakáva sa, že EUROC by si v prípade obľuby modelu digitálneho eura mohol získať veľkú pozornosť, pretože pokračuje v šľapajách USDC, druhého najväčšieho stablecoinu, ktorý má zároveň podľa mnohých expertov vyššiu dôveryhodnosť a stabilitu. Trh so stablecoinami naviazanými na hodnotu meny zo starého kontinentu je však stále pomerne malý, pričom najväčším tokenom je Stasis Euro (EURS) s trhovou kapitalizáciou okolo 130 miliónov USD.

Stasis Euro

Chce si „nadbenúť“ konkurentov a EÚ

Je veľmi pravdepodobné, že Circle si chce týmto spôsobom zároveň zaistiť miesto na trhu pred príchodom digitálneho eura a zaujať jeho používateľov vlastnou alternatívou, ku ktorej by sa mohli uchýliť firmy alebo používatelia s nedôverou vo verejné inštitúcie.

Prečítaj si tiež
Slovenský expert: Bitcoin prvýkrát zlomil negatívny rekord. Takto sa vyvinie hodnota ďalej

Pripomeňme, že Európska centrálna banka pred rokom oficiálne spustila výskumnú fázu projektu digitálneho eura. Tá bude trvať dva roky, počas ktorých sa budú výskumné skupiny zaoberať hlavnými otázkami jeho koncepcie a distribúcie. O digitálnom eure sme ti priniesli aj rozhovor s analytikom, ktorý nám priblížil výhody, ktoré digitálne euro ECB prinesie, ale aj jeho riziká a možné dôsledky rozmachu štátnych digitálnych mien na trh kryptomien.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú