Vedci z Bristolskej univerzity prišli na perfektne premyslený spôsob, ako zabiť dve muchy jednou ranou. Z rádioaktivného odpadu by sme totiž mohli vyťažiť elektrickú energiu. 

Vedci prišli s užitočným spôsobom, ktorý dokáže generovať elektrickú energiu z rádioaktívneho odpadu. V jadrových elektrárňach je rádioaktívny urán rozdelený v procese jadrového štiepenia. Keď sú atómy rozdelené, vytvára sa teplo a teplo potom odparuje vodu do pary, ktorá poháňa turbíny generujúce elektrickú energiu. Veľkým nedostatkom tohto procesu je vytvorenie nebezpečného rádioaktívneho odpadu, ktorý sa nakoniec ukladá v grafitovom jadre. Dnes je táto jadrová kontaminácia bezpečne uskladnená, až kým prestane byť rádioaktívna … a to bude až o približne 11 460 rokov.

diamantové batérie
zdroj fotografie: Screenshot / YouTube / University of Bristol

Vedci však našli spôsob, vďaka ktorému možno zahriať rádioaktívny grafit tak, aby uvoľnil väčšinu rádioaktivity v plynnej forme. Plyn je vystavený vysokej teplote a nízkemu tlaku, čím sa mení na akýsi umelý diamant. Keď sa tieto diamanty vystavia rádioaktívemu poľu, dokáže generovať malý elektrický prúd. Vývojári obklopili diamantovú batériu iným nerádioaktívnym diamantom, aby absorbovali škodlivé emisie. Tento krok umožnil produkciu ešte väčšieho množstva energie a batéria tak dosiahla takmer 100 %-nú účinnosť. Ďalšou výhodou je ohromná životnosť batérií. Podľa výskumov by okolo roku 7746 dosiahli iba polovičné využitie.

diamantové batérie
zdroj fotografie: Screenshot / YouTube / University of Bristol

To z nich robí vhodný zdroj energie pre situácie, kde nie je možné nahradiť bežné batérie. Predĺžiť by sa mohli napríklad lety lietadiel, satelitov či kozmických lodí. Táto dlhá výdrž batérií by si našla využitie aj v kardiostimulátoroch a umelých pankreasoch, čím by sa tieto prístroje stali pre ich používateľov oveľa spoľahlivejšími. Proces výroby elektrickej energie navyše nevytvára emisie a nepotrebuje žiadnu údržbu. Zdá sa, že experti sú na správnej ceste k využitiu prebytočného odpadu na niečo oveľa užitočnejšie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom