Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Viac ako polovica Slovákov, až 52 %, verí, že svetové dianie neurčujú volení zástupcovia, ale tajné skupiny. Až 49 % z opýtaných Slovákov by privítalo autokratický režim so silným lídrom. Vyplýva to z prieskumu Globsec Trends 2022, ktorého výsledky dnes predstavila organizácia Globsec na tlačovej besede.

Liberálna demokracia je hrozba

Oproti minulému roku sme sa v rozoznávaní hrozieb a dezinformácií takmer nikam neposunuli. Zmenu síce vidno vo vnímaní Ruska a Vladimira Putina a tiež pozitívnejšie vnímame NATO, no čo sa týka konzumácie dezinformácií, sme na tom rovnako, ak nie horšie.

Liberálnu demokraciu vnímajú Slováci ako hrozbu. 80 % opýtaných Slovákov podporuje demokraciu, no pri otázke podpory pre liberálnu demokraciu bola podpora už len 59 %. Pri otázke o hrozbách pre našu identitu a hodnoty až 54 % Slovákov (najviac v regióne) odpovedalo, že liberálnu demokraciu považuje za hrozbu.

Liberálna demokracia a demokracia však nie sú dve rozdielne veci, znamenajú presne to isté. „Vidno akúsi averziu voči slovíčku liberálna, aj keď hovoríme o rovnakej veci. Možno by sme mali prestať používať slovíčko liberálny, keďže dezinformačná scéna ho démonizuje,“ hovorí spoluatorka štúdie Dominika Hajdu.

Celková spokojnosť s demokraciou v regióne vzrástla, na Slovensku sa prakticky nezmenila. „Vysvetľujeme si to tým, že u našich susedov, v demokratickej krajine, prebieha vojna a uvedomili sme si, že žijeme v mieri,“ hovorí Dominika Hajdu.

Značná časť Slovákov, až 49 %, by súhlasilo s tým, že nepotrebujeme voľby, ale radšej silného lídra, teda autokrata. V inej otázke, ktorá zisťovala súhlas s demokraciou, podporilo tento systém až 76 %. Podpora Ruska a Vladimira Putina však klesla všade v regióne, vrátane Slovenska. „Vladimira Putina a Rusko zrejme nevnímame ako autokrata, ktorý útočí na demokratickú krajinu,“ hovorí Dominika Hajdu.

Konšpirácie kvitnú

Prieskum Globsecu ukázal príšerný stav Slovenska, čo sa týka viery v konšpiračné teórie. Až 54 % Slovákov verí konšpiráciám a manipulatívnym naratívom. „Pýtali sme sa na tvrdenia ako napríklad: Veríte v to, že svet ovládajú tajné elity, či demokracia v skutočnosti neexistuje a podobne. Je to akoby zakorenené v spoločnosti, nezaznamenali sme oproti minulému roku žiadny posun,“ vysvetľuje Hajdu.

Približne 45 % opýtaných stredoeurópanov si myslí, že demokracia ani neexistuje, pretože v svet v skutočnosti riadia tajné elity (na Slovensku je to 52 %). Iba 34 % opýtaných Slovákov verí štandardným médiám, 56 % im neverí. „Nemá to nič spoločné s kvalitou médií, ale s prebujnelosťou dezinformačnej scény. Pozitívnou bodkou je, že väčšina opýtaných súhlasí s blokovaním a odstraňovaním ruskej propagandy, súhlasí s tým až 70 % opýtaných,“ dodáva analytička.

Pyšní nie sme ani na výsledky pri otázke, kto je zodpovedný za vojnu na Ukrajine. Na Slovensku 51 % opýtaných považuje Rusko za agresora, 28 % si myslí, že to Západ vyprovokoval Rusko. Až 16 % opýtaných Slovákov (druhý najhorší výsledok po Maďarsku) je presvedčených, že príčinou vojny na Ukrajine je utláčanie ruskojazyčného obyvateľstva na Donbase.

Dezinformátori sa poriadne nabalia

Ako píše Česká televízia na svojom webe, niektorí šíritelia dezinformácií vďaka svojim videám na rôznych platformách a nezmyslom, ktoré šíria na sociálnych sieťach, kde prosia ľudí o peniaze, zarobia aj stovky tisíc českých korún mesačne.

Zatiaľ čo vedúci predstavitelia štátu označili týchto ľudí za šíriteľov ruskej propagandy, banky vedúce ich účty majú na vec zatiaľ pomerne rozporuplné názory. Niektoré sa odvolávajú na to, že nemôžu cenzurovať názory, iné už otvorene pripúšťajú, že zriadenie účtu, kde chodia peniaze za takéto aktivity, by bolo proti ich etickému kódexu.

Na túto problematiku upozornila Česká televízia vo svojej relácii 168 hodín, kde expert na dezinformácie z Inštitútu pre politiku a spoločnosť Roman Máca uviedol, že šíritelia dezinformácií a hoaxov často šíria aj ruskú propagandu.

V Českej republike teda potvrdili, že šírenie dezinformácií na sociálnych sieťach sa naozaj stalo spôsobom obživy. Za zmienku iste stojí aj prípad bývalého poslanca Lubomíra Volného, ktorého ministerstvo vnútra Českej republiky označilo za „hlásnou troubu ruské propagandy“.

Zobraziť celú galériu (2)
Facebook / Luboš Blaha (koláž Fontech)

Ten si najnovšie sťažuje, že banky mu nechcú viesť, prípadne založiť účty po tom, čo o ten svoj v Komerčnej banke prišiel. Volný podľa všetkého požiadal o zriadenie účtu v Českej sporiteľni, tá mu však otvoriť účet odmietla.

Ďalším je Pavel Zítko patriaci do skupiny aktivistov, ktorá pravidelne šíri dezinformácie. Ten má aj napriek trom exekúciám „na krku“ zriadený spolok s bankovým účtom, na ktorý mu môžu ľudia prispievať. Cez spolok vyberá peniaze aj spomínaný bývali poslanec Volný.

Zatiaľ čo v Českej republike rušia banky účty, na Slovensku sa politikom za šírenie nenávistných prejavov obmedzujú účty na sociálnych sieťach. Svoje by o tom vedel poslanec Ľuboš Blaha, ktorý sa oficiálne stal prvým politikom, ktorý bol na Facebooku (dočasne) zablokovaný za nenávistné prejavy. K čomu presne pri tomto incidente došlo nájdeš v samostatnom článku.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú