Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Máme ho v rukách denno-denne, väčšina z nás si nevie predstaviť, čo by bez neho robila. Vyťahujeme ho na najrôznejších miestach, či už v autobuse, električke, práci, škole alebo aj v čakárni u doktora. Možno si to ani neuvedomujeme, ale na náš mobil sa dostane nespočetné množstvo baktérií a vírusov, čo v súčasnej situácii predstavuje vysoké riziko nákazy. Preto vám poradíme, ako svoj telefón môžete dôkladne vyčistiť, buď svojpomocne alebo profesionálne, aby ste znížili riziko nákazy.

Vedeli ste, že na displeji vášho mobilného telefónu sa nachádza až 7x viac nečistôt a baktérií, ako na záchodovej doske? A ak ich nosíte v koženom obale, tak až 17x viac mikróbov. K tomuto výsledku dospela v roku 2018, na základe prieskumu, spoločnosť Initial Washroom Hygiene zaoberajúca sa hygienou.

Pixabay

Príčinou množenia mikróbov je zrejme fakt, že ľudia nosia svoje mobily vo vrecku, kde je teplo, ktoré je pre množenie baktérií a vírusov živnou pôdou. Napríklad vírus SARS-CoV-2 sa na povrchu vášho telefónu udrží až 96 hodín.

Podľa štúdie firmy Dscout sa typický užívateľ svojho mobilného telefónu dotkne za jediný deň až 2617x, existujú aj extrémy, asi 10 % užívateľov viac ako 5400x. A svojej tváre sa človek dotkne v priemere až 550x. Takže poďme sa venovať spomínanému čisteniu.

Bežné čistenie telefónu doma

Pred začatím čistenia odporúčame mobilný telefón vypnúť. Najskôr si dôkladne umyte ruky a vyberte mobil z puzdra / obalu. Je vhodné použiť dezinfekčné prípravky na báze alkoholu, napríklad izopropylalkohol, prípravky vždy naneste na papierovú utierku alebo handričku z mikrovlákna, nikdy nie priamo na zariadenie.

Následne dôkladne vydezinfikujte displej, bočné strany a zadnú časť mobilného telefónu, nezabudnite ani na záhyby a samozrejme aj ochranný obal / puzdro svojho telefónu. Na ťažko dostupné miesta môžete použiť starú zubnú kefku s jemnými štetinkami, na ktorú nanesiete malé množstvo prípravku na báze alkoholu. Toto čistenie odporúčame vykonať každý deň.

Dôkladné čistenie

Existuje aj spôsob dôkladnej dezinfekcie, a to pomocou germicídneho žiariča. Je to zariadenie, ktoré slúži na dezinfekciu povrchov a vzduchu, využitím ultrafialového žiarenia (žiarenie vlnovej dĺžky 253,7 nm, patrí do oblasti UV-C). Je schopné veľmi efektívne a účinne zničiť choroboplodné zárodky, čím chráni ľudí pred možnými infekciami a chorobami.

FixServis

Využíva sa aj v zdravotníctve napríklad na sterilizáciu operačných sál, čakární, laboratórií… Pri tomto spôsobe dezinfekcie svojho mobilného telefónu treba byť však veľmi opatrní, pretože toto žiarenie je vysoko škodlivé a má negatívne účinky na ľudský organizmus a rastliny. Aj malá dávka môže pri zásahu oka spôsobiť zápal spojiviek.

FixServis

Môžete si zakúpiť germicídnu lampu s ochranným krytom, napríklad vo FixServise. Ochranný kryt vám zaručí bezpečnosť pred UV-C žiarením a lampa vám dôkladne zbaví všetkých vírusov a baktérií nielen váš mobilný telefón, ale aj kľúče, nejaké náradie a podobne.

FixServis

Ak sa obávate o svoje zdravie a nechcete riskovať používanie takéhoto zariadenia doma, v servisoch elektroniky, aj vo FixServise vám bez problémov na počkanie germicídnym žiaričom váš mobilný telefón vydezinfikujú. Trvá to približne 10 minút a potom môžete bez obáv svoje zariadenie naďalej používať.

Častá a hlavne pravidelná dezinfekcia mobilného telefónu je veľmi dôležitou prevenciou, hlavne v súčasnej dobe pandémie koronavírusu. Odborník na verejné zdravie Peter Hall odporúča preventívnu dezinfekciu mobilu aspoň dvakrát denne.

Spoločnosť Apple svojim zákazníkom radí, aby svoje telefóny čistili pomocou handričky z mikrovlákna a mydlovej vody. Podľa odborníkov je však vhodnejšie použiť vlhčené obrúsky s obsahom alkoholu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú