Za posledné roky sa 3D tlačiarne dostali do centra pozornosti kvôli možnosti ich zneužitia na výrobu smrtiacich zbraní. Jeden z kľúčových aktérov v tejto oblasti bol Nemec Jacob Duygu, známy pod pseudonymom JStark.

V reakcii na prísne európske zbraňové zákony vytvoril poloautomatickú pušku FGC-9, ktorú bolo možné kompletne vytlačiť na 3D tlačiarni. Zbraň, schopná strieľať 9mm náboje, sa čoskoro rozšírila medzi skupinami po celom svete – od paramilitantov v Severnom Írsku až po extrémistov v Španielsku. Na tému upozornil portál Gizmodo.

3D tlačené zbrane

Duygu vytvoril nielen samotnú zbraň, ale aj online komunitu Deterrence Dispensed, ktorá zdieľa návody na výrobu 3D tlačených zbraní. Po jeho smrti sa komunita naďalej rozvíja a modernizuje zbrane. Jeho blízky spolupracovník Ivan the Troll (vlastným menom John Elik) vylepšil dizajn FGC-9 a obhajuje tieto zbrane ako nástroj slobody, nie zločinu.

Na druhej strane Atlantiku, v Spojených štátoch, sa situácia uberá iným smerom. Tu sa namiesto tlačenia celých zbraní čoraz častejšie vyrábajú malé komponenty nazývané „machine gun conversion devices (MCDs)“, alebo „glock switches“. Tieto jednoduché súčiastky dokážu premeniť legálne poloautomatické pištole na plne automatické zbrane, schopné vystreliť celý zásobník v priebehu sekúnd.

Polícia v USA zaznamenala prudký nárast trestných činov spojených s týmito zariadeniami. Hoci sú federálne zakázané, MCD sa dajú lacno a jednoducho vytlačiť na 3D tlačiarni. Ministerka spravodlivosti Lisa Monaco nedávno založila iniciatívu ANTI-MCD, ktorej cieľom je zastaviť výrobu týchto zariadení. Vyjadrila potrebu spolupracovať s odborníkmi na 3D tlač a technológie, aby sa minimalizovala ich produkcia.

Zatiaľ čo sa pozornosť sústreďuje na modifikácie zbraní, problém samotných poloautomatických zbraní, ktoré MCD využívajú, ostáva do veľkej miery neriešený. Budúcnosť celého sveta teda bude závisieť od technologických a legislatívnych riešení, ktoré dokážu čeliť tomuto novému typu hrozby.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú