Čínsky zbrojársky priemysel prináša revolúciu v spôsobe vedenia konfliktov. Namiesto tradičných explózií sa nová generácia zbraní zameriava na ochromenie elektrických a digitálnych systémov protivníka. Štátna televízia CCTV nedávno odvysielala animované zábery, ktoré odhalili fungovanie tzv. grafitovej bomby, vyvinutej spoločnosťou China Aerospace Science and Technology Corporation (CASC).

Technologický počin sľubuje zásadnú zmenu vo vojenskej stratégii, ktorá môže ovplyvniť budúce konflikty. Na tému upozornil Interesting Engineering.

Ako funguje grafitová bomba?

Princíp grafitovej bomby je jednoduchý, no mimoriadne efektívny. Zbraň po vypustení uvoľní nad cieľom 90 valcových submunícií, ktoré po dopade vybuchnú vo vzduchu a rozptýlia jemné uhlíkové vlákna s vysokou vodivosťou. Tieto vlákna sa zachytia v transformátoroch, rozvodných staniciach či iných kľúčových komponentoch energetickej infraštruktúry, čo spôsobí skraty a okamžité výpadky elektriny.

Simulácie ukazujú, že jedna bomba dokáže pokryť plochu minimálne 10 000 štvorcových metrov, čím môže úplne odstaviť elektrickú energiu v danej oblasti.

Podľa dostupných informácií má bomba dosah až 290 kilometrov a jej bojová hlavica váži 490 kilogramov. Takáto technológia umožňuje paralyzovať kritickú infraštruktúru bez fyzického ničenia, čo predstavuje ideálny nástroj na vedenie nekinetickej vojny.

Strategický význam a možné ciele

Grafitové bomby nie sú úplnou novinkou. Podobné zbrane použili Spojené štáty počas vojen v Iraku a Srbsku, kde submunícia BLU-114/B vyradila až 85 % národnej elektrickej siete. Čína však túto technológiu zdokonaľuje a prispôsobuje vlastným strategickým cieľom. Odborníci špekulujú, že potenciálnym cieľom by mohol byť Taiwan, ktorého energetická infraštruktúra je vysoko zraniteľná.

Vyjadrenia čínskych vojenských expertov, ako napríklad Chena Chundiho z roku 2017, naznačujú, že Čína už dlhšie vyvíja tieto zbrane a integruje do nich pokročilé navigačné systémy, ako je satelitný systém BeiDou.

Chen zdôraznil, že moderné vojny sa zameriavajú na „vypnutie systémov“ namiesto fyzického ničenia. Grafitová bomba tak môže ochromiť komunikáciu, radarové systémy či logistiku protivníka bez potreby eskalácie konfliktu tradičnými prostriedkami.

Budúcnosť hybridnej vojny

Nová čínska grafitová bomba signalizuje posun k hybridnému spôsobu vedenia vojny, kde sa útoky zameriavajú na technologické a infraštruktúrne slabiny protivníka. Tento prístup sleduje americký model nekonvenčných útokov, no Čína ho prispôsobuje svojim technologickým možnostiam a geopolitickým ambíciám. Ak sa potvrdí funkčnosť tejto zbrane, môže zásadne zmeniť dynamiku budúcich konfliktov, a to od regionálnych sporov až po globálne strategické hry.

Zatiaľ čo Čína oficiálne nepotvrdila nasadenie týchto zbraní, ich vývoj je jasným dôkazom, že krajina investuje do technológií, ktoré môžu zásadne ovplyvniť rovnováhu síl. Grafitová bomba nie je len zbraňou, ale aj symbolom novej éry, kde technológia rozhoduje o víťazstve na bojisku.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP