Zdá sa, že ľudská spoločnosť má zarobené na poriadny problém. Po tom, čo téma s deepfake rozvírila vody diskusie po škandále s nahými fotografiami Taylor Swift, sa toto syntetické médium stalo skutočným nebezpečenstvom, ktoré je čoraz ťažšie odhaliť.

Svoje by o tom vedel povedať aj pracovník istej nadnárodnej spoločnosti. CNN informovala, že nešťastník naletel podvodníkom, ktorí použili prefíkanú metódu.

Bing

Osudný videohovor

Všetko to začalo podozrivou správou, ktorú pracovník obdržal od finančného riaditeľa spoločnosti so sídlom v Spojenom kráľovstve. Najskôr ju považoval za falošnú a myslel si, že ide o phisingový útok, keďže v email-i sa písalo o potrebe vykonať tajnú transakciu. Podfuk však pri správe neskončil.

Obeť bola pozvaná na videohovor, ktorý viedol (falošný) finančný riaditeľ. Podvodníci boli skutočne dôvtipní, pretože videohovoru sa okrem obete a spomínaného riaditeľa zúčastnilo niekoľko ďalších zamestnancov. Teda, aspoň si to pracovník myslel.

Realistický deepfake

Problémom bolo, že všetci účastníci videohovoru (okrem obete) v skutočnosti neexistovali. Podvodníci ich vytvorili prostredníctvom deepfake a na základe ukradnutých občianskych preukazov, čím pôsobili skutočne realisticky.

„Keďže ľudia na videokonferencii vyzerali ako skutoční, pracovník  vykonal podľa pokynov 15 transakcií na piatich miestnych bankových účtoch, ktoré dosiahli celkovú výšku 200 miliónov hongkongských dolárov (25,6 miliónov amerických dolárov, pozn. red.). Ukázalo sa, že každého, koho pracovník videl, bol falošný,“ vyjadril sa príslušník hongkongskej polície Chan Shun-ching.

Zamestnancovi to však nedalo a po vykonaní transakcií ho podvedomie dohnalo k overeniu celej situácie. Informoval preto centrálu spoločnosti, kde sa prišlo na to, že ide o podvod.

Nebezpečný občiansky preukaz

Zločinci v Hongkongu ukradli 8 preukazov totožnosti, ktoré neskôr použili na podanie deväťdesiatich žiadostí o pôžičku a na registrovanie 54 bankových účtov od júla do septembra minulého roka. Okrem toho im poslúžili na vytvorenie hodnoverných deepfake „ľudí“ minimálne v dvadsiatich prípadoch.

Tamojšia polícia neinformovala o zamestnanca ktorej konkrétnej spoločnosti išlo v súvislosti s 25-miliónovým prípadom. Na piatkovom brífingu však oznámila, že v súvislosti s podobnými prípadmi zatkla šiestich ľudí.

Vyzerá to tak, že rok 2024 je priaznivým rokom pre deepfake. Začína to však byť skutočne alarmujúce, pretože spôsoby podvodníkov sú čoraz sofistikovanejšie, realistickejšie a ťažšie na odhalenie, ako môžeme badať v hongkongskom prípade.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú