Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Vedcom sa podarilo nájsť v starých dátach Keplerovho vesmírneho teleskopu, ktorého prevádzka bola ukončená ešte v roku 2018, nový hviezdny systém vzdialený od nás až 4 670 svetelných rokov, informuje Universe Today. V tomto nezvyčajnom systéme sa má nachádzať až 7 exoplanét, ktoré však zrejme nie sú ani zďaleka prívetivé k potenciálnemu mimozemskému životu.

Nové pekelné svety

Keplerov vesmírny teleskop sa dostal do vesmíru ešte v roku 2009 a NASA ho používala na hľadanie exoplanét, pričom táto misia sa ukázala ako viac než len úspešná. Vedci nedávno vytvorili katalóg objavených exoplanét, v ktorom sa nachádza takmer 4 400 kandidátov na takéto planéty a až vyše 700 z nich sa nachádza v systémoch s viacerými planétami, vysvetľuje NASA.

Medzi nimi je aj hviezda Kepler-385, okolo ktorej obieha až sedem exoplanét, z ktorých všetky dostávajú vyššiu dávku radiácie z materskej hviezdy, než ktorákoľvek planéta v našej slnečnej sústave. Samotná hviezda je pritom v porovnaní s našim Slnkom len o asi 10 % väčšia a o 5 % horúcejšia. Samotné planéty sú všetky väčšie ako Zem, no menšie ako Neptún a systém sa vďaka nim stáva len jedným z mála, v ktorých sa nachádza viac ako šesť potvrdených exoplanét.

NASA/Daniel Rutter

Dve najbližšie exoplanéty k tejto hviezde sú len o niečo väčšie ako Zem a podľa vedcov môžu mať tenké atmosféry, avšak zvyšných päť dosahuje až dvojnásobný priemer v porovnaní so Zemou a môžu mať hrubé a husté atmosféry. Aj keď nie je možné prítomnosť exotického mimozemského života na nich vylúčiť, vzhľadom na intenzívnu radiáciu je vysoko nepravdepodobný.

Podobala sa na Zem

Vedcov už dlhšiu dobu zaujímala exoplanéta v systéme TRAPPIST-1, ktorá sa nápadne podobala na Zem. Nové dáta z teleskopu Jamesa Webba však ukázali, že ani len nemá atmosféru a teplota na jej povrchu sa pohybuje na úrovni až 230 °C.

Galaxia plná planét

Samotný katalóg s exoplanétami sa však na potenciálnu prítomnosť života nezameriava, keďže na to majú vedci k dispozícii iné zariadenia schopné bližšie sledovať atmosféry takýchto objektov. Naďalej je však bližšie identifikovanie atmosfér vzdialených planét náročné a vzácne, pričom len zriedkavo sa podarí identifikovať aj konkrétne látky, ktoré obsahujú.

Okrem množstva exoplanét v iných hviezdnych systémoch, ktorých vedci identifikovali už tisícky, sa má v našej galaxii nachádzať až 2 000 000 000 000 planét, ktoré neobiehajú okolo hviezdy a miesto toho sa túlajú naprieč medzihviezdnym priestorom.

„Predpokladáme, že má naša galaxia 20-krát viac samotárskych planét, než hviezd – bilióny svetov putujúcich osamote,“ vysvetľuje Dr. David Bennett, spoluautor dvoch nových štúdií, ktoré sa problematikou zaoberajú.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú