Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Vedci z Leibnizovho ústavu pre solárnu fyziku (KIS) zverejnili detailné zábery Slnka, ktoré zaznamenali prostredníctvom najväčšieho európskeho solárneho teleskopu – GREGOR, informoval KIS na svojich stránkach.

Oprava najväčšieho európskeho slnečného teleskopu

GREGOR je špeciálny teleskop s priemerom 1,5 metra a je určený na detailné pozorovanie Slnka. Nachádza na observatóriu Teide v španielskom Tenerife a do prevádzky bol uvedený 21. mája 2012. Celkovo je GREGOR tretím najväčším teleskopom svojho druhu hneď po observatóriách Big Bear a McMath-Pierce.

Primárne je určený na pozorovanie slnečnej fotosféry, teda vrstvy, v ktorej hviezda prestáva byť priehľadná a javí sa ako povrch hviezdy, a chromosféry, čo je tenká vrstva atmosféry  Slnka. Teleskop sa skladá zo systému adaptívnej optiky (AO) s 256 špeciálne zakrivených zrkadiel a 156 snímačov vĺn.

Teleskop GREGOR L. Kleint, KIS.

Vzhľadom na to, že optika tohto teleskopu sa skladá zo zložitého systému zrkadiel, šošoviek, filtrov, snímačov a iných optických prvkov, je veľmi náchylná na rôzne typy porúch. Ak čo i len jeden z týchto prvkov nie je v dokonalom stave, trpí výkon celého systému.

Teleskop GREGOR zasiahlo súčasne viacero porúch, vďaka čomu prešiel v posledných dvoch rokoch rozsiahlou rekonštrukciou, ktorá zahŕňala novu optiku, prístrojové vybavenie, mechanické vylepšenia, aktualizáciu riadiacich systémov a mnoho ďalšieho. Vedci o tejto modernizácii informovali prostredníctvom žurnálu Astronomy & Astrophysics.

Najväčším problémom bol podľa vedcov astigmatizmus, ktorý spôsoboval rozmazanie a skreslenie niektorých snímkov. Vedci tento problém odstránili tak, že nahradili dva bližšie nešpecifikované prvky takzvanými mimoosovými parabolickými zrkadlami. Tie bolo potrebné pred uvedením do prevádzky vyleštiť s presnosťou na 1/10 000 šírky ľudského vlasu.

Nové detailné zábery Slnka

Vďaka týmto rozsiahlym úpravám tím vedcov z Leibnizovho ústavu dokázal prostredníctvom teleskopu GREGOR zachytiť detailné snímky našej najbližšej hviezdy.

Na nových snímkach modernizovaného teleskopu GREGOR možno identifikovať štruktúry v slnečnej fotosfére a chromosfére o veľkosti približne 50 kilometrov.

Slnečná štruktúra KIS

Snímky zachytávajú slnečnú granuláciu (zrnitosť fotosféry spôsobená vrcholkami konvektívnych prúdov), pričom každá jedna z týchto granúl plných horúcej plazmy má priemer približne 1500 kilometrov, informoval portál Sciencealert. Okrem toho vedci nasnímali aj škvrnu, ktorá sa 30. júla na krátku dobu objavila na Slnku.

Slnečná škvrna KIS

Slnečné škvrny vznikajú v miestach so zníženou intenzitou magnetického poľa, ktoré potláča konvekciu. V dôsledku tohto procesu dôjde v určitých miestach fotosféry k zníženiu teploty, čo sa prejavuje ako čierna škvrna na povrchu Slnka.

Detailné snímky Slnka priniesli okrem spomínaných vedcov aj vedci z univerzity Lancashire v spolupráci s NASA. Tí odhalili snímky Slnka v doposiaľ najvyššom možnom rozlíšení a boli vytvorené vesmírnym teleskopom High Resolution Coronal Imager (Hi-C) počas jeho tretej misie v roku 2018.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú