Austrália si naďalej nie je istá osudom megaprojektu za 170 miliárd dolárov, v rámci ktorého mala získať svoju vlastnú flotilu jadrových ponoriek. Ako informuje Interesting Engineering, krajina sa môže už čoskoro dozvedieť osud trilaterálnej spolupráce so Spojenými štátmi a Spojeným kráľovstvom, ktorá môže trvať celé desaťročia.

Zavrhli Francúzsko

O novej dohode je zatiaľ známe len absolútne minimum detailov a zatiaľ ani samotná Austrália nevie, čo presne môže od budúcnosti svojho námorníctva vlastne očakávať. Podľa The Guardian malo pôvodne pre Austráliu dodať 12 diesel-elektrických ponoriek triedy Attack Francúzsko, avšak plán bol nakoniec zrušený a pozornosť sa dnes upiera na Spojené kráľovstvo a USA.

Isté je len to, že USA nebudú nové ponorky konštruovať samé a pôvodne sa uvažovali nad tým, že si Austrália kúpi už existujúce triedy plavidiel. Problémom je, že obe krajiny pracujú na vývoji nových ponoriek a tých starých sa snažia zbaviť a ponorky triedy Collins budú zrejme vyradené skôr, než sa podarí Austrálii dodať nové. Krajina tak ostane nejakú dobu bez tejto techniky, ktorá je pre námorníctvo kľúčová.

Royal Australian Navy

USA trvajú na tom, že musí byť projekt rozdelený medzi všetky tri krajiny, austrálska opozícia zase varuje pred zvolením britského dizajnu.

Austrália nemá výber vôbec jednoduchý, keďže jedinou premennou nie sú schopnosti samotnej ponorky, ale v prípade USA aj dianie v priemysle, keďže krajiny sotva stíha budovať svoju vlastnú flotilu, ktorá je skutočne obrovská.

Nemusia niesť jadrové zbrane

Jadrová ponorka nemusí byť nutne vybavená jadrovými strelami, aj keď sa väčšinou jedná o ich hlavné zbrane, ktoré neboli nikdy naostro použité. Kým ponorky triedy Tajfún dokázali niesť naraz 20 balistických striel RSM-52, ich nástupca triedy Borej unesie 16 modernejších striel RSM-56 Bulava.

Jadrový pohon

Kým pôvodne mala Austrália získať francúzske ponorky s diesel-elektrickým pohonom a olovenými batériami, dnes už sa uvažuje nad jadrovým pohonom, ktorý je síce komplikovaný, avšak má niekoľko výhod. Tou hlavnou je, že nie je nutné prakticky nikdy dopĺňať palivo, len zásoby pre posádku a vykonávať pravidelnú údržbu.

Stratcom.mil

Spojené štáty nahrádzajú staré stroje devätnástimi jadrovými ponorkami Virginia, ktoré dosahujú dĺžku až 140 metrov a potrebujú posádku pozostávajúcu zo 132 členov. Na druhej strane Spojené kráľovstvo chce nahradiť ponorky Astutes dizajnom, na ktorom zatiaľ pracuje a naďalej ho vyvíja.

Ponorky Collins Austrália používa od konca 90. rokov a v námorníctve ich má celkovo šesť. Na dĺžku merajú niečo cez 77 metrov a poháňajú ich diesel-elektrické generátory s výkonom 1 400 kW, pričom je každá z nich vybavená hneď tromi týmito generátormi. Presný dátum vyradenia známy nie je, nahradiť ich ale zrejme krajina nestihne.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú